עידו אפרתי
עידו אפרתי

כלי התקשורת בארה"ב מדווחים בימים האחרונים על עלייה יוצאת דופן במספר חולי החצבת בקהילות חרדיות במדינות ניו יורק וניו ג'רזי. הדיווחים קושרים בין התפרצות המחלה לריבוי במקרי החצבת בישראל. כדי להתמודד עם ההתפרצות, בחלק מהקהילות נקטו חרם נגד מתנגדי חיסונים ואסרו על מי שאינו מחוסן להגיע לבתי הכנסת או לבתי הספר.

התפרצות המחלה מעוררת דאגה בקרב הרשויות, מנהיגי הקהילות היהודיות וההורים, בשל שיעורי ההתחסנות הנמוכים באופן יחסי בשכונות החרדיות. בסוף השבוע האחרון אובחנו בקהילות החסידיות בוויליאמסבורג ובורו פארק בברוקלין 11 מקרי חצבת חדשים אצל פעוטות וילדים, בגילאי שבעה חודשים עד ארבע שנים. החולים החדשים הגדילו את מניין מקרי החצבת באותן שכונות ל-17.

חרדים בוויליאמסבורג, בספטמברצילום: SHANNON STAPLETON/רויטרס

בעקבות כך, מחלקת הבריאות של ניו יורק הזהירה מפני התפרצות של חצבת בקהילה היהודית האורתודוקסית של ברוקלין וקראה להורים לחסן את ילדיהם. "הורים המתנגדים לחיסונים לחצבת ולכל המחלות האחרות לא רק מעמידים את הילדים שלהם בסיכון, אלא מסכנים ילדים אחרים ומשפחות", הסביר מארק לוין ממחלקת הבריאות של ניו יורק.

בקהילות החרדיות של מונסי, ספרינג ואלי וניו סקוור במחוז רוקלנד בניו יורק התגלו 50 מקרי חצבת, בהם שני ילדים שהיו באשפוז – כך לפי האתר "ישיבה וורלד ניוז" (YWN). בדיווח צוין כי הרשויות במחוז נוקטות אמצעי זהירות כדי שהמחלה לא תמשיך להתפשט בקרב ילדים. בבית הספר לבנות "ויז'ניץ מונסי" הוחלט כי תלמידות שאינן מחוסנות לא יוכלו להגיע לבית הספר ב-21 הימים קרובים. בהנהלה הבהירו כי לא יקבלו בימים אלה אי התחסנות מטעמי דת או אידיאולוגיה. "פטור דתי אינו תקף בזמן התפרצות חצבת", הובהר להורים.

בדיווח צוין עוד כי נציבת הבריאות של מחוז רוקלנד, ד"ר פטרישיה שנבל-רופרט, הודיעה כי בכל בתי הספר בניו-סקוור - המוכר כשיכון החסידי הראשון בארה"ב - ילדים שלא חוסנו או תינוקות שטרם הגיעו לגיל קבלת החיסון יישארו בבית למשך 21 ימים מאז מקרה החצבת האחרון עליו דווח במחוז. בחלק מבתי הכנסת הודיעו למתפללים כי מי שלא יחוסן, לא יוכל להיכנס. בימים האחרונים ניתנו כאלפיים מנות חיסון בקהילות החרדיות במחוז.

בעיר לייקווד בניו ג'רזי, שבה שוכנת אחת משתי הישיבות הגדולות בעולם, אובחנו עד כה לפחות ארבעה מקרי חצבת. בעקבות זאת חוסנו בימים האחרונים מאות ילדים, ומחלקת הבריאות המחוזית הקימה אוהלים רפואיים גדולים שצוידו בכ-1,500 מנות חיסון. לפחות ששה בתי ספר וששה בתי כנסת הודיעו כי יאסרו על כניסת תלמידים ומתפללים שאינם מחוסנים.

התפרצות המחלה בקהילות החרדיות מיוחסת למי שלא חוסנו נגד חצבת, נדבקו בעקבות ביקורים בישראל ובארה"ב, והדביקו אחרים. על פי דיווח באתר סוכנות הידיעות היהודית (JTA), במחלקת הבריאות של ניו יורק טוענים כי שלושת החולים הראשונים שאובחנו במדינה הם ילדים שנדבקו במהלך ביקור בישראל.

"כאשר ישראל ומדינות אחרות עומדות בפני התפרצויות, הסיכון לחצבת משפיע באופן אקוטי על הקהילות שלנו בניו יורק, במיוחד בשכונות שבהן נסיעות בינלאומיות הן דבר נפוץ ושכיח", אמר לוין, "אני ממליץ מאד לכל ההורים ברחבי העיר לדאוג לילדיהם ולהשלים את כל החיסונים המומלצים".

כדי להתמודד עם ההתפרצות גייסו הרשויות בניו יורק את מנהיגי הקהילות. נשיא הארגונים היהודיים של ויליאמסבורג וצפון ברוקלין, הרב דוד ניידרמן, אמר בפנייה לציבור: "בתורה נאמר 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם' כי אדם צריך לשמור על בריאותו. זו אמירה ברורה מאוד, שנוגעת גם לחובה של ההורים להבטיח שילדיהם מחוסנים נגד חצבת".

הדיווחים בארה"ב מדגישים את מקרה המוות של הפעוטה בת השנה וחצי בירושלים ואת הנתונים שפורסמו באחרונה בישראל, המצביעים על שיעורי ההתחסנות הנמוכים בשכונות החרדיות בבירה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ