עידו אפרתי
עידו אפרתי
בית החולים רמב"ם בחיפה
בית החולים רמב"ם בחיפהצילום: יובל סוראסקי / דוב
עידו אפרתי
עידו אפרתי

המדינה מציעה להקצות מתחמים ייעודיים בבתי החולים שאליהם יהיה ניתן להכניס חמץ בפסח. הצעה זו הוגשה בתשובה שמסרה המדינה לבג"ץ ביום חמישי האחרון, בעתירה נגד האיסור על הכנסת חמץ שהוגשה במארס.

המדינה כתבה על האפשרות להקצות את המתחמים כי "בדרך זו, יתאפשר למאושפזים ולמבקרים בבית החולים להכניס ולאכול מזון שאינו כשר לפסח במקום המיועד לכך, מבלי שתיפגע כשרות כלי האוכל, ובהתאמה המזון המסופק בבית החולים, לכלל המאושפזים". עוד נכתב בתשובה כי יהיה צורך במקרה זה לנקוט אמצעים שימנעו הכנסת חמץ לשאר שטחי בתי החולים.

בית החולים סורוקה
בית החולים סורוקהצילום: עופר וקנין

"יישום ההנחיה בדבר איסור הכנסת מוצרי חמץ ליתר שטחי בית החולים ואי-הכנסת כלי אוכל של בית החולים למתחם המוקצה להכנסת מוצרי חמץ הם תנאי הכרחי להמשך הצגת בתי החולים ככשרים, וזאת בהתאם לדרישת הרבנות הראשית המופקדת על מתן תעודות הכשרות", נכתב בתגובת המדינה.

לפי התשובה לבג"ץ, המדינה בחנה אפשרות נוספת שלפיה בתי החולים ישתמשו בכלים חד-פעמיים בפסח, כך שלא יהיה חשש שאנשים ישתמשו בכלי האוכל הרגילים כדי לאכול חמץ ויפגעו בכשרות שלהם. המדינה פסלה אפשרות זו בטענה שיהיה קשה להפריד לחלוטין בין כלי ההגשה של בית החולים, שהם רב-פעמיים וכשרים, לבין הכלים החד-פעמיים. בנוסף, המדינה כתבה כי שימוש בכלים חד-פעמיים יהיה יקר ויפגע באיכות הסביבה.

הפורום החילוני, שהגיש את העתירה באמצעות עו"ד יאיר נהוראי יחד עם עמותת עדאלה ועותרים נוספים, מסר בתגובה: "תגובת המדינה היא יום שחור לכל מי שמדינת ישראל חשובה לו. המדינה פוסלת הסדרים הגיוניים שהוצעו לה על ידי בית המשפט ובוחרת בהסדר שמבהיר את יחסי הכוחות במדינה של ליצמן ושקד: המרחב הציבורי הוא דתי ואילו לחילונים תוקצה 'מכלאה' קטנה בשוליים. המדינה מציעה להקצות למי שרוצה אוכל ביתי - כשר או לא - מתחם סגור ומבודל בשולי בית החולים. ביתר בית החולים יוקפד על הלכות כשרות לא סבירות, והמאבטחים ימשיכו לפקח על כך".

עוד נמסר מהפורום החילוני כי "המדינה אף הפליאה בחוצפתה לטעון שחשוב שחולים שאינם יכולים בשל מצבם לנוע יקבלו אוכל כשר במיטותיהם, אבל חולים שיהיו מעוניינים לקבל אוכל ביתי - כשר או לא - ייאלצו לשנע את עצמם לשולי בית החולים. מבחינת אגודת ישראל והבית היהודי, בתי החולים הם רק הסיפתח למדינת ההלכה שהם מתכננים כאן. כך תיראה המדינה שהם חוזים: מדינה דתית שבה לחילונים יוקצה רק אזור קטן בשוליים שבו הם יוכלו להימנע מחוקי ההלכה. את השיגעון הזה חייבים לעצור".

בית החולים בנהריה
בית החולים בנהריהצילום: רמי שלוש

המדינה הגישה ביולי האחרון הצעת פשרה אחרת, שלפיה מאבטחים בבתי חולים יוכלו להעיר למבקרים המבקשים להכניס מזון לבתי חולים בפסח כי מדובר בהפרה של נהלי הכשרות, אך לא למנוע מהם את הכניסה. ההצעה הוצגה כפשרה שנועדה למנוע יוזמות וצעדי חקיקה מצד גורמים ברבנות הראשית ובמשרד הבריאות ליצירת מערך אכיפת כשרות בבתי החולים.

השופטים בעתירה, בראשות השופט ניל הנדל, מתחו אז ביקורת על ההצעה. "הקונספציה היא שאין למאבטחים סמכות ובכל זאת עליהם לומר לאדם כזה שהוא לא יכול להכניס מזון", אמר השופט עוזי פוגלמן, "אדם נורמטיבי, כאשר אומר לו מאבטח לא להכניס מזון לבית החולים, הוא לא יכניס מזון לבית החולים. במיוחד כאשר מדובר ברגולטור אי אפשר ליצור מצבים כאלה".

התשובה, שהוגשה על ידי הממונה על מחלקת בג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד נטע אורן, כללה התייחסה גם לשימוש במאבטחים, כפי שביקש בית המשפט. נציגי המדינה הבהירו כי המאבטחים יוכלו להסביר למבקרים את מדיניות בית החולים אם ימצאו חמץ במהלך הבדיקה הביטחונית בפסח, ולומר להם שיוכלו להפקיד את המזון ולקבלו כשיצאו מהמקום. זאת, אף שהמדינה ציינה במפורש כי אין למאבטחים אין סמכות לפעול נגד הכנסת חמץ לבתי החולים.

"ואמנם, כפי שהעיר בית המשפט הנכבד במהלך הדיון, סביר להניח כי המבקר הממוצע ייענה להנחיות מאבטחים", נכתב בתשובה המדינה, "אולם אין הדבר שונה מהאופן שבו מאבטחים בבתי חולים מנחים בדבר שעות פעילות, שעות ביקור, הכנסת בעלי חיים וכן נהלים אחרים הקשורים בתפעול השוטף של בתי החולים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ