אושר בכנסת: משפחות אומנה יחויבו לחסן ילדים שייקחו תחת חסותן

ועדת הרווחה והבריאות של הכנסת סירבה לחייב את המשפחות לחסן גם את ילדיהן הביולוגיים. ההחלטה התקבלה על רקע התפרצות החצבת, שהובילה לעלייה של אלפי אחוזים במספר החולים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיסון ילדים נגד חצבת בירושלים
חיסון ילדים בירושלים נגד חצבתצילום: דניאל בר און / ג'ינ

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת החליטה היום (שלישי) כי הורים במשפחות אומנה יחויבו לחסן את ילדי האומנה שנמצאים תחת חסותם בהתאם להמלצות משרד הבריאות. ההחלטה רלוונטית לכ-3,000 ילדי אומנה, והיא התקבלה על רקע התפרצות מחלת החצבת, שהובילה לעלייה של אלפי אחוזים במספר החולים בהשוואה לשנה שעברה. התקנות ייכנסו לתוקף בעוד כמה שבועות, לאחר פרסומן ברשומות. הן לא יחולו רטרואקטיבית על ילדים שכבר נמצאים במשפחות אומנה, אלא רק על הורים שיבקשו לשמש כאומנה בעתיד.

הדיון בוועדה התנהל במסגרת אישור תקנות ליישום חוק האומנה שהתקבל בכנסת ב-2016. ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) הציעה בדיון כי משפחה שלוקחת תחת חסותה ילד אומנה תחסן גם את ילדיה הביולוגיים על פי ההמלצות כדי לשמור על בריאותו. "הסיבה שהגענו עכשיו להתפרצות של מגיפה היא הורים שמחליטים שלא לחסן את ילדיהם. כיום למשרד הבריאות אין את הכלים לחייב הורים לחסן, אבל אם אנחנו מכניסים כאן באופן יזום ילדים לבתים של משפחות, אנחנו יכולים וצריכים לוודא שבריאותם אינה בסכנה", אמרה.

בית ספר באשדוד שבו התקיים מבצע חיסונים נגד חצבת, שלשוםצילום: אילן אסייג

הצעת אלהרר נתקלה בהתנגדות של היועצת המשפטית של הוועדה, נעה בן שבת, ושל משרד הרווחה. בן שבת תהתה אם התפרצות החצבת הנוכחית מגיעה לכדי מצב חירום שמאפשר לחייב הורים לחסן את ילדיהם. במשרד הרווחה חששו שאם המדינה תחייב את ההורים לחסן את ילדיהם הביולוגיים, משפחות פוטנציאליות ייפסלו מלשמש כאומנה.

סעיף 19 בפקודת בריאות העם מאפשר לחייב הורים לחסן את ילדיהם רק במקרי קיצון. אולם המדינה לא השתמשה בו בהתפרצויות קודמות של חצבת או בהתפשטות הפוליו ב-2013.

מספר מקרי החצבת שאובחנו בישראל מאז תחילת השנה עלה היום ל-1,401, לפי נתוני משרד הבריאות. מוקדי ההתפרצות המשמעותיים ביותר הם שכונות חרדיות בירושלים, בבית שמש ובביתר עילית. במוקדים אלו אובחנו 838 חולי חצבת, כ-60% מסך המקרים בישראל. בצפת אובחנו מאז תחילת השנה 219 מקרי חצבת ובתל אביב ובפתח תקווה 89 מקרים. ביתר האזורים זוהו כ-34 מקרים או פחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ