חשש במשרד הבריאות מפני התפרצות חצבת בירושלים, עקב שיעורי חיסון נמוכים

רופאת המחוז קראה להפנות לטיפול ילדים לא מחוסנים, ובשבוע הבא יחל בו מבצע חיסונים. צפיפות האוכלוסיה החרדית ושיעורי ההדבקה הגבוהים מעלים את החשש מהתפרצות, בעיקר באזורים חרדיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר מתחסן בת"א, ב-2011

שיעורי התחלואה הגוברים במחלת החצבת בירושלים ובבית שמש, בעיקר בקרב אוכלוסיות המסרבות להתחסן, מעלה חשש במשרד הבריאות מהתפרצות המחלה. רופאת מחוז ירושלים במשרד, ד"ר חן שטיין זמיר, שלחה אתמול (ראשון) מכתב לרופאים במחוז ובו הזהירה מהתפרצות המחלה עקב שיעורי ההתחסנות הנמוכים. שטיין זמיר קראה להפנות משפחות עם ילדים לא מחוסנים למוקדי טיפול מתאימים.

על פי נתוני משרד הבריאות, בישראל אובחנו 253 מקרי הדבקות בחצבת מאז תחילת 2018, 50 מהם באזור ירושלים. בפתח תקוה ובצפת אובחנו יותר מקרים - 68 בכל אזור - אך באזור ירושלים שיעור ההתחסנות נגד חצבת הוא הנמוך בישראל, 96.4%. המשמעות היא שבאזור של יותר ממיליון תושבים, ישנם 40 אלף תושבים לא מחוסנים.

חיסון ילד חרדי בירושליםצילום: דניאל בר און / ג'ינ

שיעור זה לא צפוי אמנם לפגוע ב"חסינות העדר" הנדרשת כדי לשמור על בריאות הציבור - אחוז המתחסנים הנדרש על מנת למנוע התפרצות כללית של מחלה מסוימת - אך מומחים מזהירים כי העובדה שרבים מהילדים הלא-מחוסנים מרוכזים באותם אזורים ושכונות מגבירה את הסיכון לאוכלוסייה. לכך מתווספים הצפיפות הקיצונית בשכונות החרדיות ושיעורי ההדבקה הגבוהים של מחלת החצבת. גם ב-2008 נרשמו בירושלים שיעורי התחסנות נמוכים בקרב הקהילה החרדית, ובאותה שנה נרשמו בעיר כ-750 מקרי הדבקות בחצבת.

החשש מהתפרצות דומה הוביל את משרד הבריאות לערוך מבצע חיסונים שייחל כבר בשבוע הבא. המבצע מתואם, בין השאר, עם מוסדות לימוד חרדיים שהחלו כבר את שנת הלימודים, ומטרתו לעודד את האוכלוסייה להתחסן. "המחלה היא מאוד מאוד מדבקת, ובהכירנו את ריבוי הילדים והצפיפות בשכונות הללו, אנחנו חושבים שיש צורך במבצע חיסונים כדי למנוע התפרצות", אמרו גורמים בלשכת הבריאות של מחוז ירושלים.

על פי מכתבה של שטיין-זמיר, השנה הופיעה החצבת באזור ירושלים בשני שלבים. השלב הראשון, בין מארס לאפריל, החל במזרח העיר וכלל 13 מקרי הידבקות של תינוקות, ילדים ומבוגרים. השלב השני והנרחב יותר החל ביוני ובו תועדו עד כה 24 מקרים במקומות שונים בעיר ובמחוז ירושלים, בהם מעלה אדומים, בת עין, יפית, קרב, פני קדם וקריית ארבע. רוב מקרי ההידבקות בשלב זה אירעו בקרב משפחות לא מחוסנות, ו-11 מהחולים היו בטווח הגילאים 4-0.

שיעורי ההתחסנות בישראל כולה הם מהגבוהים בעולם, אך ירושלים היא העיר בה אחוז המתחסנים הנמוך ביותר. לפי דו"ח של ארגון הבריאות העולמי (WHO) שסקר את 2017, כ-98% מהפעוטות בישראל התחסנו במנה הראשונה נגד חצבת, וכ-96% קיבלו את מנת החיסון השנייה. הנתונים מראים כי שיעור המחוסנים בישראל נותר יציב זה שנים רבות, ובחלק מהחיסונים אף דווח על עלייה בשיעור המתחסנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ