משרד הבריאות מקשיח את תנאי ההכרה בלימודי רפואה בחו"ל

לפי הנוהל החדש, המשרד יוסיף חלק קליני לבחינת הרישוי ויכיר בלימודים רק בבתי ספר לרפואה מאחת ממדינות ה-OECD. בשנים האחרונות התגלו מקרים שבהם ניתן רישיון לבוגרי מוסדות בחו"ל מבלי שהוכיחו הכשרה רפואית מספקת

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית החולים אסף הרופא, בחודש שעבר
בית החולים אסף הרופא, בחודש שעבר. המצולם אינו קשור לכתבהצילום: תומר אפלבאום

משרד הבריאות מקשיח את תנאי ההכרה בלימודי רפואה בחו"ל. זאת, לאחר שבשנים האחרונות התגלו מקרים שבהם ניתן רישיון לרופאים בוגרי מוסדות לימוד בחו"ל מבלי שהוכיחו הכשרה רפואית מספקת. במסגרת זאת, המשרד יוסיף חלק קליני לבחינות הרישוי לרופאים בישראל, ויכיר רק במוסדות לימוד רפואה בחו"ל שעברו תהליכי הכרה מחמירים.

על פי מנהל האגף לרישוי מקצועות רפואיים במשרד הבריאות, פרופ' שאול יציב, הנוהל החדש נועד לגבש סטנדרטים חדשים לקבלת אישור לבחינת הרישוי של מי שלמד רפואה בחו"ל, "מתוך מגמה לשמור על רמת רפואה הולמת בישראל, ובהתאם - לעודד תלמידי רפואה ללמוד בבתי ספר לרפואה ברמה נאותה".

הצעד שנוקט המשרד מגיע כחודשיים לאחר שהמשטרה עצרה 40 רופאים, מתמחים ורוקחים שהציגו תעודות סיום של לימודי רפואה ורוקחות מאוניברסיטאות בארמניה. בפועל התברר כי הם למדו זמן קצר בלבד, אך עברו בהצלחה את בחינות הרישוי בישראל והחלו עובדים כרופאים וכרוקחים.

פרופ' יציב, בחודש שעבר. "מדאיג שבחלק מבתי הספר שיעור החשיפה הקליני הוא מזערי"צילום: אייל בסון

יציב הביע באחרונה דאגה של ממש מרמת המקצועיות של חלק מבוגרי לימודי הרפואה בחו"ל. "יש היום אלפי סטודנטים ישראלים לרפואה שלומדים בבתי ספר שרמתם נמוכה מאוד", אמר בדיון בוועדת הבריאות של הכנסת בחודש שעבר, והוסיף: "אני יודע זאת לא רק באופן תיאורטי, נסעתי לשם כדי לראות ממקור ראשון. לארמניה, מולדובה ועוד. נפגשתי עם שרי בריאות וחינוך, עם דקאנים ורקטורים ועם הסטודנטים עצמם. הסתובבתי בכיתות ובקמפוסים ובדקתי את הדברים לעומק. מה שמדאיג בעיקר הוא שבחלק מבתי הספר שיעור החשיפה הקליני הוא מזערי. הסטודנטים בקושי רואים חולים. גם מבלי להיכנס להיבטים לא חוקיים אפשר לומר שהם לומדים מעט מדי וללא חשיפה לדברים החשובים ביותר. אם לא נפעל עכשיו בעוד 10 שנים נצטרך להקים כאן ועדת חקירה שתבדוק את זה".

בעקבות זאת, משרד הבריאות יוסיף חלק קליני לבחינת הרישוי של רופאים. עד כה הבחינה בדקה ידע בלבד, ללא חלק מעשי. כמו כן, יציב הוביל שינוי והחמרה של אמות המידה להערכת רמת לימודי הרפואה במוסדות לימוד בחו"ל ובהליך קבלת רישוי כרופא בישראל. על פי ההנחיות החדשות בטרם מתן אישור לגשת לבחינה, הוחלט לתת משקל משמעותי לעמידה בתהליך ההכרה בבתי הספר לרפואה ובתי החולים בהם התבצעו הלימודים. 

בית החולים אסותא, ב-2016. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

המשרד קבע כי תלמידי רפואה שיחלו את לימודיהם בחו"ל משנת 2019 ואילך, יוכלו לגשת לבחינה הממשלתית ברפואה בישראל רק אם המוסדות בהם למדו עונים על אחת מכמה אמות המידה: בתי ספר ממדינות ה-OECD; בתי ספר שהוכרו על ידי יוזמה חדשה של הפדרציה העולמית ללימודי רפואה (ה-WFME), או בתי ספר שהלימודים הקליניים בהם הוכרו על ידי גוף מוכר. בקשותיהם של תלמידים שילמדו בבתי ספר שאינם עומדים באחד מקריטריונים אלה - יידחו. 

יוזמת WFME, שהחלה ב-2018, נועדה להבטיח את רמת ההוראה בבתי הספר לרפואה ברחבי העולם. במסגרת זו, בתי הספר יוכלו לעבור הליך הכרה על ידי גופים אקדמיים במדינתם, שהוסמכו על ידי ה-WFME. 

במקרים חריגים יהיה רשאי ראש האגף לרישוי מקצועות הבריאות להכיר בבית ספר לרפואה שאינו עומד בקריטריונים, אם מצא שקיימות נסיבות מיוחדות שמעידות כי רמת הלימודים בו הולמת את הסטנדרט המקובל בישראל. תיקיהם של בוגרי בתי ספר לרפואה בחו"ל שהחלו את לימודיהם לפני 2019, ייבדקו על פי הקריטריונים המקובלים כיום. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ