פעוטה בת שנה וחצי מתה בירושלים לאחר שנדבקה בחצבת

התינוקת פונתה לבית החולים שערי צדק כשהיא ללא דופק ונשימה, ושם נקבע מותה. זהו מקרה המוות הראשון של חולה בחצבת מאז התפרצה המחלה בחודש מארס. לפי נתוני משרד הבריאות, 60% ממקרי החצבת הם ממחוז ירושלים - שם מדווחים רופאים כי הם מתקשים להשתלט על מימדי ההידבקות

עידו אפרתי
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
ניר חסון

פעוטה בת שנה וחצי שנדבקה בחצבת מתה היום (חמישי) בירושלים. היא פונתה מוקדם יותר לבית החולים שערי צדק כשהיא ללא דופק ונשימה. בבית החולים נמשכו פעולות ההחייאה, ולבסוף הרופאים קבעו את מותה. זהו מקרה המוות הראשון של חולה בחצבת מאז התפרצה המחלה בישראל בחודש מארס. בשבועות האחרונים התריעו רופאים בבתי חולים בירושלים על אבדן שליטה על התפרצות החצבת, ועל חשש ממקרי מוות כתוצאה מסיבוכים.

משפחת התינוקת, המתגוררת בשכונת מאה שערים, לא רשומה במשרד הפנים ובטיפת חלב. נבדק חשד כי שני ילדים נוספים מהמשפחה פיתחו חום ותסמיני חצבת.

ד"ר ספי מנדלוביץ, סמנכ"ל שערי צדק ומומחה ברפואת ילדים, סיפר: "קיבלנו הודעה ממגן דוד אדום שהם בדרכם אלינו עם תינוקת בת שנה וחצי שנמצאה ללא דופק וללא נשימה ותחת פעולות החייאה מתקדמות. קלטנו אותה במחלקה לרפואה דחופה בשערי צדק, והמשכנו בפעולות ההחייאה. לצערנו הרב נאלצנו לקבוע את מותה. קיים חשד גבוה שהילדה סבלה מחצבת".

גורם במאה שערים אמר הערב ל"הארץ" כי אמה של הפעוטה שמתה היא ממנהיגות קבוצת נשות השאלים, המוכרת גם כ"נשות הטאליבן". נשות הקהילה נוהגות להתעטף בשכבות רבות של בד, כולל על ראשיהן, ונוקטות שורה ארוכה של כללי צניעות נוקשים ביותר. הקהילה, המונה כ-30 משפחות, מתגוררת במאה שערים במרכז ירושלים. קהילה דומה חיה ברמת בית שמש. לדברי אותו גורם, בני הקהילה הם כיום היחידים מקרב החרדים הקנאים שאינם רושמים את ילדיהם במרשם האוכלוסין ונמנעים מכל מגע עם הרשויות, כולל קבלת חיסונים ומעקב רפואי אחר הילדים. בתקופה האחרונה התקרבה הקהילה הזו לקהילה הברסלבית הקיצונית של הרב ברלנד.

לפי משרד הבריאות, מתחילת השנה חלו 1,287 בני אדם בחצבת, כ-60% באזור ירושלים. בשבועיים האחרונים נשלחו ניידות מטעם משרד הבריאות לשכונות החרדיות בירושלים בניסיון להגדיל את שיעור ההתחסנות.

לפי משרד הבריאות, עד כה נדבקו בחצבת 753 אנשים באזור ירושלים, 213 באזור צפת, 89 באזור פתח תקוה, 84 באזור תל אביב, 28 בעכו, 28 ברמלה, 11 בשרון, 19 בעפולה, 15 ברחובות, 14 בבאר שבע, 17 בחיפה, שלושה באשקלון, תשעה בחדרה, שלושה באזור הכנרת ואחד בנצרת. בחודש מארס נדבקו שבעה אנשים, באפריל עוד 30, במאי 41, ביוני 73, ביולי 74, באוגוסט 116, בספטמבר 325, באוקטובר 621 ובסך הכל 1,287.

פרופ' שי אשכנזי, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים ודיקן ביה"ס לרפואה באוניברסיטת אריאל, מסר בתגובה: "הלב דואב על פטירתה של פעוטה מחצבת, מחלה שכנגדה יש חיסון עם יעילות של כ-97%. המחלה היתה על סף הכחדה, אולם עקב ירידה בהתחסנות חזרה בגדול. אנו לא לבד: במחצית הראשונה של 2018 היו באירופה יותר מ-41,000 מקרי חצבת עם לפחות 37 מקרי תמותה. עובדות אלה מחזקות את הצורך בחקיקה ואכיפה למניעת המשך המגיפה ואת החובה להעביר את חוק חובת חיסונים. זה בנפשנו".

מנתוני משרד הבריאות עולה גם כי רוב מקרי החצבת שאובחנו היו בבני שנה עד ארבע - 335 מקרים. 44 תינוקות בני חצי שנה ופחות אובחנו, 159 עד גיל חצי שנה, 270 בני חמש עד תשע, 168 בני עשר עד 19, 76 בני 20 עד 29, 69 בני 30 עד 39, 85 בני 40 עד 69, תשעה מקרים בבני 60 ומעלה ו-72 מקרים בהם לא ידוע גיל החולה.

"לבתי החולים בירושלים מגיעים מדי יום 15 מקרים חדשים של חצבת", תיאר רופא בכיר בתחום הזיהומים לפני כשבועיים. "הצוותים הרפואיים עושים עבודה סיזיפית ומנסים לאתר את כל מי שבא במגע עם החולה, אבל גם הם לא מצליחים לעמוד בקצב". הרופא הבכיר אמר כי אם משרד הבריאות לא יפתח בקמפיין הסברה ארצי שקורא לציבור להתחסן, היא תתפשט לאזורים נוספים.

בשבוע שעבר קיבלו 60 פגים טיפול מניעתי מחשש להידבקות בחצבת בפגייה של בית החולים שערי צדק. לפי משרד הבריאות, התפרצות החצבת נגרמת בשל אנשים שלא מתחסנים, אולם נציגי קופות החולים התלוננו בשבוע שעבר על מחסור בחיסונים.

"ההתפרצות היא קשה ורואים את זה גם במרפאות בקהילה וגם בבתי החולים", אמר מנהל בית החולים וילף לילדים במרכז הרפואי שערי צדק, פרופ' יחיאל שלזינגר, מומחה למחלות זיהומיות. "הבעיה בירושלים היא באזורים ואוכלוסיות, כמו בחלק מהשכונות החרדיות, שבהן יש 'כיסים' של חוסר-חיסון, ולא כולם מקפידים להתחסן".

לדבריו, הילדים שמגיעים לבית החולים הם תינוקות מתחת לגיל שנה, שטרם קיבלו את מנת החיסון הראשונה ולכן אינם מוגנים מפני המחלה, או ילדים גדולים יותר שלא חוסנו כלל או לא קיבלו את המנה השנייה של החיסון. "בשלב זה אין לנו מטופלים במצב של טיפול נמרץ אבל יש ילדים עם דלקת ריאות קשה, ומקרה של אשה הרה שנדבקה ונדרשנו לטפל ביילוד שלה עם נוגדנים מיד לאחר הלידה", אומר שלזינגר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ