משרד הבריאות: 42 איש אובחנו כחולים בעכברת, המצב תחת שליטה

בדיון חירום של משרדי הממשלה בנושא, הוחלט לחסן עדרים הנושאים את החיידק, לפעול למניעת גישה של בקר למקורות מים, להזרים מים נקיים למעיינות ולשפר את רמת התברואה ברשויות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחל הזוויתן, שבו נמצא זיהום
נחל הזוויתן, שבו נמצא זיהוםצילום: דניאל צ'צ'יק

42 בני אדם אובחנו עם עכברת מתוך 242 מקרים שנבדקו בימים האחרונים, כך הודיע היום (ראשון) משרד הבריאות. בסיום דיון חירום בנושא התמודדות עם התפרצות חיידק הלפטוספירוזיס באזור הצפון, נקבע כי משרדי הממשלה יפעלו באופן מתואם כדי לטפל במחלה.

בדיון הוחלט לחסן עדרים הנושאים את החיידק, לנקוט בצעדים שימנעו גישה של בקר למקורות מים, להזרים מים נקיים למעיינות על ידי רשות המים ולנקוט בפעולות לשיפור רמת התברואה ברשויות המקומיות. בנוסף, משרד הבריאות ימשיך ויפרסם עדכונים לציבור לגבי מצב הנחלים והמעיינות בהם אסור לטבול.

בפתח הדיון אמר סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן, "אנו מתמודדים עם תופעה. משרד הבריאות בודק את המקומות המסוכנים, המצב תחת שליטה - ואנו מבקשים מהציבור להישמע להוראות אנשי המקצוע ולשמור מכניסה למקומות אסורים". בדיון השתתפו גם מנכ”ל משרד הבריאות מר משה בר סימן טוב, משנה למנכ"ל פרופ' איתמר גרוטו, מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי ונציגי המשרד לאיכות הסביבה, רשות הטבע והגנים, מועצות מקומיות, רשות המים וארגון מגדלי הבקר.

המחלה נגרמת מהפרשת החיידק דרך דרכי השתן של בעלי חיים - בעיקר עכברים וחולדות – ומועברת לבני אדם דרך בעלי חיים אחרים, כמו כלבים ופרות, באמצעות הפרשות למקורות מים. הדלקת מתקיימת בכליה של החיה הנגועה, והחיה עצמה רק נושאת את המחלה. אדם או חיה הנחשפים למקורות מים הנגועים בהפרשות, עלולים להידבק במחלה דרך מגע בפצעים חשופים, שטיפת עיניים, או בליעת המים.

הזיהום בנחלי רמת גולן עדיין קיים ובמשרד הבריאות חוששים שיזלוג למקורות מים נוספים. מבדיקות מי הנחלים שבוצעו עד כה, נמצאו זיהומי עכברת בשני נחלים: הזוויתן והמשושים. ואולם, המשרד המליץ בכל מקרה לא לטבול גם בנחל הירדן (באזור פארק הירדן), שפך נחל דליות (באזור המג'רסה), ג'ילבון, זאכי ויהודיה, שהתגלו מזוהמים, גם אם לא בחיידקי העכברת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ