הרבנות הראשית חזרה בה מההצעה להקצות מתחמי חמץ בבתי חולים בפסח

הרב הראשי יוסף אמר בחודש שעבר כי הפשרה המתגבשת תמנע מרוב הציבור להגיע לבתי חולים במהלך החג. בבקשת המדינה לדחות דיון שנועד למחר נכתב כי השינוי הובא לידיעתה רק אתמול

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית החולים בילינסון, בדצמבר
עידו אפרתי

הרבנות הראשית חוזרת בה מההצעה להקצות מתחמים לאכילת חמץ בבתי החולים בתקופת חג הפסח – הצעת פשרה שהועלתה על ידי המדינה בחודש שעבר, במסגרת העתירה נגד האיסור על הכנסת חמץ לבתי חולים. בעקבות התנגדות הרבנות ביקשה המדינה לדחות את הדיון שאמור להתקיים מחר (שלישי) בבג"ץ.

בחודש שעבר הציעה המדינה להקצות בבתי החולים מתחמים ייעודיים בתקופת הפסח שאליהם יהיה ניתן להכניס חמץ. בהצעה נכתב: "בדרך זו, יתאפשר למאושפזים ולמבקרים בבית החולים להכניס ולאכול מזון שאינו כשר לפסח במקום המיועד לכך, מבלי שתיפגע כשרות כלי האוכל, ובהתאמה המזון המסופק בבית החולים, לכלל המאושפזים". עוד נכתב בתשובה כי הדבר יחייב נקיטת אמצעים שימנעו הכנסת חמץ לשאר שטחי בתי החולים.

מחלקה פנימית ט' בבית חולים שיבא, באוקטוברצילום: מוטי מילרוד

הצעת המדינה היתה בתיאום עם משרד הבריאות והרבנות הראשית והיא נבחרה מבין שתי חלופות (חלופה אחרת, של שימוש בכלים חד פעמיים, ירדה מהפרק). ואולם, לאחר הצגת הצעת המדינה חזרה בה הרבנות הראשית.

במכתב שנשלח למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, הודיעה הרבנות כי היא אינה עומדת עוד מאחורי החלופה. לפי פניית המדינה בבקשה לדחיית הדיון, בעקבות ההצעה "נתקבלו ברבנות תגובות רבות מטעם גורמים שונים המלינים על ההסכמה שנתנה הרבנות הראשית לחלופה הנזכרת. בעקבות פניות אלה נבחנה הסוגיה מחדש, והרבנות מודיעה כי היא חוזרת בה מהסכמתה לחלופה שהוצגה לבית המשפט הנכבד".

הרב הראשי: הדבר ירחיק את שומרי המסורת מבתי החולים

לפי המדינה, השינוי בעמדת הרבנות הראשית הובא בפניה אתמול, יומיים בלבד לפני הדיון המתוכנן. בפועל, התנגדות הרבנות למתווה הובעה כמה ימים לאחר הדיון שבו הוצגה החלופה. במכתב ששלח הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ב-26 בדצמבר נכתב כי "היתר להכנסת חמץ מכל סוג שהוא - עלול להפוך את בתי החולים הציבוריים במדינת ישראל במהלך ימי הפסח חסומים לכניסת יהודים שומרי מסורת. מצב בו תתאפשר הכנסת חמץ אל בתי החולים אינו אפשרי, שכן בברירה בין אפשרות הפרת חיוב מהתורה לבין ביקור בבית החולים במהלך ימי החג, עלול ציבור שומרי המסורת שהוא רוב הציבור בישראל, להימנע מלבקר בבתי החולים. ובכך יש חשש למעשה לפגיעה קשה בבריאות ובשלום הציבור".

הרב יצחק יוסף, ב-2017צילום: ליאור מזרחי

לטענת הרב הראשי, בסמכות משרד הבריאות להתקין תקנות או הנחיות מנהליות שיסדירו את איסור הכנסת חמץ והצגתו בבתי החולים המספקים שירות באזורים שמרבית תושביהם נמנים על הדת היהודית. "במקרה שלפנינו, לצד החשיבות הציבורית, התרבותית, הדתית והחברתית המחייבת את מניעת החשיפה בבתי החולים לחמץ, קיימת חשיבות בריאותית ורפואית מן המעלה הראשונה, לאיסור חשיפת חמץ במוסדות הרפואה, שכן קרוב ל-70% מן האוכלוסייה היהודית בישראל, עשויה להימנע מהגעה לבתי החולים במהלך ימי הפסח". בסיום המכתב קרא הרב הראשי לפרסם תקנות שיסדירו את איסור חשיפת חמץ בבתי החולים ובמוסדות הרפואה בישראל בימי חג הפסח.

עורך הדין יאיר נהוראי, המייצג את הפורום החילוני שהגיש את העתירה בסוגיית החמץ בבתי חולים נגד משרד הבריאות והרבנות, מסר בתגובה: "שוב אני עדים למאבק פנים דתי, שמבקש לסחוף איתו את הציבור החופשי בישראל. מן הראוי שאנשיה של איילת שקד שגיבשו את רעיון העוועים להקים מכלאות לחילונים יפנימו כי מי שפורץ את זכויות היסוד הבסיסיות בשם 'צביון המדינה  היהודית', יגמור במדינת הלכה. מן הראוי היה שמשרד המשפטים יגן על זכויות הכלל ולא על בוחרי הימין החדש בפרט, והיהדות המשיחית והחרדית בכלל".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית שפעלה בנושא מול משרד הבריאות, מסר בתגובה: "בדיוק כמו במתווה הכותל, גם כאן הממסד הרבני נסוג מההסכמות ומהפשרות להן הסכים, בלחץ הגורמים הקיצוניים. זו עוד הוכחה שהממסד הרבני בישראל עבר בשני העשורים האחרונים תהליכים של הקצנה חריפה, ויש הכרח לגבש היום את ההבנות והפשרות החדשות בענייני דת ומדינה מבלי להעניק לו זכות וטו או מעמד עודף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ