אילו נזקים קרדיולוגיים יכולות לגרום תרופות כימותרפיות?

תרופות כימותרפיות וטיפולים אחרים שמקבלים חולי סרטן עלולים לפגוע בתפקוד הלב. זיהוי מוקדם של הפגיעה בלב יביא לשינוי הטיפול האונקולוגי ויגן על החולים מנזק ארוך טווח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקת אקו לב

מחלות הלב ומחלת הסרטן הן הסיבות המובילות ב-50 השנים האחרונות לתחלואה ולתמותה בעולם המערבי. בעבר לא היה ידוע על קשר ברור בין השתיים, אבל היום אנו יודעים שקיימת חפיפה בלתי מבוטלת בין מחלות לב למחלות ממאירות.

הסיבה העיקרית לחפיפה בין המחלות היא שיש גורמי סיכון משותפים להתפתחותן (עישון, השמנה, סוכרת, ועוד). נוסף על כך, טיפולים שונים שניתנים לחולי סרטן עלולים לפגוע בתפקוד הלב. דוגמה לכך היא מטופלת שהופנתה למרפאתי לפני כשנה.

המטופלת, אשה בת 34 ואמא לשני ילדים קטנים, אובחנה כסובלת מסרטן השד וקיבלה טיפולים כימותרפיים המשלבים שתי תרופות שבהן מקובל לטפל בחולות: הרצפטין ואדיראמיצין. המטופלת לא סבלה בעבר ממחלת לב, אבל בעת הטיפול האונקולוגי פיתחה קוצר נשימה ואובחנה פגיעה בתפקוד הלב כתוצאה מטיפול זה. בפני האונקולוג המטפל עמדה התלבטות קשה - האם להמשיך בטיפול הכימותרפי ולהסתכן בנזק נוסף לתפקוד הלב, שעלול להיות בלתי הפיך ומסכן חיים בטווח הארוך, או להפסיק את הטיפול האונקולוגי ולהסתכן בהתקדמות מחלת הסרטן.

בשנים האחרונות חל שיפור משמעותי באבחון מוקדם ובאפשרויות הטיפול בסוגי הסרטן השונים, שהוביל לירידה משמעותית בתמותה. עם זאת, נחשפו תופעות לוואי בעלות השפעה ארוכת טווח של הטיפולים. מצב זה בולט בעיקר בקרב חולות בסרטן השד, אשר מאובחנות במקרים רבים בגיל צעיר יחסית ומטופלות לעתים קרובות בתרופות אשר עלולות לגרום נזק לתפקוד הלב. לעתים מדובר בנזק הפיך ולעתים בנזק בלתי הפיך.

פגיעה בתפקוד הלב כתוצאה מהטיפולים האונקולוגיים, שכינויה המקצועי הוא קרדיו-טוקסיות, עלולה לבוא לידי ביטוי בכמה צורות כמו ירידה בכושר ההתכווצות של הלב והתפתחות של אי ספיקת לב, אוטם בשריר הלב, הפרעות בקצב הלב, יתר לחץ דם, היווצרות של קרישי דם ועוד.

התרופות לטיפול בסרטן המזוהות ביותר עם קרדיו-טוקסיות הן אדריאמיצין (תרופת בסיס לטיפול בסרטן שד, בסרקומה ובלימפומה), הרצפטין (שמשמשת אף היא לטיפול בסרטן השד) ו-5-FU (הממלאת תפקיד מרכזי בטיפול בגידולי המעי הגס).

כיום ידוע שגם הטיפולים החדשים, הביולוגיים והאימונולוגיים, עלולים להיות בעלי השפעה קרדיו-טוקסית שטרם נאמד היקפה. אמנם ברוב המקרים הפגיעה בלב מתרחשת בעת שהחולה מקבל סדרת טיפולים, אבל היא יכולה לקרות גם לאחר סיום הטיפול ואף שנים רבות אחריו.

מכיוון שמחקרים על הקשר בין סרטן למחלות לב הם תחום חדש ומתפתח, יש עדיין חסר בעבודות על התופעה והמידע עליה חלקי. הנתונים בנוגע לשכיחות ההשפעה הקרדיו-טוקסית אינם אחידים וחסר מידע על דרכי המניעה ואפשרויות הטיפול.

היעדר קווים מנחים לטיפול ומניעה מבוססי מחקר מדגיש את חשיבות תפקידו של הקרדיו-אונקולוג במסגרת המעקב אחר חולי סרטן. השאיפה היא שהמעקב יתקיים במרפאה קרדיו-אונקולוגית ייעודית ויבוצע על ידי קרדיולוג מומחה, שמכיר את הטיפולים השונים שמקבלים חולי סרטן ואת השפעתם על תפקוד הלב. ישנה חשיבות רבה לזיהוי מוקדם של האפקט הקרדיו-טוקסי למזעור הנזק האפשרי שנגרם לשריר הלב. זיהוי מוקדם של הנזק יצמצם את הצורך בהפסקת הטיפול האונקולוגי החיוני כתוצאה מפגיעה בלב.

כמו בכל תחום אחר ברפואה, מניעה וזיהוי מוקדם הם הטיפול הטוב ביותר. במסגרת המעקב במרפאה הקרדיו-אונקולוגית המטופלים עוברים הערכה של גורמי סיכון למחלות לב והם נמצאים במעקב צמוד לזיהוי מוקדם של התפתחות סימני קרדיו-טוקסיות.

סימנים לפגיעה קרדיו-טוקסית מזוהים כיום בעיקר באמצעות בדיקת הדמיה של תפקוד הלב. אקו לב, שהיא בדיקת אולטרסאונד של הלב, היא הבדיקה המקובלת ביותר. זאת בדיקה פשוטה, לא פולשנית, זולה, זמינה ואמינה שאינה מצריכה שימוש בקרינה או בחומר ניגוד. בדיקת אקו לב מתקדמת, המכונה סטריין (Global Longitudinal Strain), יכולה לזהות נזק מינימלי ומוקדם לשריר הלב בקרב חולים עם סרטן פעיל.

אפשרויות הטיפול בחולה שפיתח קרדיו-טוקסיות כוללות מתן תרופות בעלות השפעה על שריר הלב והתאמה של הטיפול האונקולוגי, כולל שינוי מינון של תרופות מסוימות, ושינוי באופן מתן התרופה או במשלב התרופתי. לעתים רחוקות יש צורך בהפסקה זמנית של הטיפול האונקולוגי.

במקרה של המטופלת שלי הוחלט על חידוש הטיפול האונקולוגי בצורת מתן שונה ובשילוב של תרופות בעלות השפעה מגינה על שריר הלב ותוך מעקב צמוד של קרדיולוג. פרוטוקול טיפולי זה אפשר לה להשלים את הטיפול האונקולוגי במלואו, ללא נזק שארי ללב, וכיום היא במעקב ללא עדות למחלה פעילה.

חשוב להדגיש שלא כל מטופל אונקולוגי זקוק למעקב קרדיאלי. יש לאתר את המטופלים שנמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות של קרדיו-טוקסיות, בהתחשב ברקע הרפואי שלהם ובטיפול התרופתי האונקולוגי שהם אמורים לקבל.

ד"ר מיכל לאופר פרל מנהלת את המרפאה הקרדיו-אונקולוגית של המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ