איגוד רופאי הילדים: לחייב הורים להציג פנקס חיסונים כתנאי כניסה לגני ילדים

ראשי האיגוד פנו לשרי החינוך, הבריאות והרווחה ולמרכז השלטון המקומי, וקראו לאמץ את יוזמת פיילוט. אם היא תתקבל, תהיה זו בפועל חובת התחסנות עבור כל ילד בישראל

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן ילדים, אילוסטרציה
עידו אפרתי

איגוד רופאי הילדים של ההסתדרות הרפואית קורא להתנות כניסת ילדים לגנים בהצגת פנקס חיסונים עדכני של הילד. ראשי האיגוד, פרופ' שי אשכנזי וד"ר צחי גרוסמן, שיגרו מכתב לשרי החינוך, הבריאות והרווחה ולמרכז השלטון המקומי, ובו קראו לאמץ את יוזמת "הגן המחוסן" – יוזמה שהחלה באחרונה ברשת גני ילדים פרטית ברמת השרון.

"יוזמת 'הגן המחוסן', העתידה להיכנס אל מערכות החינוך הארציות, עשויה להפחית משמעותית בקרב ילדי ישראל מקרי הידבקות, תחלואה ואף תמותה", כתבו ראשי האיגוד, "מומלץ שהורים יצטרפו ליוזמה ובכך יציבו את בריאות ילדיהם במקום הראשון". באיגוד מבקשים שבטרם יפתחו את שנת הלימודים וכתנאי להצטרפות אליהם, יחייבו הגנים את ההורים להציג פנקס חיסונים מעודכן של ילדיהם הרשומים לגן.

"במטרה למנוע פגיעה בביטחון ובבריאות הילדים, ולאחר בדיקה מעמיקה בנושא, אנו קוראים להורים – חסנו את ילדיכם והצטרפו למאבק, כדי למנוע מקרי תחלואה, הידבקות ומגפות, שניתן היה למנוע", כתבו הרופאים. "בעזרת יוזמה כזו נצליח לבלום יחד מחלות בשנת הלימודים הבאה וניצור סביבה בטוחה ומוגנת לילדי ישראל במערכות החינוך, כדי להפחית את מקרי התחלואה ברחבי הארץ באופן משמעותי".

יוזמת "הגן המחוסן", שפורסמה בשבוע שעבר בידיעות אחרונות, צפויה להתחיל בשנת הלימודים הקרובה כפיילוט, שמתנה את הקבלה של ילדים לגן "פשוט גן" ברמת־השרון בהצגת פנקס החיסונים שלהם. מטרת הפיילוט היא לעודד הורים לחסן את ילדיהם ולמנוע פגיעה בבריאות הציבור. על פי הדיווח, גני ילדים נוספים כבר הביעו עניין ביוזמה, שצפויה להתרחב.

אם אכן תתקבל ותאומץ  ההמלצה של איגוד רופאי הילדים, מדובר הלכה למעשה בחובת חיסון לכל ילדי ישראל, ובכל החיסונים במצויים כיום בשגרת החיסון. כיום ישנה אפשרות בחירה מלאה להימנעות או מתן חיסונים ובכל זאת שיעור ההתחסנות בישראל עומד על כ-95%. עם זאת, סעיף 19 לפקודת בריאות הציבור המאפשר להטיל קנס ואף עונש מאסר עלמי שמסרב להתחסן במצבים קיצוניים ונעשה בו שימוש בפעמיים בלבד. מהלך של תיקון חקיקה שיתמוך בהצעת הרופאים, אם יצא לדרך, צפוי למסכת משפטית ארוכה ועיסוק נרחב בשאלת האוטונומיה האישית מול הערבות ההדדית בכל הקשור למתן חיסונים ושמירה על בריאות הציבור - דיון שהוא חלק בלתי נפרד בבחירה האם לחסן ובאילו מצבים.

קריאת הרופאים עוררה תגובות שליליות בקרב מיעוט מתנגדי החיסונים. בקבוצת פייסבוק העוסקת בנושא, כתבה אחת האמהות: "מה יהיה הלאה? ספסלים ומרחבים ציבוריים למחסנים ולא מחסנים? פשוט אם הולכים, אז עד הסוף - כמו פעם עם השחורים בארצות הברית". אחרת כתבה: "לא מודאגת בכלל. אלה פרפורי הגסיסה של בועת החיסונים ובעקבותיה מדיניות רפואת היתר שמטרתה לעמוד ביעדים כלכליים על חשבון בריאות הציבור". הורה אחר הוסיף: "פתרנו וחיסלנו את כל מחלות העולם.  הסרטן בנסיגה, סכרת בירידה, האוטיזם כמעט ונעלם, אין השמנת יתר, מקרי אלרגיות שואפים לאפס, ועכשיו נותר רק מכשול אחד כדי למגר את כל מחלות העולם אחת ולתמיד - ילדים לא מחוסנים".

במערכת הרפואית מודאגים זה זמן מכרסום "אפקט העדר" הנדרש בחיסון אוכלוסייה, אשר מתרחש במדינות שונות בעולם וגורם התפרצות מחודשת של מחלות כמו חצבת, שעלת ומחלות אחרות. גורמים במערכת טוענים בשנים האחרונות כי מגמת ההתנגדות למתן חיסונים נובעת משחיקה של אמון הציבור בחשיבות החיסון, המתגברת כשהסכנה פחות מוחשית, ורצון גדול יותר לממש את אוטונומיית הפרט.

באוגוסט 2012 פרסמו החוקרים ברוך וילן וגיורא קפלן ממכון גרטנר לחקר אפדימיולוגיה ומדיניות בריאות, מחקר שבחן את המניעים לאי־התחסנות נגד שפעת החזירים. התוצאות גילו כי 20% מהמשיבים הגיבו לחיסון באדישות ואילו 20% נוספים גילו חוסר אמון בתרכיב החיסון או במערכת הבריאות. "ממצאי המחקר מורים שהציבור בישראל איננו מוכן לקבל ללא עוררין המלצות רשמיות בתחום הבריאות", נכתב במסקנות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ