רופאים בכירים: מוחים על החלטת ארה"ב לקצץ בתמיכה בבתי חולים במזרח ירושלים

18 הרופאים, בהם מנהלי בתי חולים, קראו לממשל לחזור בו מהחלטתו כדי למנוע "פגיעה רפואית ברורה ומובהקת בבריאותם של המטופלים". לדבריהם, הקיצוץ יפגע גם בערבים ישראלים

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים מטופלים בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה במזרח ירושלים, בספטמבר
ילדים מטופלים בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה במזרח ירושלים, בספטמברצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

18 רופאים ישראלים בכירים פרסמו מכתב שבו מחו על החלטת ממשל טראמפ לקצץ יותר מ-20 מיליון דולר מהתמיכה האמריקאית בבתי החולים במזרח ירושלים. במכתב שפורסם השבוע בכתב העת AJPH של איגוד בריאות הציבור האמריקאי, תחת הכותרת "קיצוץ במימון אמריקאי לבתי חולים בירושלים המזרחית: מכה לבריאות העיר", הבהירו הרופאים כי קיצוץ נרחב ופתאומי בתמיכה בשירותים רפואיים יפגע משמעותית בבריאות תושבי העיר.

את פרסום המכתב יזמו פרופ' מארק קלרפילד מאוניברסיטת בן גוריון בנגב ופרופ' קרל סקורצקי, רופא בכיר בבית החולים רמב"ם וחוקר ומרצה בטכניון. חתומים עליו 18 רופאים בכירים, בהם מנהל בית החולים רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, מנהל בית החולים שערי צדק, פרופ' יונתן הלוי, דיקנית הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, פרופ' דינה בן יהודה ורופאים בכירים נוספים.

בית החולים אל-מקאסד במזרח ירושלים, בספטמברצילום: Mahmoud Illean/אי־פי

"אנו מבקשים למחות על החלטת ממשלת ארצות הברית על הפסקת המימון, של עד 25 מיליון דולר, מבתי החולים במזרח ירושלים", כתבו הרופאים, ומנו את ששת המוסדות הרפואיים במזרח ירושלים שצפויים להיפגע מההחלטה: בית החולים אוגוסטה ויקטוריה, בית החולים ליולדות של הסהר האדום, בית החולים סנט-ג'ון לניתוחי וטיפולי עיניים, מרכז השיקום אמירה בסמה, בית החולים סנט-ג'וזף, ובית החולים אל-מקאסד.

"המרכזים הרפואיים הללו הם אלה שמעניקים את עיקר שירותי הבריאות השלישוניים, שהרשות הפלסטינית אינה מסוגלת להעניק, עבור פלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה, כמו טיפולי סרטן, ניתוחי עיניים, טיפול נמרץ בילודים, דיאליזה לילדים ושיקום פיזי לילדים", נכתב.

הרופאים ציינו כי העם האמריקאי היה נדיב מאוד, הן לישראלים והן לפלסטינים, בתחומים רבים, כולל בריאות, וכי הכותבים אסירי תודה על כך. "ממשלת ארצות הברית זכאית כמובן להחליט במי היא מעוניינת לתמוך, באילו תחומים, ובאיזה אופן. עם זאת, אנו מבקשים להבהיר כי קיצוץ פתאומי ומשמעותי בתמיכה בשירותים רפואיים יגרום לפגיעה ממשית ורצינית בבריאותם וברווחתם של תושבי העיר". כתבו.

ילד בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה במזרח ירושלים, בספטמברצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

הרופאים התייחסו למניע הפוליטי שבבסיס ההחלטה על הקיצוץ וכתבו: "על אף שאנו, מחברי המאמר הזה, בעלי השקפות פוליטיות מגוונות, כאנשי רפואה אנו מאוחדים בדעתנו בכל הנוגע לשיתופי פעולה בתחום הבריאות וקוראים למקבלי החלטות להתרחק משיקולים פוליטיים. אנו רואים בנסיגה פתאומית זו מהתמיכה במוסדות בריאות כאלה, התעלמות מהמחויבות הראשית שלנו כאנשי רפואה, ואין אנו רואים שום תועלת כלשהי ורק נזק שנגרם כתוצאה מהחלטה כזו". בהמשך לכך ביקשו הרופאים מהממשל לחזור בהם מההחלטה "כדי למנוע פגיעה רפואית ברורה ומובהקת בבריאותם של המטופלים בבתי החולים במזרח ירושלים".

"ההחלטה הזו צפויה לגרום לבעיה קשה בטיפול בחולים שמקבלים שירותים רפואיים במזרח ירושלים – גם ערבים ישראלים וגם ערבים פלסטיניים, כולל טיפולים מצילי חיים", אומר פרופ' זיו גיל מבית החולים רמב"ם, שחתום על המאמר. לדבריו, "הסכום שמתכוונים האמריקאים לקצץ שווה ערך לגירעון של בית חולים גדול בישראל. זה גם יגדיל את העומס על בתי החולים האחרים בישראל. זו החלטה שתביא לפגיעה בחיי אדם והרגשנו שזו חובתנו למחות על כך".

החלטת ממשל טראמפ לקצץ יותר מ-20 מיליון דולר מהתמיכה האמריקאית בבתי חולים במזרח ירושלים התקבלה בספטמבר, חרף לחץ של קבוצות נוצריות בארה"ב שתומכות בחלק מבתי החולים. בתי החולים במזרח העיר פועלים עם רישיון ישראלי ומפוקחים על ידי משרד הבריאות, אך חלק ניכר מהמטופלים בהם הם תושבי הגדה המערבית ורצועת עזה, שמגיעים לירושלים בעיקר לטיפולים מורכבים. החוב המצטבר של הרשות לבתי החולים עומד על כ-280 מיליון שקל, והוא מכביד על המשך התפקוד שלהם. בשנים האחרונות נקלעו כמעט כל בתי החולים במזרח ירושלים למשבר כלכלי על סף פשיטת הרגל, בין היתר בשל חוב הזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ