שתי תלמידות תיכון מקצרין הגיעו ללימודים כשהן חולות בחצבת

תלמידות כיתה י"ב שלא חוסנו הגיעו חולות לבית הספר בשבוע שעבר, ואובחנו כחולות חצבת. בבית ספר יסודי באשדוד חוסנו תלמידים נגד חצבת לאחר שמורה במוסד הודיעה כי חלתה במחלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הספר היסודי רימונים באשדוד, שבו מלמדת המורה
בית הספר היסודי רימונים באשדוד, שבו מלמדת המורהצילום: אילן אסייג

שתי תלמידות י"ב מבית ספר תיכון בקצרין הגיעו בשבוע שעבר לבית הספר כשהן חולות בחצבת - כך נמסר היום (ראשון) מהמועצה המקומית קצרין. על פי הודעת המועצה, התלמידות, שלא חוסנו נגד המחלה, הגיעו לבית הספר כשהן חולות, ולאחר שנבדקו התגלה כי הן חולות בחצבת. משרד הבריאות עודכן ויצאה הודעה להורים. בשני בתי הספר התיכוניים בקצרין לומדים כ-500 תלמידים בכיתות ט'-י"ב שמתגוררים בקצרין ובמועצה האזורית גולן. מהמועצה לא נמסר באיזה תיכון התגלו המקרים.

בתוך כך, תלמידים מכמה כיתות א' בבית הספר היסודי "רימונים" באשדוד קיבלו היום את מנת החיסון השנייה נגד חצבת, לאחר שמורה במוסד הודיעה כי חלתה במחלה, ומאוחר יותר חזרה בה. ממשרד הבריאות נמסר כי החשד נבדק. בנוסף לעבודתה ב"רימונים", המורה הדריכה מורים בשלושה בתי ספר אחרים. 

ילדים מקבלים כיום שתי מנות של חיסון נגד חצבת: בגיל שנה בטיפת חלב ובגיל שש, במסגרת בית הספר. החיסון התגלה כיעיל בקרב יותר מ–90% מהאנשים שקיבלו את מנת החיסון הראשונה, וההגנה עולה לכ–97% לאחר קבלה של שתי מנות חיסון. במקרים של הדבקה בנגיף, חיסון יכול למנוע מהסימפטומים להופיע אם הנדבק מקבל חיסון פעיל תוך 72 שעות, או חיסון סביל עד שישה ימים מההידבקות.

במקביל, ממשרד הבריאות נמסר כי בעקבות התפרצות החצבת בירושלים הוחלט לאסור על כניסת מבקרים שלא חוסנו נגד המחלה למחלקות בתי חולים הנחשבות רגישות, כגון פגיות, מחלקת טיפול נמרץ, אונקולוגיה המטו-אונקולוגיה ועוד. בנוסף, במשרד בוחנים אם להגביל כניסת ילדים לא מחוסנים למסגרות חינוכיות ולהקדים את מתן מנת החיסון הראשונה מגיל 12 חודשים לגיל תשעה חודשים. 

עוד הוחלט להמשיך את מבצע החיסונים נגד חצבת בירושלים, שכולל פתיחת תחנות טיפת חלב בין השעות 8:00-20:00 בימי השבוע ובין 8:00-12:00 בימי שישי בשבועיים הקרובים. כמו כן, במשרד הוחלט לתגבר את ניידות החיסונים הייעודיות של חברת "נטלי", הפועלות בשכונות שבהן ריכוז גבוה של תושבים שלא חוסנו נגד חצבת.

בשבוע שעבר מתה פעוטה בת שנה וחצי שנדבקה בחצבת בירושלים. היה זה מקרה המוות הראשון של חולה בחצבת מאז התפרצה המחלה בישראל בחודש מארס. משפחתה של התינוקת, המתגוררת בשכונת מאה שערים, חברה בקהילה חרדית סגורה, ולא היתה רשומה במשרד הפנים ובטיפת חלב.

לפי מידע של משרד הבריאות מ-1 בנובמבר, מתחילת השנה חלו 1,287 בני אדם בחצבת, כ-60% באזור ירושלים. בשבועות האחרונים נשלחו ניידות מטעם משרד הבריאות לשכונות החרדיות בעיר בניסיון להגדיל את שיעור ההתחסנות.

"לבתי החולים בירושלים מגיעים מדי יום 15 מקרים חדשים של חצבת", תיאר רופא בכיר בתחום הזיהומים לפני כשלושה שבועות. "הצוותים הרפואיים עושים עבודה סיזיפית ומנסים לאתר את כל מי שבא במגע עם החולה, אבל גם הם לא מצליחים לעמוד בקצב". הרופא הבכיר הזהיר אז כי אם משרד הבריאות לא יפתח בקמפיין הסברה ארצי שקורא לציבור להתחסן, החצבת תתפשט לאזורים נוספים.

לדברי פרופ' שי אשכנזי, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים ודיקן ביה"ס לרפואה באוניברסיטת אריאל, "חצבת היא מחלה שכנגדה יש חיסון עם יעילות של כ-97%. המחלה היתה על סף הכחדה, אולם עקב ירידה בהתחסנות חזרה בגדול. אנו לא לבד: במחצית הראשונה של 2018 היו באירופה יותר מ-41,000 מקרי חצבת עם לפחות 37 מקרי תמותה. עובדות אלה מחזקות את הצורך בחקיקה ואכיפה למניעת המשך המגיפה ואת החובה להעביר את חוק חובת חיסונים. זה בנפשנו".

לדברי מנהל המרכז לרפואת מטיילים ומחלות טרופיות בשיבא-תל השומר, פרופ' אלי שוורץ, בישראל ישנם גם מחוסנים שאינם מוגנים באופן מיטבי מפני המחלה. "ישנו פלח אוכלוסייה גדול של ילידי 1957-1977 שחוסנו בתקופה שבה סברו שמנת חיסון אחת מספיקה, ולכן החיסון שלהם כיום הוא חלקי". שוורץ מוסיף כי "משרד הבריאות בעיקר מזהיר את הנוסעים לאירופה ומדינות אנדמיות. הוא צריך במקביל להתמקד באוכלוסיות שלא מחוסנות כראוי ולקרוא להן להתחסן".

מנתוני משרד הבריאות מתחילת החודש עולה כי רוב מקרי החצבת שאובחנו היו בבני שנה עד ארבע.

חצבת היא מחלה נגיפית קשה ומדבקת, אשר גורמת לפריחה ולתסמינים הדומים לאלו של הצטננות: נזלת, כאב גרון ואודם בעיניים. המחלה עלולה גם לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים; כשליש מהחולים יפתחו סיבוכים כגון דלקת האוזן התיכונה, שלשולים ודלקת קרנית העין. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת ריאות ודלקת מוח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ