מהפכת הקנביס יוצאת לדרך

מוצרי קנביס רפואי ינופקו רק בבתי מרקחת החל מאפריל 2019

150 רופאים צפויים להצטרף למאה שרשאים לתת למטופלים מרשמים בתחום. הרפורמה נועדה לקצר ולייעל את הליכי הביורוקרטיה שברכישת קנביס, ותכלול מסלול להוצאת המרשם בצורה ממוחשבת

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אשה מקבלת הדרכת קנאביס בבני ברק, בשנה שעברה
אשה מקבלת הדרכת קנאביס בבני ברק, בשנה שעברהצילום: דודו בכר
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מוצרי קנביס רפואי יונפקו למטופלים בבתי מרקחת בלבד החל מ-31 במארס 2019, כך נודע ל"הארץ". המועד נקבע בישיבה ביחידת הקנביס הרפואי במשרד הבריאות בשבוע שעבר. כחלק מהרפורמה שמוביל משרד הבריאות בענף, מטופלים בעלי רישיון שימוש יוכלו לקבל את מוצרי הקנביס בכמאה בתי מרקחת מורשים ברחבי הארץ, רובם של רשת סופר-פארם. כמו כן, ל"הארץ" נודע כי לקראת הרפורמה יצורפו 150 רופאים למאגר הרשאים לתת למטופלים מרשמים, בנוסף לכמאה הרשאים לעשות זאת כיום.

רפורמת משרד הבריאות נועדה לשקף את תפישתו להעביר את תחום הקנביס "מדקליזציה" ולהתייחס לצמח כתרופה. הרפורמה, שתשפיע על יותר מ-30 אלף מטופלי קנביס בישראל, כוללת שינויים בתהליכי הנפקת רישיון השימוש בצמח ותשתית רגולציה חדשה בכל הקשור לגידול, פיתוח, שינוע והנפקת קנביס רפואי בישראל.

קבלת מוצרי הקנאביס  - 
בכ-100 בתי המרקחת מורשים ברחבי הארץ 
המרשמים יופיעו במערכת מחשב של בתי המרקחת כדי למנוע זיוף או כפל מימוש 
מסלולי המרשמים לקנאביס
מסלול "רופאי קנאביס" – כ-250 רופאים שהוסמכו על ידי המדינה לתת "היתר ניפוק" (מרשם) המאפשר לגשת מיד לבית המרקחת 
מסלול "רופא ממליץ" – רופא (שאינו רשאי לרשום מרשם) ממליץ על טיפול בקנאביס, ההמלצה מופנית לאישור רופאי היק"ר שמחליט לאשר או לדחות  - הכל באמצעות האינטרנט. 
ספקי המוצרים 
רק חברות שעמדו בתקנים השונים שאימץ משרד הבריאות – בתחומי הפיתוח, הגידול, הלוגיסטיקה והתיעוש, השימוע, האספקה למטופלים.

רוב הנפקת הקנביס מתבצעת כיום על ידי שמונה חברות, שגם מגדלות את הצמח. כל חברה מתמחה בזנים ובמוצרים שונים, אותם היא מפיצה בכמה נקודות חלוקה או שולחת לביתם של הלקוחות בתוספת תשלום. החל מ-31 במארס, בתי המרקחת ינפיקו מוצרים שלא בהכרח יוצרו על ידי אחד משמונת המגדלים המוכרים, אלא של כל חברה או יזמית שתעמוד בתקנים שקבע המשרד ויאושרו על ידו. עד כה קיבלו את אישור משרד הבריאות שלוש חברות, אך אחרות פועלות לעמוד בקריטריונים ולהצטרף לשוק.

מוצרי החברות יוגדרו באופן אחיד על פי ריכוזי החומרים הפעילים העיקריים של הצמח, THC ו–CBD. רופאים יתנו היתרי ניפוק (אלו לא מוגדרים במשרד כמרשם כיוון שקנביס לא מוגדר כתרופה, ע"א) לפי ריכוזי החומרים ולא על פי מותג, דבר שנועד לאפשר תחרות בין החברות והורדת מחירים.

עובדי חברת קנאסוויס אוספים שיחי קנאביס חוקי בחממות החברה בקוליקן, שוויץ, בשנה שעברה
עובדי חברת קנאסוויס אוספים שיחי קנאביס חוקי בחממות החברה בקוליקן, שוויץ, בשנה שעברהצילום: FABRICE COFFRINI / AFP

שינוי נוסף יבוא לידי ביטוי באופן קבלת המרשם לקנביס רפואי, שיחולק לשני מסלולים. במסלול הראשון מטופלים יוכלו לקבל היתר מרופא שמוסמך לכך. המטופל יוכל לגשת מיד עם ההיתר שקיבל לבית מרקחת ולרכוש שם את הקנביס, ללא צורך בהליך ביורוקרטי מול יחידת הקנביס הרפואי במשרד הבריאות (היק"ר). 

במסגרת הרפורמה יישאר מסלול נוסף להשגת מרשם הדומה לזה הקיים: רופא שאינו נמנה על הרופאים המוסמכים יהיה רשאי להמליץ למטופל על שימוש בקנביס אך לא להעניק לו רישיון שימוש. ההמלצה תישלח ליחידת הקנביס הרפואי במשרד הבריאות, וההחלטה אם לנפק רישיון שימוש תתקבל על ידי אחד מרופאי היחידה. מי שיספק את מוצרי הקנביס בבתי המרקחת עצמם הם רוקחים ייעודיים שעברו הכשרה והוסמכו לנפק את החומרים ולהדריך את המטופלים.

השינוי במסלול הזה יהיה בכך שיעבור ייעול ויבוצע כולו באופן מקוון ומסודר במערכת ממוחשבת ייעודית. הדבר צפוי להקל גם על המטופלים וגם על הרופאים הממליצים שנאלצו להקדיש לא מעט זמן לביורוקרטיה ושליחת פקסים ליחידת הקנביס הרפואי. 

מטרת הרפורמה היא להתאים את כל תחום הקנביס בישראל – המאופיין בקשיים רבים, רפואיים ומשפטיים, ביחס לכל מוצר רפואי אחר - למערכת הרפואית, שינוי שיחול גם במערכות הייצור והתיעוש המקומיות. המהלך מתבקש גם לנוכח תנופת היזמות העסקית והטכנולוגית בתחום הקנביס הרפואי בעולם, שישראל שותפה מובילה בו.

המטופלים חוששים

ישנן שתי סוגיות הנוגעות לרפורמה ומטרידות את מטופלי הקנביס בארץ, וטרם התברר כיצד ייפתרו. הראשונה, התלות של המטופלים במוצר או בזן קנביס מסוים שמשפר את מצבם באופן מיטבי. רבים מהם מצאו את המוצר האופטימלי עבורם אחרי דרך ארוכה של ניסוי וטעייה עם מוצרים רבים אחרים. בנוסף לחומרים הפעילים העיקריים, THC ו– CBD, כוללים המוצרים חומרים פעילים אחרים שריכוזם משתנה ממוצר אחד לאחר. חלק מתהליך המדיקליזציה דרש האחדה ומעין חלוקה לקבוצות חומרים לפי פרופיל כללי יותר של חומרים פעילים.

משמעות החלוקה החדשה היא שעם כניסת הרפורמה לתוקף, המטופלים לא ימצאו עוד את המוצרים תחת הגדרות כמו קנביס מזן "דקל" או "ארז", או כל מוצר ייחודי שהיה מזוהה רק עם חברה מסוימת. מטופלים רבים, שחלקם תלויים בזן המתאים להם, חוששים שהמוצר שינופק להם יהיה פחות יעיל ואף יפגע משמעותית באיכות חייהם. בשלב זה קשה עדיין לנבא עד כמה משמעותי השינוי וכיצד הוא ישפיע על המטופלים.

הסוגיה השנייה היא המחיר. המטופלים בקנביס משלמים כיום מחיר אחיד של 370 שקלים לחודש (ומאה שקלים עבור משלוח) ללא קשר לכמות שמקבל המטופל. המחיר נקבע עוד בשנת 2009 בהסכם מול המגדלים ושיקף כמות של כ–30 גרם שצורך מטופל בממוצע בחודש. במתכונת החדשה, המבוססת בין היתר על מודל של תחרות בין חברות הקנביס, לא יהיה מחיר אחיד.

ההערכה היא שמחיר ינוע סביב 150 שקלים לעשרה גרם של חומר – דבר שישתלם למטופלים שצורכים כ-20 גרם. למטופלים שנדרשים לכמויות גדולות יותר המחיר יהיה גבוה יותר - יש הטוענים באלפי שקלים. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הגיב לטענות האלה לאחרונה, ואמר כי אם אכן זו תהיה המציאות משרד הבריאות יתערב וימצא דרכים להוריד את המחירים, כך שהקנביס יהיה נגיש גם למטופלים שנדרשים לכמויות גדולות יותר. במשרד גם צופים ירידת מחירים ברמה כזו או אחרת כתוצאה מהתחרות בין חברות הקנביס.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ