דו"ח מדדי בתי החולים ל-2017 מעיד על שיפור בביצוע פעולות מצילות חיים - בריאות - הארץ

דו"ח מדדי בתי החולים ל-2017 מעיד על שיפור בביצוע פעולות מצילות חיים

הממצאים שהגיעו ל"הארץ" מראים כי חל שיפור משמעותי בחמשת המדדים החשובים ביותר, בהם טיפול ובדיקה במקרים של התקפי לב ושבץ מוחי. בין בתי החולים המובילים: רמב"ם והדסה עין-כרם

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
בית החולים סורוקה בבאר שבע
בית החולים סורוקה בבאר שבעצילום: אילן אסייג
עידו אפרתי
עידו אפרתי

דו"ח מדדי האיכות של בתי החולים ל-2017 מראה שיפור משמעותי בביצוע פעולות קריטיות ומצילות חיים. משרד הבריאות צפוי לפרסם את הדו"ח בסוף החודש, וחמשת מדדיו החשובים ביותר נחשפים כאן לראשונה. הממצאים מעידים על שיפור זמני התגובה ואופן הטיפול במקרים שכיחים וקטלניים של התקפי לב ושבץ מוחי - שניים מגורמי המוות המובילים בישראל. יתר על כן, הנתונים מראים שיפור במדדי הניתוחים לתיקון שבר בעצם צוואר הירך – פגיעה נפוצה וקריטית בקרב קשישים הכרוכה בסיכון להידרדרות מהירה ואף למוות.

ממצאי הדו"ח של התוכנית הלאומית למדדי איכות במערכת הבריאות, שיצאה לדרכה לפני כחמש שנים, מעידים על כך שקביעת מדדים אחידים, מעקב ואיסוף נתונים, לצד שקיפות ציבורית – מובילים לשיפור שירותי הבריאות ומצילים חיים.

התקפי לב חמורים: צנתור דחוף תוך שעה וחצי

מחלות לב הן סיבת המוות השנייה בישראל אחרי סרטן, ומדי שנה נעשים יותר מ-40 אלף צנתורי לב מסוגים שונים (טיפולים ואבחנתיים). כ-4,000 מתוכם הם הליכים טיפוליים דחופים, הנדרשים בהתקפי לב חמורים מסכני חיים (אוטם שריר הלב מסוג STEMI) שמחייבים פינוי דחוף לבית חולים. הספרות הרפואית מצאה קשר מובהק בין ביצוע צנתור טיפולי דחוף תוך 90 דקות לבין ירידה בשיעורי התמותה והתחלואה. היעד שהציב משרד הבריאות הוא ביצוע הטיפול תוך 90 דקות מרגע הכניסה לבית החולים ב-90% מהמקרים.

אינפו התקף לב

עם כניסת המדד לבתי החולים ב-2013, הם עמדו ברף רק ב-68% מהמקרים. בחמש השנים שחלפו מאז חל שיפור משמעותי, וב-2017 בוצעו 91% מהצנתורים בתוך 90 דקות מכניסת המטופל לבית החולים.

שבץ מוחי: בדיקת הדמיה תוך 25 דקות

שבץ מוחי הוא גורם התמותה הרביעי בישראל וגורם הנכות הראשון. חלון הזמנים האבחוני והטיפולי הוא קריטי, ולכל דקת עיכוב עלולות להיות השלכות הרות גורל על תפקוד המטופל ועל איכות חייו. בדיקות הדמיה מסוג CT או MRI מאפשרות להבחין בין דימום מוחי לבין חסימה ומכתיבות את אופן הטיפול בחולה. גורמי מקצוע בישראל ובעולם ממליצים על ביצוע הבדיקה תוך 25 דקות ועל אבחון מומחה תוך 45 דקות מרגע הגעת המטופל לבית החולים.

אינפו שבץ

ב-2015, שבה הוכנס המדד לבתי חולים בישראל, עמד זמן ההמתנה החציוני לבדיקת הדמיה במקרי שבץ מוחי על 55 דקות. בנתון זה נכללו בתי חולים שזמן ההמתנה לבדיקה בהם היה שעה וחצי ויותר. בשנת 2017 עמד זמן ההמתנה הארצי על 33 דקות.

שבץ מוחי קל: בדיקת הדמיה של עורקי הצוואר תוך 72 שעות

אירוע מוחי איסכמי חולף (TIA), או שבץ מוחי קל, מאופיין בתסמינים נוירולוגיים שונים כמו חוסר תחושה, שיתוק זמני, קושי בדיבור ובהבנה ובעיות שיווי משקל. מטופל שעבר אירוע מוחי חולף נמצא בסיכון מוגבר לאירוע מוחי חמור יותר בטווח הקצר. עריכת בדיקת הדמיה של עורקי הצוואר מהר ככל האפשר מאפשרת זיהוי היצרות משמעותית בעורקים והתערבות במקרה הצורך. המדד שקבע משרד הבריאות הוא בדיקת דופלקס עורקי צוואר תוך 72 שעות מהקבלה לחדר מיון, והוא הציב יעד של 75% עמידה בביצוע.

המדד נכנס לבתי החולים בשנת 2015, ושיעור ביצוע הבדיקה עמד אז על 58%. ב-2017 עלה השיעור ל-78%.

אינפו אירוע מוחי

שבץ מוחי: טיפול תוך-ורידי או צנתור מוחי

שני טיפולים המסייעים למטופלים שלקו בשבץ מוחי הם טיפול תוך-ורידי טרומבוליטי (TPA) וצנתור מוחי, העשויים לשפר את זרימת הדם לאזור הפגוע ולצמצם את הנזק החמור שנגרם למוח. הטיפול התוך-ורידי מאפשר למוסס קרישי דם, והוא מומלץ תוך ארבע שעות וחצי מהופעת התסמינים הראשוניים של השבץ. צנתור מוחי עשוי לסייע תוך שמונה שעות מהופעת התסמינים. המדד מתייחס לביצוע שני הטיפולים הללו, בנפרד או יחד, בחלון הזמנים המומלץ כ"טיפול מיטבי".

ב-2017 קיבלו בישראל 1,393 מטופלים שלקו בשבץ מוחי טיפול מיטבי בבתי החולים, לרבות טיפול תרופתי, צנתור או שניהם בטווח הזמן המומלץ. מדובר בעלייה משמעותית לעומת 2015, אז עמד המספר הכולל על 857 מטופלים. המדד מתייחס למספר המטופלים שקיבלו טיפול מיטבי בכל בתי החולים, ובקטגוריות נפרדות לפי גודל בית החולים. בבתי החולים המוגדרים מרכזי-על מובילים איכילוב (127 מטופלים) ורמב"ם (114), ובתחתית שיבא (93) ובילינסון (84). בבתי החולים הגדולים-בינוניים בולטים בתי החולים שערי צדק (135) וברזילי (106), ובתחתית הרשימה בתי החולים העמק (27) ובני ציון (14). בבתי החולים הקטנים מוביל בית החולים זיו (34) בהפרש ניכר משאר בתי החולים. את הרשימה סוגרים בתי החולים פוריה (10) והדסה הר הצופים (7).

שבר בעצם צוואר הירך: ניתוח תיקון תוך 48 שעות

שבר בעצם צוואר ירך בקרב אוכלוסיה מבוגרת מוכר כאירוע שכיח, שבמקרים רבים מוביל לסיבוכים ולפגיעה משמעותית באיכות החיים של המטופל. ביצוע ניתוח לתיקון שבר בצוואר הירך תוך 48 שעות מרגע הגעת המטופל לבית החולים קשור בקשר ישיר עם ירידה בשיעור התחלואה, הסיבוכים והתמותה לאחר ניתוח. מספר המנותחים תוך 48 שעות הוא מדד איכות מקובל בעולם.

אינפו עצם הירך

דחיית הניתוח נמצאה קשורה לתמותה, לסיבוכים ולזיהומים. עם זאת, לא בכל המקרים ניתוח מיידי הוא הפתרון המיטבי לכל החולים, ויש מרחב לשיקול דעת קליני. לכן, היעד שהציבה תכנית המדדים עומד על ניתוח תיקון תוך יומיים ב-85% מהמקרים. חריגה משמעותית מהרף נחשבת לאי-עמידה ביעד ועלולה להעיד על תופעת ניתוחי-יתר. ב-2013, שבה נכנס לראשונה המדד לבתי החולים, עמד שיעור הניתוחים על 71% מהמקרים. בשנת 2017 עלה שיעור הביצוע ל-86%.

פרויקט הדגל כמעט הוקרב בסכסוך פנימי

כתיבתו דו"ח התוכנית הלאומית למדדי איכות ועריכתו הסתיימה כבר ביוני, המועד שבו יוצא לאור המסמך מדי שנה, אך הפרסום נדחה בשישה חודשים. הסיבה לכך היא סכסוך פנימי במשרד הבריאות שהוביל את המנכ"ל משה בר-סימן טוב למתוח ביקורת חריפה על פרויקט הדגל של משרדו.

בשנה האחרונה נפלה התוכנית קורבן ליחסים העכורים ששררו בין בר-סימן טוב לבין מי שהקימה ועמדה בראש התוכנית, ד"ר ענת עקה-זוהר, כפי שנחשף בתחקיר "הארץ" באוגוסט. בקיץ פורסמו ב"ישראל היום" טענות נגד עקה-זוהר ותוכנית המדדים לשיבוש נתונים, לצד טענות שהטילו ספק ביעילות התוכנית. לצד הפרסומים, וכחלק מהמאבק, פיזר מנכ"ל המשרד את ועדת ההיגוי של התוכנית, מינה במקומה ועדה אחרת והודיע כי הטענות הקשות שהוטחו בתוכנית ייבדקו. בפועל לא הוקמה כל ועדת בדיקה, והטענות הקשות מעולם לא נבדקו במשרד הבריאות. עקה-זוהר, שנחשבת לאשת מקצוע מוערכת, אולצה לעזוב את תפקידה אחרי 16 שנה במשרד הבריאות. חרף הטענות נגדה, התוכנית שכתבה צפויה להתפרסם ב-30 בדצמבר כלשונה ובלי שינויים או תיקונים.

מאז הוקמה התוכנית לפני חמש שנים זינק שיעור צנתורי הלב הדחופים ל-91% - והביא לירידה משמעותית בשיעורי התמותה לאחר אירוע לב (מ-5.2% תמותה ל-4%) ולהפחתת הנזק לשריר הלב אצל חולים רבים. גם בטיפול בשבץ מוחי נרשמה, כפי שמראים המדדים, קפיצה משמעותית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ