משרד הבריאות יגביל כניסת מבקרים שלא חוסנו נגד חצבת למחלקות בבתי חולים

הכניסה תוגבל למחלקות רגישות, ובהן פגיות ומחלקות טיפול נמרץ. במשרד בודקים אפשרות להגביל כניסת ילדים לא מחוסנים למוסדות חינוך. היום דווח על שתי תלמידות תיכון מקצרין שחלו בחצבת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתן חיסון. במשרד הבריאות שוקלים להקדים את גיל מתן החיסון הראשון ל-9 חודשים
מתן חיסון. במשרד הבריאות שוקלים להקדים את גיל מתן החיסון הראשון ל-9 חודשיםצילום: ERIC GAILLARD/רויטרס

משרד הבריאות יגביל כניסת מבקרים שאינם מחוסנים נגד חצבת למחלקות רגישות בבתי החולים, ובהן פגיות, מחלקות טיפול נמרץ, אונקולוגיה והמטואונקולוגיה. מדובר במחלקות שבהן שוהים מטופלים רגישים במיוחד, בעלי מערכת חיסון מוחלשת, שלהם סיכוי גבוה יותר להיפגע מסיבוכי המחלה. בחודשים האחרונים הוזעקו עשרות ילדים, פעוטות ופגים ששהו במחלקות הללו לקבל טיפול מניעתי נגד חצבת, לאחר שעלה חשש כי נחשפו למחלה. 

בדיון שנערך היום (ראשון) במשרד הבריאות בעניין המחלה, הוחלט לבחון צעדים שונים במטרה לבלום את התפשטותה. במשרד בודקים כיצד ניתן להגביל כניסת ילדים לא מחוסנים למסגרות חינוכיות - מהלך מורכב מבחינה חוקית ומשפטית, כל שכן כהנחיה קבועה. 

במשרד שוקלים גם להקדים את גיל מתן מנת החיסון הראשונה נגד חצבת, מגיל 12 חודשים לגיל תשעה חודשים, על מנת לצמצם ככל האפשר את קבוצת התינוקות שאינם מוגנים מפני המחלה.

היום דווח כי שתי תלמידות כיתה י"ב מבית ספר תיכון בקצרין הגיעו בשבוע שעבר ללימודים כשהן חולות בחצבת. התלמידות, שלא חוסנו נגד המחלה, חשו ברע, ובדיקות שערכו להן גילו כי הן חולות בחצבת. משרד הבריאות עודכן והודעה נמסרה להורי התלמידים.

בתוך כך, תלמידים מכמה כיתות א' בבית הספר היסודי "רימונים" באשדוד קיבלו היום את מנת החיסון השנייה נגד חצבת, לאחר שמורה במוסד הודיעה כי חלתה במחלה, ומאוחר יותר חזרה בה. ממשרד הבריאות נמסר כי החשד נבדק. בנוסף לעבודתה ב"רימונים", המורה הדריכה מורים בשלושה בתי ספר אחרים.

מתחילת השנה נרשמו בישראל 1,334 מקרי חצבת ומקרה מוות אחד - הראשון מזה 15 שנה, של פעוטה בת שנה וחצי. בירושלים נרשמו יותר מ-60% ממקרי התחלואה, בדגש על השכונות החרדיות בעיר. היום החליט משרד הבריאות על הרחבת מבצע החיסון בעיר, ובשכונות החרדיות בפרט. על פי משרד הבריאות, בשבועות האחרונים הצליח מבצע החיסונים להעלות את שיעורי ההתחסנות באזורים אלו מכ-55% ליותר מ-80%. מדובר עדיין בשיעור נמוך ביחס לשיעור ההתחסנות באוכלוסייה הכללית, שאינו מאפשר את אפקט "חסינות העדר" באופן מיטבי.

בהתאם להוראות המשרד, בשבועיים הקרובים יפעלו תחנות טיפת חלב מהשעה 8:00 ועד 20:00 מדי יום, ובימי שישי מ-8:00 עד 12:00. בנוסף על כך, ניידות חיסונים של חברת "נטלי" ימשיכו לבקר בשכונות ולקרוא לתושבים להתחסן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ