"הארץ" מסביר: למה החצבת התפרצה דווקא עכשיו והאם יש לנו סיבה לדאגה?

שיעור ההתפשטות של אחת המחלות הזיהומיות המדבקות בעולם עלה השנה באלפי אחוזים בישראל, ובת שנה וחצי מתה ממנה. מהם התסמינים והסיבוכים האפשריים, ואיך ניתן להקטין את הסיכון?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיסונים לחצבת בירושלים

העלייה החריגה במקרי החצבת בישראל החלה בחודש מארס האחרון. עד לפני כשלושה חודשים נראה היה שהמספרים אמנם מעט גבוהים מהרגיל, אולם במערכת הבריאות סבורים כיום כי מדובר בהתפרצות של אחת המחלות הזיהומיות המדבקות ביותר בעולם, שגרמה בשבוע שעבר למותה של בת שנה וחצי בירושלים.

התפרצות החצבת בישראל מיוחסת לעלייה משמעותית בהופעת המחלה במדינות אירופה, אולם המחלה קונה לה אחיזה בישראל באמצעות "כיסים" בלתי מחוסנים - שכונות ויישובים שבהם שיעורי ההתחסנות נמוכים במיוחד.

מהי מחלת החצבת?

החצבת נגרמת על ידי נגיף ממשפחת נגיפי ה"מורביליוירוס", שמתקיים ומתפשט רק בגוף האדם, ולא באמצעות בעלי חיים, בשונה ממחלות זיהומיות רבות אחרות. אף שקיים חיסון יעיל נגד המחלה מאז שנות ה-60, החצבת עדיין נפוצה, והיא אחת המחלות המדבקות ביותר שקיימות, עם סיכון להדבקה 90% בקרב מי שאינם מחוסנים. יכולת ההדבקה של הנגיף גבוהה במיוחד מפני שהוא מסוגל לשרוד זמן רב באוויר הפתוח ומדבק בחשיפה הבסיסית ביותר לדרכי הנשימה, לצד חשיפה לרסיסי רוק בעת עיטוש. לאחר ההדבקה תוקף הנגיף את מערכת החיסון, ולרוב חולפים שמונה עד 12 ימים של תקופת דגירה עד הופעת תסמינים.

מה הם תסמיני מחלה?

המחלה מתבטאת תחילה בחום גבוה, נזלת, שיעול, אדמומיות בעיניים ורתיעה מאור. כעבור ארבעה או חמישה ימים מהופעת התסמינים (שמאפיינים מחלות חום רבות) מופיעה פריחה בצבע אדום כהה על העור. הפריחה מתחילה לרוב בצוואר ומתפשטת בהדרגה לעבר הפנים, הגוף והגפיים. בהתחלה, הנגעים בעור נקודתיים ומרובים, ונוטים להתלכד לפריחה המכסה שטחי גוף נרחבים. ביומה השלישי של הפריחה היא מתחילה להחוויר ומקבלת מראה של פרחיו הקטנים והצפופים של החצב, ומכאן שמה. בשלב זה תורגש בדרך כלל הקלה ותחושת שיפור אצל החולה. עם זאת, התפתחות המחלה עשויה להיות שונה בקרב חלק מהחולים.

מהם הסיבוכים והסכנות?

מלבד היותה מדבקת ביותר, החצבת מסוכנת גם משום שאין לה תרופה. המחלה עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים. כשליש מהחולים יפתחו סיבוכים של דלקת האוזן התיכונה, שלשולים ודלקת בקרנית העין. סיבוך נדיר של המחלה, שעלול להופיע עד עשר שנים לאחר ההידבקות בנגיף, הוא מחלה ניוונית של המוח הגורמת לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית, הכוללת הידרדרות שכלית ופרכוסים. אחד מתוך כאלף מקרים מסתיים במוות.

מדוע החצבת התפרצה דווקא כעת?

מחלת החצבת עוברת רק בין בני אדם וקיים חיסון יעיל נגד המחלה, ולכן התפרצות המחלה היא כולה מעשה ידי אדם. ככל ששיעור המתחסנים באוכלוסייה יורד, כך נסדק מעטה ההגנה החיסוני הקולקטיבי, שמכונה חסינות העדר. בשל כך, חלקים גדולים יותר באוכלוסייה נחשפים למחלה, והסיכון להתפרצות גדל.

מקור ההתפרצות הנוכחית בישראל מיוחס להתפרצות המחלה במדינות אירופה בשנה שעברה, בשל ירידה בשיעורי ההתחסנות בכמה יעדים שישראלים מרבים לבקר בהם - איטליה, בריטניה, אוקראינה ורומניה. מאז זינק מספר החולים באירופה ליותר מ-40 אלף, ומספר המתים עלה ל-40.

עם זאת, התפרצות המחלה לא התרחשה מפני שאדם לא מחוסן נדבק בחצבת בחו"ל וחזר עמה לישראל. שיעור ההתחסנות הכללי בישראל עומד על יותר מ-95%, אך ישנם יישובים ושכונות בעלי שיעור התחסנות נמוך, שבהם אוכלוסייה שחיה בצפיפות עשויה להיחשף למחלה. לפי משרד הבריאות, שיעור החיסונים בחלק מהשכונות החרדיות בירושלים הוא 55%. בשל כך חלה העלייה במספר החולים בחצבת בישראל, מ-40 מקרים בכל 2017 ל-1,334 השנה עד כה.

בית ספר באשדוד שבו נערך מבצע חיסונים, אתמולצילום: אילן אסייג

האם זו הפעם הראשונה שישראל מתמודדת עם התפרצות חצבת?

בשנות ה-50, לפני שהיה חיסון למחלה, דווחו אלפי מקרי חצבת בישראל. מאז 1967, עם הכנסת החיסון לשגרת החיסונים של משרד הבריאות, חלה ירידה מתמדת במספר החולים עד לעשרות מקרים בשנה. עם זאת, היו בישראל התפרצויות נוספות של חצבת. בשנת 2003, למשל, נדבקו במחלה 60 ילדים תוך שבועיים, ואחת מהן מתה. בשנת 2008 נרשמה ההתפרצות הגדולה האחרונה, ותוך כמה חודשים דווחו 1,452 מקרי חצבת בקרב אוכלוסייה לא מחוסנת, מרביתה באזור ירושלים.

מהי חשיבות החיסון, ומה יעילותו?

בדומה לחיסונים אחרים, לחיסון החצבת ישנם שני תפקידים: הראשון הוא אישי, להגן על המתחסן מפני הידבקות במחלה, והשני הוא קולקטיבי, כלומר, מניעת התפשטות המחלה והגנה על אוכלוסיות בסיכון שאינן יכולות להתחסן מסיבות רפואיות. שתי מנות החיסון שנמצאות בשגרת החיסונים מספקות הגנה של 97% מפני המחלה. החיסון נגד חצבת ניתן בגיל שנה ובגיל שש, כחלק מחיסון מרובע שכולל גם חיסון נגד אדמת, חזרת ואבעבועות רוח.

מה עושה מערכת הבריאות כאשר מתגלה מקרה חצבת?

בחודשים האחרונים נמצאת המערכת במרדף אחרי כל מקרה הדבקה, בין אם מדובר בחולה שהתגלה בטיסה, בבית חולים, במסגרת חינוכית או במקומות אחרים. ברגע שמופיעים התסמינים ומופיע החשד למחלה, דגימת דם של החולה נשלחת למעבדה לקבלת אישור ודאי, ובמקביל מאתרים הצוותים הרפואיים את כל מי שבא במגע עם החולה, ומבררים אם הוא מחוסן ומה מצב המערכת החיסונית שלו. במקרים רבים מזמנים רופאי משרד הבריאות או בתי החולים את מי שנחשפו כדי לתת להם טיפול מניעתי, כלומר, חיסון פעיל או סביל.

המרוץ אחר כל מקרה הופך לאינטנסיבי יותר ככל שמתפרצת המחלה. הצוותים הרפואיים בירושלים, שבה נרשמו עד כה מקרים רבים של המחלה, מספרים שהם מתקשים לעמוד בקצב איתור החולים והטיפול בהם. משרד הבריאות ממקד את מאמציו בהעלאת שיעור ההתחסנות בשכונות החרדיות על ידי הרחבת שעות הפעילות של טיפת חלב. במקביל, ניידת של חברת "נטלי" פועלת בשכונות ומאפשרת לתושבים גישה לחיסונים.

בן 3 מתחסן נגד חצבת בברזיל. ארגון הבריאות העולמי קרא למבצע חיסונים בעקבות ההתפרצות באירופה שהגיעה גם לישראלצילום: Leo Correa/אי־פי

אילו צעדים נוספים ננקטים בעניין?

משרד הבריאות אסר על כניסת מבקרים שלא חוסנו נגד המחלה למחלקות בתי חולים הנחשבות רגישות, כגון פגיות, מחלקת טיפול נמרץ, אונקולוגיה, המטו-אונקולוגיה ועוד. בנוסף, במשרד בוחנים אם להגביל כניסת ילדים לא מחוסנים למסגרות חינוכיות ולהקדים את מתן מנת החיסון הראשונה מגיל 12 חודשים לגיל תשעה חודשים.

האם ניתן למנוע או להקל את המחלה אצל אדם שלא חוסן ונחשף לנגיף?

כן, אבל יש לפעול באופן מיידי. הטיפול המניעתי כולל מתן חיסון פעיל תוך 72 שעות מהחשיפה למחלה או חיסון סביל, שבו המטופל מקבל תוך שישה ימים מהחשיפה נוגדנים למחלה, במקרה שהוא לא יכול לקבל חיסון פעיל.

באילו מקרים מומלץ להתחסן או להשלים חיסונים?

במשרד הבריאות קוראים למבוגרים שלא חלו בעבר בחצבת ושלא קיבלו שתי מנות חיסון נגד הנגיף, להשלים את קבלת החיסון. החיסון ניתן בשתי מנות בהפרש של ארבעה שבועות לפחות זו מזו. ההמלצה לא חלה על ילידי 1956 ומבוגרים יותר.

בנוגע לילדים בני שנה עד בני שש, שמתחסנים בבית הספר, משרד הבריאות ממליץ להקדים את קבלת מנת החיסון השנייה רק במידה והיתה חשיפה לנגיף. עבור תינוקות בני שישה עד 11 חודשים, מומלץ לקבל מנה אחת של חיסון נגד חצבת לקראת נסיעה לחו"ל. משרד הבריאות ממליץ על חיסון גם לנוסעים לחו"ל שיכולים להתחסן רק כמה ימים לפני הנסיעה, על אף שנדרשים שבועיים מקבלת החיסון עד להשגת אפקט הגנה מרבי. כמו כן, ילידי 1977-1957 נחשבים כמי שאינם מחוסנים או בעלי חיסון חלקי, מפני שבאותן שנים כלל החיסון מנה אחת, ובחלקן לא ניתן כלל. בשל כך, ההמלצה היא להשלים את החיסון בהתאם. 

למי לא מומלץ להתחסן?

משרד הבריאות לא ממליץ לקבל חיסון במקרים הבאים: מחלת חום קשה, במקרים שבהם הופיעה בעבר תגובה חמורה של הגוף למנת חיסון קודמת, כאשר קיימת רגישות לאחד מחומרי התרכיב, לאנשים עם דיכוי חיסוני חמור, לנשים בהריון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ