בן 10 נדבק בחצבת לאחר שלא חוסן - ונמצא בסכנת חיים

הילד, תושב עמנואל שבגדה, חלה בדלקת מוח חריפה שנחשבת לאחד הסיבוכים הקשים של החצבת. שלשום אושפז ובתוך זמן קצר הידרדר מצבו. החודש אובחנו 664 מקרי חצבת חדשים

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדים חרדים מקבלים חיסונים נגד חצבת. הדלקת שהילד חלה בה היא סיבוך ידוע למחלה
ילדים חרדים מקבלים חיסונים נגד חצבת. הדלקת שהילד חלה בה היא סיבוך ידוע למחלהצילום: דניאל בר און / ג'ינ
עידו אפרתי

ילד בן עשר חלה בדלקת מוח חריפה שהתפתחה ממחלת החצבת ונמצא בסכנת חיים. הילד, מההתנחלות עמנואל שבגדה, לא חוסן נגד המחלה. הוא הגיע שלשום (שלישי) לבית החולים שניידר בפתח תקוה, ובתוך זמן קצר הידרדר מצבו. כעת הוא מאושפז בבידוד.

פרופ' יצחק לוי, מנהל היחידה למחלות זיהומיות במרכז שניידר לרפואת ילדים, אמר אחר הצהריים כי "מצבו של הילד לא טוב מבחינה נוירולוגית" וכי "הוא סובל מסיבוך של דלקת המוח ושל קרומי המוח". הוא שב וקרא להורים לחסן את ילדיהם נגד חצבת. דלקת המוח (אנצפליטיס) שבה חלה הילד היא מהסיבוכים הקשים והנדירים של החצבת, והיא עלולה להופיע באופן מיידי. הנגיף הורס או מנוון תאי מוח, ואף פוגע באופן בלתי הפיך במערכת העצבים המרכזית - נזק העלול להביא לפרכוסים, להידרדרות שכלית ולמוות.  

מרכז שניידר הוא אחד המוקדים הבולטים בגל החצבת הנוכחי, משום שרבים מהנדבקים הם ילדים: חלק מהם בני פחות משנה, ולכן לא חוסנו נגד המחלה. אחרים חולים בסרטן ובמחלות דם או שהושתלו בהם איברים, ולפיכך מערכת החיסון שלהם מוחלשת. ביולי זומנו 80 ילדים החולים במחלות אלה לטיפול מונע נגד חצבת, לאחר שהגיעו לבית החולים בעת ששהה בו חולה חצבת.

איגוד רופאי הילדים מסר כי "דלקת המוח היא סיבוך מוכר של מחלת החצבת. היא מופיעה בשכיחות של כ-1 ל-1,000 חולים ועלולה לגרום לנזקים קבועים". גם באיגוד שבו וקראו להורים לילדים שטרם חוסנו לחסן את ילדיהם.

לפני כשבועיים העריכו במשרד הבריאות כי התפרצות החצבת כבר הגיעה לשיא והחלה בירידה - מאחר שבתחילת נובמבר ירד מספר החולים החדשים לאחר שעלה מאז מארס האחרון. במהלך החודש אובחנו 664 מקרי חצבת חדשים - ירידה לעומת אוקטובר, שבו חלה העלייה הגדולה ביותר עד כה (958 מקרים). מתחילת השנה נרשמו בישראל 2,277 מקרי חצבת. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ