הרכב מורחב של שבעה שופטי בג"ץ ידון בהפעלת מרכזי לידה טבעית מחוץ לבתי החולים

לפני שישה חודשים קיבל בג"ץ את עמדת משרד הבריאות ודחה את העתירות שביקשו לאפשר את הפעלתם של מרכזי לידה שלא הוגדרו כבית חולים. הנשיאה חיות הורתה על קיום הדיון לבקשתם של שני מרכזים

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז לידה טבעית במושב ישרש, ב-2015
עידו אפרתי

הרכב מורחב של שבעה שופטי בג"ץ ידון בהפעלת מרכזי לידה טבעית מחוץ לבתי החולים בהוראת נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות. לפני שישה חודשים קיבל בג"ץ את עמדת משרד הבריאות ודחה את העתירות שביקשו לאפשר את הפעלתם של מרכזי לידה שלא הוגדרו כבתי חולים.

מרכזי לידה טבעית נפתחו בשנים האחרונות על ידי אחיות מיילדות בצימרים או בחללים אחרים שהותאמו לכך. הם נועדו לאפשר לנשים חוויות לידה ללא חשש מהתערבות רפואית שלא לצורך מצד אחד, ומצד שני מבלי לבצע לידת בית. הקמת המרכזים התפתחה לאחר שמשרד הבריאות הודיע ב-2014 על סגירת מרכזי הלידה הטבעית שפעלו בבתי החולים.

חדר לידה בבית חולים העמק, ב-2016צילום: רמי שלוש

לטענת משרד הבריאות, בניגוד לאשה שמבצעת לידת בית, שמחויבת על פי הנחיות המשרד להתבצע בקרבת בית החולים, פעילותם של מרכזי הלידה הטבעית לא שונה מזו של בית יולדות, וכך, הלכה למעשה הם מוסדות שעוסקים בפעילות רפואית ללא רישיון. בעקבות כך הוצאו בשנת 2015 צווי סגירה למרכזי הלידה הטבעית.

הוראת חיות ניתנה לבקשתן של המיילדות תמי טסלר ועופרית פק, שמשרד הבריאות הוציא בעבר צו סגירה למרכז הלידה שהפעילו, ולבקשת עמותת "נשים קוראות ללדת" שפועלת למען חופש בחירה בלידה. את הנשים והארגון מייצגים עורכי הדין גרי קופלוביץ, גלי אופינסקי ויצחק אנידג'ר ממשרד ליפא מאיר ושות'.

העתירות הוגשו באוגוסט 2017 על ידי חמש נשים שביקשו ללדת במרכז לידה טבעית, ושני מרכזי הלידה המוזכרים. הטענה המרכזית של העותרים היתה כי מרכז לידה טבעית אינו בית חולים ולכן לא נדרש רישיון להקמתו. בנוסף, העותרים טענו כי ההחלטה שלא לאפשר את פעילות מרכזי הלידה הטבעית מפלה לרעה נשים שלא יכולות ללדת בביתן ושמתגוררות באזורים מרוחקים מבתי חולים.

העתירות נדונו בהרכב של שלושה שופטים. השופטים יוסף אלרון ונעם סולברג קיבלו את עמדת משרד הבריאות. לפי אלרון, יש להעדיף את מניעת הסיכון לחייהם ולשלומם של היולדות והיילודים על פני הפגיעה בזכות היולדות לפרטיות ולאוטונומיה על גופן. לעומת אלרון וסולברג, השופט עופר גרוסקופף סבר כי יש לקבל את העתירות וכתב כי החוק לא מחייב מרכזי לידה טבעית בהליכי רישוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ