משרד הבריאות: שיא משבר החצבת מאחורינו, שיעור ההתחסנות בעלייה

מספר החולים החדשים בשבועיים הראשונים של נובמבר הוא 207, נמוך יחסית לאוקטובר, שבו זוהו 628 מקרים. שיעור ההתחסנות בחלק מהשכונות החרדיות בירושלים עלה ל-95%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פשקוויל שקורא לציבור החרדי להתחסן נגד חצבת, שלשום

במשרד הבריאות סבורים כי התפרצות החצבת כבר הגיעה לשיא והחלה בירידה. לפי נתוני המשרד, מספר החולים החדשים ירד בשבועיים האחרונים לאחר שעלה מאז מארס האחרון. במקביל, נרשמה עלייה בהתחסנות בשכונות החרדיות בירושלים, שבהן היו שיעורי התחסנות נמוכים במיוחד טרם התפרצות החצבת, ובחלקן שיעור החיסונים עלה ליותר מ-95%.

מאז תחילת נובמבר זוהו 207 מקרי חצבת חדשים, ובמשרד הבריאות סבורים כי נתון זה משקף ירידה בקצב התפשטות המחלה. זאת משום שבחודש אוקטובר, שבו חלה העלייה הגדולה ביותר עד כה, זוהו 628 חולים חדשים, ובחודש ספטמבר נרשמו 318 מקרים חדשים. חצבת היא מחלה מדבקת מאוד עבור מי שאינם מחוסנים, ולכן היא מתפשטת במספרים גדולים. בשל כך, בלימת העלייה ואף ירידה במספר החולים החדשים עשויות להעיד על בלימת ההתפרצות.

ילד מתחסן נגד חצבתצילום: דניאל בר און / ג'ינ

לדברי מ"מ ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר אודי קלינר, "על פי הנתונים והאינדיקציות שאנחנו מקבלים, ישנה האטה במספר הנדבקים. מבצע החיסונים נמשך והצלחנו להשלים פערי חיסונים בתוך העיר ירושלים, בדגש על שכונות שבהן היו אחוזי התחסנות נמוכים יותר".

עם זאת, במשרד הבריאות חוששים שבציבור תתפתח שאננות בעקבות ידיעות הרגעה מוקדמות מדי. זאת משום שההתפרצות טרם מוגרה וישנם עדיין מקרי הידבקות, גם אם קצב ההתפשטות נמצא בירידה.

לפי נתונים שפורסמו היום, מאז תחילת השנה נרשמו 1,809 מקרי חצבת בישראל - מספר המקרים הגבוה ביותר מאז שהוכנס החיסון נגד המחלה לשגרת החיסונים ב-1967. המוקד העיקרי של ההתפרצות הוא עדיין באזור ירושלים, שבו היו 1,130 מקרים, ואחריו אזור צפת עם 236 מקרים.

חרף הירידה הכללית, מספר החולים באזור תל אביב עלה ועומד היום על 136 מקרי חצבת - גבוה יותר ממספר המקרים ביישובי השומרון (המסונפים לאזור פתח תקוה), שזוהו לפני כמה חודשים כאחד המוקדים המרכזיים להתפרצות החצבת, אך כיום עומד על 98 מקרי חצבת.

מספר הנדבקים הגבוה ביותר נרשם בקרב ילדים בגילי שנה עד ארבע ועומד על 531 מקרים מתחילת השנה. בגילי חמש עד תשע נרשמו 373 מקרים, ובגילי עשר עד 19 - 292 מקרים. מערכת הבריאות מנסה לצמצם את מספר הילדים שנדבקים בחצבת, ובמחלקות הילדים בבתי החולים הוצבו בימים האחרונים שלטים שבהם מתבקשים הורים שאינם מחוסנים להימנע מכניסה לבית החולים. "מדינת ישראל חווה בימים אלה תחלואה משמעותית בחצבת [...] הנהלת בית החולים מאפשרת כניסה לבית החולים רק להורים מחוסנים בלבד. הורים, אנא ודאו כי הנכם מחוסנים".

אתמול דווח כי עשרות ילדים בבית החולים מעיני הישועה בבני ברק נחשפו למחלה לאחר שתושב בני ברק ביקר את אשתו לאחר שילדה, כשהוא מלווה בבנו בן השש, שלא חוסן וככל הנראה נדבק במחלה. בעקבות המקרה, מקורות במשרד הבריאות ציינו כי על אף מגמת הירידה, חשוב להתחסן כדי להגביר את "חסינות העדר", שמאפשר הגנה גם על לא מחוסנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ