מחקר: מי שעושה פעילות ספורטיבית עם אחרים - חי יותר

מתברר כי משחק טניס, בדמינטון ואפילו כדורגל יכול להשפיע על תוחלת החיים יותר משחייה או רכיבה על אופניים. לדברי אחד החוקרים עדיין לא ברור מדוע זה קורה, אך כנראה עדיף לחבוט בצוותא מאשר לרוץ לבד

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הטניסאי נובאק ג'וקוביץ' מתחבק עם יריבו חואן מרטין דל פוטרו, ביום ראשון
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

קמים בבוקר, נועלים נעלי ספורט, לא שוכחים את שעון הדופק ויוצאים לריצה קלילה בפארק. ההרגל הזה הוא על פניו הנוסחה המושלמת להארכת תוחלת החיים ושיפור איכותם, יודעים לספר רבים. אף כי לא רבים מטילים ספק בכך שפעילות ספורטיבית משפיעה לחיוב על תוחלת החיים (כפי שעולה ממחקרים רבים שנערכו באחרונה בתחום האפידמיולוגיה), מתברר כי הבחירה בסוג הספורט בו בוחרים לעסוק חשובה אף היא, ולסוגים שונים השפעה אחרת על מספר השנים הנוספות שאדם יחיה.

מחקר שנערך בדנמרק, ופורסם השבוע בכתב העת Mayo Clinic Proceedings, מגלה כי בחירה בעיסוק בטניס או במשחקים חברתיים אחרים, יכולה להוסיף יותר שנים מפעילויות שמירה על כושר איקוניות יותר כריצה או שחייה.

כבר במחקר מתוקשר משנת 2017, שבו נטלו חלק יותר מ–80 אלף גברים ונשים בריטים, התגלה כי מי שמשחק משחקי מחבט נוטה לחיות חיים ארוכים יותר ממי שעוסק בריצה. התוצאות עוררו עניין בקרב קבוצה בינלאומית של חוקרים, שבדקו בעבר את הקשר בין ריצה ואריכות ימים. אולם עתה החליטו החוקרים לבחון מגוון ענפי ספורט ואת הקשר שלהם לחיים, ולמוות בטרם עת.

תחילה פנו לאותו מקור נתונים שבו השתמשו לצורך מחקר הריצה, מחקר הלב של העיר קופנהאגן, ניסיון שאפתני ומתמשך לעקוב אחר חייהם ובריאותם של אלפי גברים ונשים בבירת דנמרק. משתתפי המחקר עברו בדיקות רפואיות ומילאו שאלונים ארוכים בנוגע לסגנון חייהם ותכיפות עיסוקם בשמונה ענפי ספורט פופולאריים ובהם רכיבה על אופניים, שחייה, ריצה, טניס, כדורגל ובדמינטון.

התגלה קשר מפתיע על הקשר בין ענפי ספורט מסוימים לבין תוחלת החיים. למשל רכיבה על אופניים. פעילות ספורטיבית זו, שהיא הפופולארית ביותר בין הדנים שהשתתפו במחקר העלתה את תוחלת החיים שלהם ב–3.7 שנים בממוצע, בהשוואה לדנים שלא עוסקים בפעילות גופנית. בקרב מי שבחר בריצה, התוספת היתה מתונה יותר — 3.2 שנים. ואולם כאשר מדובר במשחק חברתי ישנו הבדל ניכר. העלייה בתוחלת החיים של משחקי הטניס הגיעה ל–9.7 שנים, זו של משחקי הבדמינטון — 6.2 שנים ושל משחקי הכדורגל — כמעט 5 שנים.

היחסים הללו לא השתנו גם כשהחוקרים שיקללו השכלה, מעמד סוציו־אקונומי וגיל. התוצאות מעוררות שאלות מעניינות בנוגע ליתרונות הנוספים של ענפי ספורט שכרוכה בהם גם אינטראקציה חברתית.

ממחקר תצפיתי שכזה לא ניתן לדעת מדוע וכיצד ענפי ספורט מסוימים מוסיפים עוד שנים לחייהם של אנשים מאשר אחרים, אומר ד"ר ג'יימס אוקיף, מחבר שותף של המאמר ומנהל היחידה לקרדיולוגיה מניעתית במכון הלב של אמריקה התיכונה במרכז הרפואי סנט לוק בקנזס סיטי. לדבריו, הדרישות הגופניות השונות של ענפי ספורט שונים אולי משחקות תפקיד, אף שענפי הספורט ששימשו במחקר לא היו אינטנסיביים במיוחד.

יש להניח שיש השפעה גם להכנסה ולהיבטים אחרים של סגנון חיים, אמר. החוקרים ניסו אמנם לשקלל גורמים סוציו־אקונומיים, אבל ייתכן שמי שיש לו די כסף ופנאי לשחק טניס חי יותר שנים משום שיש לו יותר כסף ופנאי, ולא משום שהוא משחק טניס. למרות זאת, הוא סבור שההיבטים החברתיים של משחקי המחבט ומשחקים קבוצתיים נמנים עם הסיבות העיקריות לכך שנראה כי הם מאריכים את תוחלת החיים.

לכתבה המלאה של גרטשן ריינולדס בניו יורק טיימס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ