מומחה: תוצאות הבדיקה שגילתה ממצאים חדשים בפרשת תאיר ראדה אינן חד-משמעיות

הגנום המיטוכונדריאלי מספק מידע תורשתי על שושלת האמהות במשפחה, והיא פחות משמעותית מאשר בדיקת דנ"א. מומחה מסביר כי הבדיקה יכולה לחזק ראיות אבל לא לשמש ראיה עצמאית

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן זדורוב בבית המשפט העליון, ב-2015
רומן זדורוב בבית המשפט העליון, ב-2015צילום: דודי ועקנין

הבדיקה הגנטית שחשפה היום (חמישי) ממצאים חדשים מזירת הרצח של תאיר ראדה היא בדיקה שמספקת מידע תורשתי על שושלת האמהות במשפחה. היא פחות חד-משמעית לעומת בדיקת דנ"א, ולכן בדרך כלל לא משמשת לבדיקות בחקירות פליליות אלא בעיקר לצורכי מחקר אבולוציוני.

הגנום המיטוכונדריאלי, שנבדק על ידי המכון לרפואה משפטית בפרשת ראדה, הוא מולקולת דנ"א שנמצאת במיטוכונדריה - אחד מאברוני התא, שאינו נמצא בגרעין. לדברי ד"ר שי כרמי, חוקר גנטיקה מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, "בדיקה זו לא יכולה לשמש לזיהוי חד-משמעי". ד"ר כרמי מסביר כי ההבדל בין הבדיקה המיטוכונדריאלית לבדיקת דנ"א הוא משמעותי. "הדנ"א המיטוכונדריאלי הוא בעצם נספח של הדנ"א שמצוי בגרעין התא, אלא שבדנ"א יש שלושה מיליארד אותיות ובדנ"א המיטוכונדיראלי יש 16 אלף אותיות בלבד".

ד"ר כרמי מסביר כי קצב השינוי בדנ"א המיטוכונדריאלי הוא איטי יחסית. "זה אומר שהוא תואם גם הרבה מאוד דורות אחורה, לפעמים עשרות דורות, לאותה 'אמא קדומה', והוא רלוונטי גם לכל השושלת שהתפתחה ממנה", הוא אומר.

לפי ד"ר כרמי, "התרומה של בדיקה מיטוכונדריאלית יכולה לסייע לפסול חשוד או מורשע, אם מתברר שהדנ"א המיטוכונדריאלי שלו שונה". לדבריו, ממצאי דנ"א מיטוכונדריאלי עשוי לחזק ראיות קיימות אבל לא יכול לשמש ראיה עצמאית. "ניתן להניח כמעט בוודאות שיש עוד הרבה מאוד אנשים עם אותו פרופיל גנטי של דנ"א מיטוכונדריאלי", אומר כרמי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ