משרד הבריאות: 74 נדבקו בקדחת הנילוס, 14 מהם סובלים מתסמינים קשים

לפי הודעת המשרד, שלושה חולים בעלי רקע רפואי נוסף מתו מהמחלה. מומחים לזיהומים ובריאות הציבור: ישנם כשלים מערכתיים בבלימה ובהתמודדות עם מחלות מתפרצות, המצב הולך ומחמיר

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחל שורק, שבו נמצאו יתושים הנושאים את הנגיף
עידו אפרתי
עידו אפרתי

74 בני אדם נדבקו מתחילת השנה בקדחת הנילוס, 14 מתוכם סובלים מתסמינים קשים – כך מסר היום (שני) משרד הבריאות. עד כה מתו שלושה בני אדם שלקו במחלה – שניים מהם קשישים שהיו חולים במחלות נוספות, ובן 61 שהיה חולה בסרטן גרורתי קשה. במשרד להגנת הסביבה ובמשרד הבריאות מקשרים את הנתונים הגבוהים לשינויי האקלים ולמזג האוויר הקיצוני.

לדברי המשרדים, הימצאות הנגיף ביישובים רבים מצביעה על סבירות גבוהה כי יתושים נושאים אותו גם באזורים שבהם טרם נמצא. כך, עד כה נמצא הנגיף בין היתר במועצה אזורית עמק המעיינות, מועצה אזורית גזר, מועצה אזורית מגילות, מועצה אזורית מטה יהודה, מועצה אזורית מנשה, מועצה אזורית מגידו, מועצה אזורית אלונה, מועצה אזורית גוש עציון, מועצה אזורית הגלבוע, מזכרת בתיה, קיסריה ופרדס חנה-כרכור. החודש נמצאו יתושים נשאים בנחל שורק שבאזור מודיעין ובאזור מישור החוף. לצד זאת, באירופה דווח גם כן על מקרים רבים של קדחת הנילוס. כך, באיטליה אובחנו 183 בני אדם במחלה, וביוון 106.

בתוך כך פרסם הערב איגוד רופאי בריאות הציבור והאיגוד הישראלי למחלות זיהומיות נייר עמדה משותף שמותח ביקורת על כישלון משרדי הממשלה והגופים המקצועיים לבלום את התפשטות המחלות הזיהומיות שהתפרצות לאחרונה בישראל. "בשבועות האחרונים אנו עדים לעלייה משמעותית של דיווחים בתקשורת על תחלואה ותמותה ממחלות זיהומיות, בדגש על תחלואה המועברת מבעלי חיים (תחלואה זואונוטית) כגון עכברת, קדחת מערב הנילוס, ברוצלה ולישמניה (שושנת יריחו), וכן מחלות מגיחות מחדש כדוגמת החצבת", כתבו. "תופעה חמורה זו ידועה כבר מזה זמן, ולמרות ההתרעות על הצורך בהשקעת תקציבים נאותים, הכשרת כח אדם מתאים, חיזוק יכולות המעבדה וניטור התחלואה, ושילוב מידע בין המשרדים הרלבנטיים השונים - המצב רק הולך ומחמיר".

עוד טוענים הרופאים כי ההתפרצויות האחרונות "חושפות כשלים מבניים של המערכות בישראל בהתמודדות ובמענה למחלות מגיחות ומחלות זואונטיות במספר רמות. מעבר למענה המיידי המקצועי והמסור באירועים נקודתיים, יש צורך בטיפול שורש וחיזוק המערכות", מסרו.

בהמשך לכך מציעים איגודי הרופאים להקים רשות בריאות ציבור מקצועית ואוטונומית, בדומה לקיים במדינות רבות בעולם. "גוף זה בין היתר יפעל הן בשגרה והן בחירום ויעסוק בניטור, הערכת סיכונים, פעולות מניעה, תגובה להתפרצויות של מחלות זיהומיות זואונוטיות ואחרות, וכן יהווה מקור ידע מקצועי בתחום ויעודד מחקר וחדשנות", הסבירו.

לפי המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות, שינויי אקלים המביאים לעלייה בשכיחות תופעות טבע קיצוניות כמו בצורות ושיטפונות, מובילים להתפרצות מחלות וזיהומי מים בקרב אוכלוסיות שונות ולהגביר את קצב הריבוי של מזיקים שונים – בהם היתושים הנושאים את הנגיף. בעקבות ההתראות על העלייה במספר החולים בקדחת, הונחו הרשויות השונות לטפל בדגירת היתושים ולהדביר אותם. בנוסף, לפי המשרדים, כדי למנוע את התפתחות היתושים יש לטפל במקורות מים עומדים בשטחים פתוחים בסביבת הבתים. לצד זאת, כדי להמנע מעקיצות יש להתקין רשתות בחלונות הבתים ולמרוח תכשירים דוחי יתושים.

קדחת מערב הנילוס היא בדרך כלל מחלה קלה מאוד, דמויית שפעת, אך במקרים נדירים היא עלולה להתפתח לדלקת קרום המוח ולהסתיים במוות. המחלה מתפרצת בדרך כלל כ-6 ימים לאחר עקיצת יתוש הנושא את הנגיף וחולפת מאליה לאחר שלושה עד שישה ימים. לא קיים כיום חיסון נגד המחלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ