משרדי הממשלה יקיימו היום דיון חירום על התפרצות העכברת בצפון

בדיון צפויים להשתתף כלל הגופים הרלוונטיים, ובהם רשות הטבע והגנים ואיגוד מגדלי הבקר. מצבו של הנער שלקה בדלקת קרום המוח השתפר והוא צפוי להשתחרר מבית החולים מעייני הישועה בקרוב

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחל הזוויתן, שבו נמצא זיהום
עידו אפרתי

משרד הבריאות יקיים היום (ראשון) דיון חירום בנושא התמודדות עם התפרצות חיידק הלפטוספירוזיס, הידוע גם כעכברת, באזור הצפון. בדיון ישתתפו כל הגורמים הרלוונטיים, ובהם רשות הטבע והגנים, רשות המים, איגוד מגדלי הבקר, נציגי מועצות מקומיות ומשרדי האוצר והחקלאות.

ביום חמישי דיווח משרד הבריאות כי 32 בני אדם אובחנו עם עכברת מתוך 253 מקרים שנבדקו בימים שלפני כן. בין המאושפזים בבתי החולים, היה גם נער בבית החולים מעיני הישועה בבני ברק שלקה בדלקת קרום המוח כתוצאה מחשיפה לחיידק. במהלך סוף השבוע, כך על פי בית החולים, השתפר מצבו, ונמסר כי מצבו טוב, הוא מחלים וצפוי להשתחרר בקרוב. ששת הילדים הנוספים שטופלו בבית החולים בשל המחלה שוחררו.

המחלה נגרמת מהפרשת החיידק דרך דרכי השתן של בעלי חיים - בעיקר עכברים וחולדות – ומועברת לבני אדם דרך בעלי חיים אחרים, כמו כלבים ופרות, באמצעות הפרשות למקורות מים. הדלקת מתקיימת בכליה של החיה הנגועה, והחיה עצמה רק נושאת את המחלה. אדם או חיה הנחשפים למקורות מים הנגועים בהפרשות, עלולים להידבק במחלה דרך מגע בפצעים חשופים, שטיפת עיניים, או בליעת המים.

הזיהום בנחלי רמת גולן עדיין קיים ובמשרד הבריאות חוששים שיזלוג למקורות מים נוספים. מבדיקות מי הנחלים שבוצעו עד כה, נמצאו זיהומי עכברת בשני נחלים: הזוויתן והמשושים. ואולם, המשרד המליץ בכל מקרה לא לטבול גם בנחל הירדן (באזור פארק הירדן), שפך נחל דליות (באזור המג'רסה), ג'ילבון, זאכי ויהודיה, שהתגלו מזוהמים, גם אם לא בחיידקי העכברת.

ביום חמישי  נתקבלו תוצאות של בדיקות הקולי הצואתי ממעבדות בריאות הציבור של משרד הבריאות. הסף של התקן לטבילה או שחיה הוא 400. ואולם תוצאות הספיר העלו כי בנחל זויתן עומדת הספירה על 500, במשושים על 1,100 , ביהודיה על 1,170 ובנחל הזאכי על 4,400.

ביום חמישי הודיעה רשות הטבע והגנים כי היא החלה להזרים מים נקיים לנחלים בצפון, על מנת להגביר את זרימת המים. מהרשות נמסר כי הזרמת מי קידוחים נקיים צפויה להפחית את ריכוז המזהמים בנחלים, והיא תימשך עד אחרי החגים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ