משרד הבריאות אוסר להכניס ילדים שלא חוסנו נגד חצבת לגנים ביישוב קהילתי

רופאת מחוז ירושלים אסרה את כניסתם של 11 ילדים לשלושה מוסדות בהתנחלות בת עין. זו הפעם השנייה בתוך חודש שנאסרת כניסת ילדים לא-מחוסנים למסגרת חינוכית - לראשונה זה עשורים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב נוכח בחיסונים נגד חצבת בירושלים, בנובמבר

משרד הבריאות אוסר כניסת ילדים שלא חוסנו נגד חצבת לגנים בהתנחלות בת עין שבגדה המערבית. במכתב ששיגרה אתמול (שני) רופאת מחוז ירושלים, ד"ר חן שטיין-זמיר, לראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, הודיעה כי במסגרת סמכותה היא אוסרת כניסתם של 11 ילדים למסגרות החינוכיות "שבילי חינוך", "גן חיטה" ו"גן שיבולים" כיוון שלא חוסנו.

מרבית הילדים שאליהם מתייחסת ההנחיה הם בטווח הגילים שנה עד חמש, אך כוללים גם תינוק בן חצי שנה ושני ילדים מעל גיל שש. "ב-10 בינואר 2019 נערך בבת עין מבצע השלמת חיסונים לילדי היישוב על ידי צוות לשכת הבריאות המחוזית ירושלים במסגרתו חוסנו 38 ילדים בסך הכל. במסגרת המבצע התברר כי ביישוב עדיין ילדים רבים אשר לא חוסנו כנגד חצבת, חרף המידע וההסברים על המחלה והחיסון שנמסרו להורים", כתבה שטיין-זמיר לראש המועצה.

על פי המכתב, במעון בשבילי החינוך, גן חיטה וגן שיבולים בבת עין, התגלו בתקופה האחרונה מקרי תחלואה של חצבת, "ולכן קיימת בגנים אלה סכנה ממשית להדבקה במחלה". עוד נכתב כי הילדים הלא מחוסנים עלולים לחלות ולהדביק אנשים בסיכון או כאלה שמנועים מלקבל חיסונים כמו תינוקות, אנשים מדוכאי חיסון ונשים הרות, "בקרבם עלולה המחלה להיות קשה ואף קטלנית".

בכך הפעילה שטיין-זמיר את הסמכות המוקנית לה בסעיף 19 בפקודת בריאות העם וקובעת כי ילדים שלא חוסנו לפחות במנה אחת של חיסון חצבת לא יורשו להיכנס לגנים הללו באופן מיידי. תוקף האיסור הוא ללא הגבלה, וייקבע בהתאם למידע שיוצג למשרד בנוגע להתחסנות הילדים ולתחלואת החצבת ביישוב.

חריש. רופא מחוז הצפון הנחה את ראש המועצה לא לאפשר את כניסת הילדים לשני גנים ביישובצילום: רמי שלוש

שטיין-זמיר היא רופאת המחוז השנייה מבין הרופאים המחוזיים של משרד הבריאות שאוסרת כניסת ילדים לא מחוסנים למסגרות חינוך. מדובר בצעד חריג שלא נעשה בו שימוש זה שלושה עשורים כמעט, עד החודש שעבר. אז, נאסרה כניסתם של 14 ילדים לא מחוסנים לגני ילדים ביישוב חריש על ידי רופא מחוז חיפה, פרופ' שמואל רשפון.

במאי האחרון הזהיר רופא נפת פתח תקווה, ד"ר ערן קופל, את תושבי ההתנחלות איתמר כי אם לא יתחסנו נגד חצבת, יפעיל את סעיף 19, המאפשר גם להטיל קנסות ואף מאסר על מי שלא מתחסן באזור התפרצות של מחלה מדבקת. זאת, לאחר שבשבועות שקדמו לאזהרה אובחנו ביישוב ששה חולים. קופל כתב לראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, כי יצטרך "להמליץ לממונים עליי להפעיל בדחיפות את סעיף 19 לפקודת בריאות העם על כל תושב היישוב שיתמיד בהתנגדותו לחסן את ילדיו נגד חצבת, וימשיך לסכנם ולסכן את בריאות הציבור כולו". לדברי מקורות במשרד הבריאות, דגן הפיץ את המכתב לתושבי איתמר ובעקבות כך אלה החלו להתחסן.

פקודת בריאות העם מ-1940 מתירה חיסון כפוי של האוכלוסייה בישראל רק במצבים של מגיפה המסכנת באופן מיידי וברור את כלל החברה. סעיף 19 אליו התייחסו הרופאים המחוזיים בחודש הנוכחי הופעל ב-1949, כשאובחנו חולים באבעבועות שחורות, ובתחילת שנות ה-90, בעקבות התפרצות חצבת.  בחודשים האחרונים איגודי רופאי הילדים ורופאי בריאות הציבור הביעו תמיכה בהרחקת ילדים לא מחוסנים ממסגרות חינוכיות. גם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הביע תמיכה בצעד מסוג זה.

במהלך 2018 אובחנו בישראל למעלה מ-3,000 חולי חצבת, לעומת 34 מקרים בלבד בשנת 2017. בשנה שחלפה נרשמו שני מקרי תמותה – לראשונה זה 15 שנה – בעקבות סיבוכים של המחלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ