משרד הבריאות הדיר את האחראי על המאבק בעישון מדיון על סיגריה אלקטרונית בגלל פוסטים בפייסבוק

חברת ג'ול טענה כי חיים גבע-הספיל מוטה נגדה, משום שכתב בעמוד הפייסבוק שלו על הנזק הבריאותי של הסיגריה האלקטרונית. בדיון הוחלט שלא לאפשר לחברה לשווק את המוצר בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הבריאות מנע לאחרונה מהאחראי על המאבק בעישון להשתתף בדיונים שעסקו בשיווק הסיגריה האלקטרונית ג'ול לישראל. ההחלטה התקבלה לבקשת חברת ג'ול, לאחר שהאחראי, חיים גבע-הספיל, כתב בעמוד הפייסבוק הפרטי שלו פוסטים שעוסקים בנזק הבריאותי של הסיגריה ושיתף כמה כתבות בנושא. חרף הרחקתו מהדיונים, משרד הבריאות החליט שלא לאשר את המשך השיווק בישראל.

בין היתר, גבע-הספיל פרסם לפני כחודש תצלום של הסיגריה האלקטרונית בקיוסק וכתב: "בדיוק כך, אם לא גרוע יותר, ימשיכו להיראות חנויות הממתקים בישראל. ונתנחם בדברי הנביא ישעיהו 'מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו'". בפוסטים נוספים הוא כינה את השימוש בג'ול "מגיפה". היועץ המשפטי של משרד הבריאות, עו"ד אורי שוורץ, הסכים בחודש שעבר להרחיק את גבע-הספיל מהדיונים ולא להתחשב בניירות העמדה המקצועית ובסקירות שלו.

גבע-הספיל הוא הגורם המקצועי העיקרי במשרד הבריאות שעוסק במאבק בעישון ובקיא ברגולציה ברחבי העולם. הבקשה להרחיקו הוגשה למשרד הבריאות על ידי עו"ד איתן האזרחי, שייצג את ג'ול, בטענה כי דעתו מוטה נגד המוצר. פעילים בארגוני בריאות שעוסקים במניעת עישון מציינים כי גבע-הספיל מתנגד לשימוש בסיגריה האלקטרונית בקרב בני נוער, אך במקביל סבור כי יש לבדוק אם סיגריות אלקטרוניות עשויות להפחית את הנזק בקרב מעשנים מכורים. לאחר שעמדתו של גבע-הספיל לא נשמעה בדיונים, חוות הדעת היחידה בנושא שבה השתמש משרד הבריאות היתה של ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר רבקה שפר.

חברת ג'ול השמיעה טענות דומות על הטייה גם לגבי התבטאויות של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב, והמשנה למנכ"ל פרופ' איתמר גרוטו. לדברי עו"ד האזרחי, השלושה ניגשו לשימוע בעניין שיווק המוצר באופן מוטה. "זו לא דרך סבירה לקיים שימוע. במסגרת עתירה משפטית, יש לנו טענות רבות", אמר.

ליצמן ביקש בחודש מאי האחרון מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, שיסייע בהפסקת שיווק הג'ול בישראל. במכתב מציין ליצמן כי עד שתקודם חקיקה להגבלת הפרסום והשיווק של מוצרי טבק אלקטרוניים, "קיים חשש ממשי לבריאות" וזאת משום ש"המוצר יחדור לשוק וייגרם נזק חמור לבריאות הציבור ולבריאות קטינים בפרט".

הג'ול הוא סיגריה אלקטרונית דמוית דיסק און קי. במחסנית של ג'ול יש כמות ניקוטין השווה לחפיסת סיגריות רגילות - 59 מ"ג למ"ל נוזל מילוי - יותר מרוב הסיגריות האלקטרוניות בשוק. הג'ול נהפכה ללהיט בארה"ב וכבר חולשת על כ-60% משוק הסיגריות האלקטרוניות, ומעוררת דאגה בעיקר בשל עוצמת ההתמכרות של בני נוער למוצר. על אף החלטת משרד הבריאות, הסיגריה עדיין משווקת בישראל.

עד לאחרונה ישראל היתה המדינה היחידה מחוץ לארה"ב שבה משווק המוצר, אך בשבועות האחרונים החלה ג'ול לשווק את מוצריה בבריטניה. עם זאת, החוק בבריטניה אוסר על ריכוז ניקוטין הגבוה מ-20 מ"ל למ"ג נוזל, ולכן משווקת הג'ול במחסניות מופחתות ניקוטין, העומדות בהגבלה.

ממשרד הבריאות נמסר: "אכן נערכה התייעצות בנושא זה עם הלשכה המשפטית, ונמצא שלא נפל כל פגם בתהליך השימוע שנערך לג'ול. יחד עם זאת, על מנת למנוע ולו מראית עין של חשש לניגוד עניינים, הוחלט שמוטב שההחלטה לא תתבסס על חוות דעתו של מר חיים הספיל".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ