הנהלת הדסה ביקשה צו מניעה נגד השביתה המתוכננת בבית החולים ליום ראשון

לטענת ההסתדרות הרפואית, ההנהלה פוגעת בהסכם השכר הקיבוצי ועצרה את קליטת המתמחים החדשים. ההנהלה ביקשה מהציבור לא לבטל את הגעתו לבית החולים על סמך הודעות הרופאים

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית החולים הדסה עין כרם
עידו אפרתי

הנהלת בית החולים הדסה בירושלים ביקשה אחר הצהריים (שישי) מבית הדין לעבודה צו מניעה נגד השביתה המתוכננת במוסד הרפואי ליום ראשון הקרוב. זאת, לאחר שההסתדרות הרפואית הודיעה הבוקר כי בתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים ישבתו בשבוע הבא, בעקבות טענה לפגיעה בהסכם השכר הקיבוצי של הרופאים. ההנהלה אף פרסמה הודעה שבה ביקשה מהציבור לא לבטל את הגעתו לבית החולים על סמך הודעות הרופאים.

מההנהלה נמסר כי הצעד ננקט "לאור פניית משרד הבריאות לרופאים לחזור בהם ולא לשבות שביתה בלתי חוקית, העלולה לפגוע במטופלים, פנייה שלא נענתה". השביתה הוכרזה מבלי שקדם לה הליך של סכסוך עבודה, המחייב התראה של שבועיים לפני השבתה. אם תצא לפועל, בתי החולים יפעלו במתכונת שבת ללא הגבלת זמן.

לפי הודעת ההסתדרות (הר"י), ההנהלה הפסיקה לכבד את ההסכם הקיבוצי ועצרה את קליטת המתמחים החדשים שכבר התקבלו לבית החולים והיו אמורים להתחיל לעבוד בו בתחילת פברואר. בהנהלת הדסה לא הודיעו אם יפנו לבית הדין בעבודה בניסיון למנוע את השביתה.

במקביל, כ-700 רופאים מבתי החולים פנו במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה שיתערב במשבר. "בימים אלו ממש חדרי המיון והמחלקות בבתי החולים קורסים ואינם מסוגלים לעמוד בעומס הפניות והמטופלים", כתבו. "כל זאת מעבר למחסור המתמיד ברופאים, תקנים ומיטות במערכת הבריאות. אנו קוראים לך להתערב במהירות ובאופן אישי במשבר הקשה בהדסה, ולהורות למנכ"ל בית החולים לבטל את החלטתו ולקלוט את כל המתמחים".

רוטשטיין בבית המשפט העליון, ב-2017צילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי רופא מבית החולים ששוחח עם "הארץ", "הרופאים שלא חתמו חושבים שהיה צריך לכתוב יותר בחריפות על המצב הרפואי של הדסה". לדבריו, "הוא (מנהל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, ע"א) שבר את רוח הדסה ואת כל העשייה".

במסגרת השביתה יושבתו כלל השירותים הניתנים בבתי החולים למעט שירותים חיוניים דוגמת מחלקות האשפוז, חדרי מיון, טיפול נמרץ, פגיות, ניתוחים דחופים, טיפולים אונקולוגיים וטיפולי דיאליזה.

זהו סכסוך העבודה הקשה ביותר שיודע רוטשטיין מאז נכנס לתפקידו לפני כשלוש שנים. לדבריו, מדובר בשביתה פראית, ללא הכרזת סכסוך עבודה, שמעבר לפגיעתה בציבור החולים בירושלים והסביבה, עלותה במונחי אובדן הכנסות כמיליון דולר ליום. "בית החולים הדסה ניצב כיום בפני שאלה קריטית: האם הוא מסוגל להיות בית חולים עצמאי – או לא", אמר רוטשטיין ל"הארץ".

לדברי רוטשטיין, ההתמקדות של ההסתדרות הרפואית בקליטת מתמחים מציגה תמונה חלקית, שמחפה על העילה האמיתית לפתיחת השביתה: הפסקה של הנהלת הדסה לכבד את ההסכם הקיבוצי שנחתם עם הרופאים ב-1984, שהפסקתו פוגעת בשכרם. "עילת השביתה היא בעצם אותם רופאים אקדמאים, בעלי מינויים אקדמאיים באוניברסיטה העברית, שמקבלים שכר בסיסי שגבוה ב-40% מכל רופא מקביל בבית חולים אחר", טען רוטשטיין. "זה הסכם קיבוצי ייעודי להדסה שנחתם ב-1984 בין הרופאים וההנהלה, והדסה לא יכול לקיים אותו יותר. להדסה אין יכולת לממן אותו, והוא גורם לגירעון של 45 מיליון שקל מדי שנה. אין לנו מקור תקציבי לסכומי העתק הללו".

לדבריו, הצורך בצימצום ההוצאות על כוח האדם בבתי החולים עולה על הצורך בקליטת רופאים מתמחים בפרט, ורופאים בכלל. "כשאתה נמצא בבור גירעוני ויש תוכנית הבראה, אתה לא יוצא מהגירעון בין לילה, זה מהלך מדורג. בשנת 2018 היעד הושג והגירעון צומצם לכדי 42 מיליון שקל. בשנה הנוכחית אנחנו צריכים לצמצם את הגירעון בעוד 20 מיליון שקלים. זה אומר שצריך לחתוך בבשר החי. זה לא תענוג גדול, זה כואב, אבל אם בית החולים חפץ חיים - לשם הוא צריך ללכת". אמר.

"אני לא מצפה להבנה מצדם של הרופאים. בשיקול שבין הרע מול הרע מאוד, זה הרע", המשיך רוטשטיין. "ניסנו להגיע לפשרה עם הוועד, אבל הר"י אינה מוכנה לפגיעה בהסכם ומגינה עליו. לי, כמנהל הדסה, יש בעיה מוסרית לבקש כסף ציבורי על מנת לממן את ההסכם הקיבוצי עם הרופאים. אני גם לא רואה את הממשלה מאפשרת מתן תקציב עבור משכורות מנופחות לרופאים".

ממשרד הבריאות נמסר כי הנהלת המשרד קיימה דיונים עם הנהלת הדסה לאור השביתה המתוכננת. "אנו סבורים כי על הצדדים לשבת ולמצות את ההידברות ביניהם לפני נקיטה בצעדים הפוגעים בסופו של דבר בחולים, בעיקר בעת הזאת, ובסיכויי ההבראה של בית החולים", נמסר. "בית החולים נדרש להמשיך ולבצע את הצעדים הכלכליים המחויבים כדי להביא להבראתו הכלכלית ועל כלל הצדדים להכיר במציאות זו ולהגיע להסכמות הנדרשות לשם כך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ