מנהלי המחלקות הפנימיות לנתניהו: אנחנו קורסים, מתי תתעורר?

110 מנהלי מחלקות קראו היום לרה"מ לטפל בדחיפות בעומס הגובר על מערכת הבריאות, וקראו לרפורמה בפנימיות. "האם עלינו לנטוש את החולים?", כתבו. "עד מתי תמשיכו לא לנקוף אצבע?"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חולים מאושפזים במסדרון במחלקה פנימית באסף הרופא, בחודש שעבר
חולים מאושפזים במסדרון במחלקה פנימית באסף הרופא, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

מנהלי מחלקות לרפואה פנימית בבתי חולים ברחבי הארץ פנו הבוקר (שני) לראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, וקראו לו לטפל בדחיפות בעומס הגובר על מערכת הבריאות.

"אנחנו, 110 מנהלי המחלקות הפנימיות שבארץ ומאחורינו עוד אלפי אנשי צוות רפואי, רוצים לומר לך הבוקר שאתם מותחים מדי את יכולת ההכלה שלנו", נכתב בפנייה לנתניהו. לדברי מנהלי המחלקות, "אפילו אנחנו, אנשי יחידות הסיירת והקומנדו של הרפואה הציבורית, שנמצאים יום יום בקרב מאסף על חיי המאושפזים אצלנו, בלי כוח אדם מספק, בלי תחמושת מספקת, אנחנו פשוט קרבים לקריסה, נוכח העומסים והצפיפות אצלנו במחלקות ובמסדרונות".

תצלום של מאושפזים במסדרונות שהפיצו הרופאים בימים האחרוניםצילום: האיגוד לרפואה פנימית

בפנייתם כתבו הרופאים לראש הממשלה: "לא הגיע הזמן ליד מושטת שלך ולרפורמה אמתית במחלקות הפנימיות, עמוד השדרה של האשפוז הציבורי?". מנהלי המחלקות הוסיפו: "עד מתי אתה ושאר חברי ממשלתך תמשיכו לא להתעניין ולא לנקוף אצבע? האם עלינו לנטוש את החולים שלנו ולצאת לחסום כבישים כדי שתתעוררו?".

יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית, פרופ' אבישי אליס, אמר: "אנחנו לא שובתים, לא חוסמים, לא אלימים, וגם אם המספרים חוזרים על עצמם וקצת נמאס".

בשלושת השבועות האחרונים מדווחים מנהלים ורופאים ממחלקות פנימיות, באמצעות האיגוד, על נתוני העומס מבתי החולים, בצירוף תמונות הצפיפות במחלקות, שמצולמות מדי יום על ידי רופאים במחלקות.

כך למשל, רופאי מחלקה פנימית א' במרכז הרפואי שיבא דיווחו כי הבוקר מאושפזים במחלקה 47 מטופלים, ארבעה מהם מונשמים ושישה נמצאים בבידוד, אף שהיא מיועדת ל-36 מאושפזים. זאת, בעוד עובדים בה תשעה רופאים, בהם שני מומחים, ועוד מומחה שעבד במקביל במחלקה נוספת, וכן שני סטאז'רים.

רופאי פנימית א' בבית החולים קפלן ברחובות דיווחו כי במחלקתם מאושפזים 45 בני אדם, בהם שישה מונשמים ושניים בבידוד, אף שהתקן הוא 36. לרשות החולים עמדו חמישה רופאים, בהם שני מומחים, ושלושה סטאז'רים. בפנימית ג' בשערי צדק בירושלים דיווחו כי 51 בני אדם מאושפזים במחלקה, בהם שבעה מונשמים, אף שהתקן במחלקה הוא 36 חולים.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ