השר אריאל סייר בנחלי הגולן בעקבות התפרצות העכברת: "בואו לפה, הכל בסדר"

שר החקלאות ביקר עם בכירים במשרד הבריאות וברשות הטבע והגנים בנחלים וקרא למבקרים לטייל באזור. במשרד הבריאות הודיעו שמתוך 381 מקרים מדווחים, רק 10% התגלו עד כה כחולים בעכברת

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר אריאל, מנכ"ל רשות הטבע והגנים והמשנה למנכ"ל משרד הבריאות בבריכת הקצינים, היום
נעה שפיגל

על רקע התפרצות מחלת העכברת, בכירים ברשות הטבע והגנים ובהנהלת משרד הבריאות סיירו היום (שלישי) בנחלים בדרום רמת הגולן. את הסיור הובילו מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין והמשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו. לחלק מהסיור הצטרף שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל.

גולדשטיין, גרוטו והשר אריאל קראו להמשיך לטייל ברמת הגולן ובנחלים ובמעיינות המותרים לרחצה בהתאם להנחיות משרד הבריאות ורשות הטבע והגנים. השלושה טבלו במי בריכת הקצינים עין עלמין ואריאל אמר: "כרגע משרד הבריאות אסר על שישה-שבעה נחלים, אבל בואו לפה, הכל בסדר. יש גולן, יש מים יש נחלים, יש הוראות באינטרנט. אני מקווה שהאוצר יפתור את בקשתנו לתוספת תקציב קטנה לפתור את הבעיה לשנים הבאות".

גרוטו הודיע שעד כה דווח על 381 מקרים עם חשד לעכברת, עד כה פחות מ-10% מתוכם התבררו כנשאי המחלה. "אני שמח שהמסרים שאנחנו מעבירים על ההפרדה בין דרום רמת הגולן, שם יש בעיה, לשאר הצפון, אנשים מצליחים להפנים את זה. אין פה ממצא חריג", אמר. כשנשאל אם לא היתה יכולה להיות הבהרה ברורה יותר בשלב מוקדם יותר, לפני שאתרי התיירות נפגעו כלכלית, אמר: "לפני שבוע לא ידענו בדיוק מה המצב, עכשיו אנחנו הרבה יותר בטוחים, ברגע שהיינו בטוחים שהמצב תקין כאן באנו ונרתמנו למען המאמץ". 

היום דיווחו באתרי התיירות בגליל העליון שהם מתחילים לראות התאוששות של הענף המקומי. עדי כהן, סמנכ"לית קייקי כפר בלום אמרה ל"הארץ" ש"הגענו ל 80% ירידה. ביום ראשון היו 700 איש, אתמול 1,200 והיום 1,700". ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, בני בן מובחר, הוסיף ש"כרגע אין עכברת, אין מחברת, עם ישראל מוזמן לבוא לכאן ומשרד היירות חייב לצאת בקמפיין מיידי לשיווק של כל אטרקציות התיירות בגליל".

אני כועסת על משרד הבריאות שלא הוציא הודעה מדוייקת לגבי איפה אפשר לעשות פעילות, כי זה בלבל את האנשים שלא יודעים איפה זה הגולן ואיפה הגליל. זעקנו כבר מהתחלה שזה גורם לבהלה ואנשים מדירים עצמם ממקומות המים". 

דיון חירום בנושא התמודדות עם התפרצות חיידק הלפטוספירוזיס באזור הצפון, נקבע כי משרדי הממשלה יפעלו באופן מתואם כדי לטפל במחלה. בדיון הוחלט לחסן עדרים הנושאים את החיידק, לנקוט צעדים שימנעו גישה של בקר למקורות מים, להזרים מים נקיים למעיינות על ידי רשות המים ולנקוט פעולות לשיפור רמת התברואה ברשויות המקומיות. בנוסף, משרד הבריאות ימשיך ויפרסם עדכונים לציבור לגבי מצב הנחלים והמעיינות בהם אסור לטבול.

המחלה נגרמת מהפרשת החיידק דרך דרכי השתן של בעלי חיים, בעיקר עכברים וחולדות – ומועברת לבני אדם דרך בעלי חיים אחרים כמו כלבים ופרות באמצעות הפרשות למקורות מים. הדלקת מתפתחת בכליה של החיה הנגועה, והחיה עצמה רק נושאת את המחלה. אדם או חיה הנחשפים למקורות מים הנגועים בהפרשות, עלולים להידבק במחלה דרך מגע עם פצעים חשופים, שטיפת עיניים, או בליעת המים.

הזיהום בנחלי רמת הגולן עדיין קיים ובמשרד הבריאות חוששים שיזלוג למקורות מים נוספים. מבדיקות מי הנחלים שבוצעו עד כה, נמצאו זיהומי עכברת בשני נחלים: הזוויתן והמשושים. ואולם, המשרד המליץ בכל מקרה לא לטבול גם בנחל הירדן (באזור פארק הירדן), שפך נחל דליות (באזור המג'רסה), ג'ילבון, זאכי ויהודיה, שהתגלו כמזוהמים, גם אם לא בחיידקי עכברת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ