נעה שפיגל
עידו אפרתי

נועה חייבי, אחת מנפגעי פרשת רמדיה, מתה אתמול (שלישי) בגיל 15. חייבי ניזונה בגיל כמה חודשים מהפורמולה הצמחית של חברת רמדיה, שלא הכילה בתוכה את הוויטמין B-1. אמה, אביבה, כתבה אתמול בעמוד הפייסבוק שלה: "בצער רב וביגון, בעיניים מלאות דמעות, הלב נשרף ומסרב להאמין שנועה שלי כבר לא אתנו, אחרי מלחמה ארוכת שנים, הלוחמת שלי הרימה ידיים".

אמה של נועה אמרה הבוקר כי בתה "היתה הנפגעת הקשה ביותר, לא נתנו לה סיכוי. בכל פעם היא נלחמה על החיים שלה, וכמעט חזרה לחיים. היא לא ויתרה במשך 15 שנה. אתמול היא פשוט התעייפה. זה קרה פתאום".

לדבריה, "לפני ארבע שנים היתה הידרדרות וכבר דיברו איתנו על מוות מוחי, והיא פשוט הפתיעה את כל הרופאים כמו תמיד". בהמשך, סיפרה, "המצב שלה הידרדר והיא נכנסה לתרדמת, אבל כמובן שלא ויתרנו עליה. נועה היתה פה בחדר, אנחנו היינו מסביבה. היא היתה מרכז הבית, ילדה מדהימה, יפה בטירוף. נכון שהיא היתה בתרדמת אבל היינו יכולים לתקשר איתה באמצעות המכשירים. חסרים לי עכשיו הציפצופים. התרגלנו לתקשר איתה 15 שנה על צפצופים ופתאום השקט הזה, הוא חסר. רק מי שיש לו מכונת הנשמה בבית יכול להבין על מה אני מדברת".

חייבי סיפרה כי הפעם האחרונה ששוחה עם בתה התרחשה אתמול, בשיחת וידאו, בזמן שהיתה בחופשה. "בפעם ראשונה בארבע שנים שהיתה בתרדמת, היא התחילה להזיז את השפתיים". לדבריה, חצי שעה לאחר השיחה היא מתה. "ידעתי שזה יכול לקרות, ואמרתי שאם זה יקרה אני רוצה להיות לידה, ולצערי היא חיכתה שאני אסע".

אביבה חייבי עם בתה נעה, ב-2008צילום: תומר נויברג / ג'ינ

חייבי היתה אחת מ-15 תינוקות שנפגעו בדרגות שונות לאחר שניזונו מהפורמולה הצמחית של רמדיה. כמה תינוקות מתו כתוצאה מהשימוש בתחליף חלב האם, וחלק מהתינוקות נפגעו באופן חמור.

פרופ' אביבה פתאל-ולבסקי, מנהלת היחידה הנוירולוגית לילדים בבית חולים "דנה-דואק" באיכילוב שטיפלה בחייבי, סיפרה: "שמעתי הבוקר בצער רב את הידיעה על מותה של נועה חייבי, התינוקת שנפגעה באופן הקשה ביותר בפרשת רמדיה. כשפגשתי את נועה היא היתה כבר מונשמת. ואני ישבתי מול אביבה, האם הצעירה והמסורה, מנסה לעודד אותה, לחזק, לנסות להסביר כיצד הנורא מכל קרה לתינוקת הבריאה והמושלמת שלה. ידעתי שזו פגיעה קשה שהרסה כל חלקה טובה בתינוקת הזעירה הזו ושהיא נפגעה בצורה שאינה בת שיקום. ועדיין, ניסיתי לטפח תקוה, כי מה אומרים לאמא צעירה שעולמה חרב עליה בגלל מזון שהיה אמור להיות בטוח עבורה?", תהתה.

"אסון רמדיה מלווה אותי מאז ועד היום, ומותה של נועה טלטל אותי ברמה אישית", הוסיפה פרופ' פתאל-ולבסקי. "אני מוסרת את תנחומיי הכנים לאביבה ומקווה שלעולם יותר לא נדע פגיעה באף תינוק בגלל התנהלות פושעת של חברת מזון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ