מחקר חדש מציג: היופי הנסתר של אבני הכליה

אבנים בכליות רק נראות כמו גושים חסרי צורה אבל הן עשויות שכבות רבות שמציגות בדייקנות רבה את תהליך היווצרותן

אמילי באומגרטנר
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבן כליה מתחת למיקרוסקופ
אבן כליה. מבנה השכבות מזכיר סלעים וזה משום שאבני הכליה והסלעים נוצרים באותו האופןצילום: Mayandi Sivaguru, Jessica Saw fr

אבנים בכליות הן משקעים מכאיבים שמשאיר השתן וסובלים מהן 10 אחוזים מאוכלוסיית בעולם. בניגוד לשמן, אבנים אלה אינן גושים חסרי צורה – הם בנויים כמו שוניות אלמוגים מיקרוסקופיות שגדלות ומשתנות כל העת, כך עולה ממחקר חדש.

הממצאים פורסמו בכתב העת Scientific Reports והם מאתגרים את הנחותיהם של רופאים רבים הסבורים שאבנים בכליות הן גופים הומוגניים שאינם מסיסים. במחקר נמצא שהן דומות לשוניות אלמוגים או למרבצים של אבני סיד: סלעים מורכבים, עתירי סידן, עם רבדים שמצטברים ונמסים עם הזמן.

"כשרופאים מוצאים גוש מכוער ומשעמם ומסלקים אותו הם משליכים את התיעוד המדויק ביותר שיש לנו של היסטוריית האבן, רגע אחרי רגע", אומר ד"ר ברוס פאוק (Fouke), מרצה לגיאולוגיה ולמיקרוביולוגיה באוניברסיטת אילינוי, שעמד בראש המחקר. ד"ר בראיין מטלאגה (Matlaga), אורולוג ומנתח מומחה בהסרת אבני כליה מבית החולים ג'ונס הופקינס, אומר שהמחקר מציג "גישה יוצאת דופן שאינה נצמדת למוסכמות" לבעיה בריאותית רצינית. "כששוברים אבני כליה רואים שאחדות מהן באמת יפות, כמו גיאודה (אבן חלולה מכוסה גבישים), או כמו טבעות של עץ. זה נראה כמו משהו שתולים על הקיר", מוסיף מטלאגה. "לכן, מחקר באבני הכליות הוא עניין חדשני ומלהיב מאוד".

שכבות באבן. החוקרים קיבלו השראה מגיאולוגים שפעלו בעברצילום: Mayandi Sivaguru, Jessica Saw fr

בעבר נהג ד"ר פאוק לגלוש מצוקים בפארק ילוסטון וצלל למעמקי שונית המחסום הגדולה באוסטרליה עבור מחקרים שעשה בתחומי התמחותו, וראה שיש קשר בין אבני הכליות של האדם לבין שלדי אלמוגים, אבני סיד במעיינות מים חמים ואפילו זרימת הנפט והגז עמוק בלב האדמה: בכולם מתקיימים יחסי גומלין בין יצורים חיים, מים והצטברות של מינרלים. "המים הבוקעים ממעיינות ילוסטון חמים ומלוחים והם דומים בכך למי ים וגם לשתן", הוא מסביר. בנוגע למשקעי האבן המורכבים שהנוזלים האלה יוצרים אומר פאוק: "אם מסתכלים בהם מתחת למיקרוסקופ אי אפשר בכלל להבדיל ביניהם".

ד"ר פאוק ועמיתיו בדקו יותר מ-50 רסיסים של אבני כליה שהוצאו מגופם של שישה חולים שנותחו בבית החולים מאיו קליניק. הם השתמשו במיקרוסקופ אור ובמיקרוסקופ אלקטרונים וזיהו חומר אורגני וגבישי סידן. החוקרים השתמשו בשיטת הפרדה גבוהה בשם Airyscan super-resolution microscopy והצליחו לצלם תמונות צבעוניות של חומר אורגני ושכבות גבישים באבני הכליה שעליהם נוספו חתכים, משולשים וצורות גיאומטריות אחרות, אומר ד"ר פאוק. דפוסים אלה מוכיחים שחלקו הגדול של החומר נמס ונוצר מחדש במשך הזמן.

חומר אורגני ושכבות גבישים. החתכים, המשולשים הוצורות גיאומטריות שעל השכבות מציגות את תהליך היווצרותןצילום: Mayandi Sivaguru, Jessica Saw fr

פעמים רבות, רופאים מבססים את הטיפול בחולים על תוצאות בדיקות שתן שבהן רואים את הכימיה של השתן ואת הרכיבים המולקולריים שבו. המחקר החדש, ומחקרים נוספים דומים לו שיבואו אחריו, שבו לומדים את הרכבן המשתנה של אבני הכליה יכול לאפשר להם לטפל בחולים באמצעות חומרים שיכולים להמס את האבנים לחלוטין ולוותר על שיטות פולשניות. "עכשיו אנחנו מבינים את תהליך היצירה של אבני הכליה והשאלה היא איך נהפוך את התהליך על פיו", אומר ד"ר מטלאגה. "אם נוכל להתערב בשלב כלשהו של יצירת האבנים, ייתכן שנשנה את התהליך".

עורכי המחקר מספרים שהוא נעשה הודות לגיאולוגים מהפכנים שפעלו מאות שנים והעניקו השראה להנחת הבסיס שלו. בעיקר הם מתייחסים לעבודתו של ניקולס סטנו (Steno), חוקר אנטומיה מדנמרק, שבשנת 1667 הציע תיאוריה שלפיה השכבות שנראות בסלעים הן תיעוד כרונולוגי של אירועים היסטוריים (השמועה אומרת שהוא מת בגלל אבנים בכליות).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ