החשש לעכברת בצפון: 27 חולים נבדקים, ארבעה נחלים בגולן נסגרו

שלושה בני אדם שרחצו במקורות מים באזור אושפזו ונבדק אם נדבקו במחלה המידבקת. בהוראת המשרד, נסגרו נחלי הזוויתן והזאכי. רופא מומחה: עם הופעת סימפטומים יש להגיע מיידית לחדר מיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחל הזוויתן, שנסגר ביום חמישי עקב החשש להתפרצות המחלה
נחל הזוויתן, שנסגר ביום חמישי עקב החשש להתפרצות המחלהצילום: דניאל צ'צ'יק

27 בני אדם שטיילו בשבוע האחרון בנחלי דרום הגולן חשודים כי נדבקו במחלת הלפטוספירוזיס, המוכרת בשם "עכברת". לפי הודעת משרד הבריאות שפורסמה היום (שני), מחצית מהחולים נזקקו לאשפוז. המשרד הורה לסגור את הנחלים זוויתן, זאכי, יהודיה ומשושים, במטרה למנוע ממטיילים נוספים להידבק במחלה דרך מקורות מים מזוהמים.

הזמן הדרוש להופעת התסמינים הקליניים של עכברת בבני אדם מרגע ההדבקה נע בין שלושה לעשרה ימים. עכברת מתאפיינת בקשת רחבה של תסמינים, שעשויים לא להופיע כלל, או להופיע במערכות רבות בגופו של החולה ולהעיד על מצב מתקדם מאוד של המחלה. השלב הראשון כולל סימפטומים המזכירים שפעת — חום, התקררות, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי בטן, דלקת עיניים, הקאות ושיעול. הטיפול בשלבים הראשונים של המחלה כולל מתן אנטיביוטיקה.

בשלב השני חלה עלייה שנייה בחום הגוף, המלווה באותם תסמינים אך עלולה לגרום לפגיעה קשה בכבד, לדלקת קרום המוח ואף למוות — אם היא אינה מטופלת. לפי ד"ר שמעון אדלשטיין, יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו, עם הופעת סימפטומים אלו יש להגיע מיידית לחדר מיון, מכיוון שאבחון המחלה אורך זמן ויש לטפל בה מוקדם ככל האפשר.

היום הגיעו לבית החולים כרמל שבחיפה שני בני אדם שנחשד כי נדבקו במחלה לאחר שרחצו בבריכת המשושים שברמת הגולן. תושב כפר חסידים בן 19 שהגיע ביום ראשון לטיפול בבית החולים שוחרר לביתו היום. תושבת רמת ישי בת 25, המתלוננת על כאבי בטן, מאושפזת כעת בבית החולים.

לבית חולים פוריה, הסמוך לטבריה, הגיעו היום שלושה בני אדם שנחשד כי נדבקו במחלה, ואליהם נוסף עוד חולה אחד במהלך הלילה. שלושה חולים התאשפזו אתמול בבית החולים זיו בצפת לאחר שסבלו מתסמיני המחלה. היום הגיעו לבית החולים עוד חמישה חולים, הסובלים מתסמינים דומים, שרחצו בנחלים בגולן במהלך הימים האחרונים. מלבדם הגיעו לבתי החולים בצפון עוד שניים שהתלוננו כי הם סובלים מתסמיני העכברת: אחד הגיע לבית החולים העמק בעפולה והשני לבית החולים רמב"ם מחיפה.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי "הנחלים זוויתן, זאכי, יהודיה ומשושים סגורים לרחצה זמנית וזאת בהמשך להנחיית משרד הבריאות. יתר הנחלים בצפון נבדקו ונמצאו תקינים. הרשות תמשיך לעמוד בקשר עם משרדי הממשלה הרלוונטיים ותמשיך לבצע בדיקות לאיכות המים".

פרופסור אלי שוורץצילום: ליאור מזרחי

רק קצה הקרחון

"זו מחלה שיש לגביה בורות גדולה - לא רק בציבור אלא גם בקרב רופאים" אומר ל"הארץ" פרופ' אלי שוורץ, מנהל המרכז למרפאת מטיילים ומחלות טרופיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר. "השם העברי שלה 'עכברת' עלול להטעות, המחלה לא קשורה רק לחולדות ולעכברים וכל בעל חיים שנמצא במקור מים מתוקים - מועד לפורענות. ההידבקות בחיידק היא באמצעות חשיפה למים מתוקים ולא רק בבליעת המים - די בטבילה או שטיפת פנים. החיידק חודר אל הגוף דרך העור ודרך נגעים ופצעים עליו". לדברי שוורץ, "הבעיה היא שאין לעכברת תסמינים ראשוניים מבדלים והיא נראית כאחת ממחלת חום רבות אחרות ולכן לרופאים קל לפספס אותה. זאת, במיוחד לאור העובדה שהיא מתפרצת רק כעבור שבוע עד שבועיים ממועד החשיפה. וכאן, יש חשיבות גדולה לאנמנזה הרפואית (תשאול המטופל אודות ההתרחשויות שקדמו להופעת התסמינים - ע"א)".

מחקר אותו ערכו שוורץ ועמיתיו לפני כמה שנים מצא כי שכיחותה של העכברת יורדת. ואולם, החוקרים ייחסו את הירידה בתחלואה לא לנוכחות פוחתת של החיידק, אלא בשינוי תנאי החיים של בני האדם - בעיקר של מי שעוסקים בחקלאות. תהליך המיכון בתחום צמצם את החשיפה של העובדים עצמם למקורות ההידבקות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ