השביתה בבתי החולים של הדסה תימשך גם מחר סביב העסקת שבעה מתמחים

המו"מ בין ההסתדרות הרפואית והנהלת הדסה לא הבשיל להסכמות, לאחר שמנהל הדסה נותר בעמדתו לפטר את המתמחים אחרי שכבר חתמו על חוזה בגלל מחסור תקציבי. בעין כרם ובהר הצופים עובדים במתכונת שבת ומטפלים רק במקרי חירום

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדסה עין כרם, היום
הדסה עין כרם, היוםצילום: אמיל סלמן

שביתת רופאי בית החולים הדסה בירושלים שהחלה היום תמשך גם מחר (רביעי), לאחר שהניסיונות למנוע אותה הסתיימו ללא הצלחה. השביתה היא תקרית נוספת בשורה של התנגשויות בין מנהל הדסה, הפרופ' זאב רוטשטיין, לבין עובדי בית החולים, שבמרכזה ויכוח סביב העסקתם של שבעה רופאים מתמחים חדשים.

במגעים שקיימו מוקדם יותר ועדי הרופאים וההסתדרות הרפואית עם הנהלת הדסה לא הושגו הבנות. "לצערנו במהלך המשא והמתן נשלחו מכתבי שטנה ופוסטים פוגעניים. למרות זאת המשכנו לנהל משא ומתן מתוך רצון כן להגיע להסכם ולהביא לסיומה של השביתה", נמסר מההסתדרות הרפואית. "מתווים שהציעה ההסתדרות הרפואית לא התקבלו על ידי הנהלת הדסה מתוך ניסיון לפגוע בליגיטימיות השביתה. אנו תקווה שבימים הקרובים נוכל להגיע להסכם ולהבטיח קליטתם של הרופאים ומניעת צעדים חד צדדיים של ההנהלה בעתיד".

הרופאים החדשים התקבלו לעבודה בבית החולים והיו אמורים להתחיל לעבוד בתחילת החודש, כדי להחליף מתמחים שסיימו את תקופת ההתמחות: שניים במחלקות פנימית, שניים במחלקות ילדים, אחד בגניקולוגיה, אחד ברדיולוגיה ואחרון בכירורגיית לב-חזה. אולם, השבעה - ומתמחה נוסף שאמור היה להתחיל לעבוד בחודש הבא - קיבלו מכתבי שימוע לפני פיטורים עוד בטרם החלו לעבוד בפועל.

הדסה עין כרם, היוםצילום: אמיל סלמן

רוטשטיין החליט לא לקלוט את הרופאים למרות שכבר נחתם עמם חוזה העסקה. לדבריו, ההחלטה היא חלק מהמאמץ לעמוד ביעדי תכנית ההבראה של בית החולים. לדברי רופאי הדסה, מדובר בצעד הרסני שיפגע באופן ישיר בשירות הרפואי למטופלים, וכי הוא יניא רופאים טובים מלהתמחות בבית החולים. 

בתי הדין האזורי בירושלים ובית הדין הארצי דחו את בקשת ההנהלה לצו מניעה וקבעו כי יש לרופאים לגיטימציה לקיים את השביתה. בית הדין ציין כי עלות השביתה לבית החולים תהיה גבוהה מהעלות הכרוכה בקבלת המתמחים, אך כי ההחלטה בעניין נתונה בידי הנהלת הדסה.

החל מהבוקר פועלים שני בתי החולים של הדסה - הר הצופים ועין כרם - במתכונת שבת וחג. הצוות הרפואי מטפל במקרים דחופים ובמקרי חירום במחלקות הטיפול הנמרץ, חדרי המיון, חדרי הלידה והפגיות. במקרים חריגים, יכולים הרופאים לפנות לוועדה של ועד הרופאים בבית החולים, שתכריע אם לתגבר את המחלקות ברופאים נוספים.

הדסה עין כרם, היוםצילום: אמיל סלמן

במהלך השביתה לא ניתנים טיפולים שוטפים במכונים ובמחלקות אשפוז יום, ופעילות אשפוז יום פסיכיאטרי מושבתת. שירותי הרפואה הפרטיים (שר"פ) לא ניתנים במהלך השביתה, והוועדות להפסקת היריון לא מתכנסות. מרפאות השיניים של בית החולים פועלות במתכונת שבת ויעניקו שירותי עזרה ראשונה בלבד. 

פרוצדורות רפואיות, ניתוחים וניתוחים קיסריים שתוכננו מראש יופנו לוועדת החריגים המקומית בבית החולים, וזו תכריע לגבי ביצועם. הוועדה תחליט גם לגבי טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) וניתוחים אונקולוגיים. מקרים דחופים מופנים למיון. טיפולים אונקולוגים במסגרת אשפוז יום אונקולוגים וטיפולי דיאליזה ניתנים כרגיל. 

"אנחנו מרגישים שהשביתה נכפתה עלינו", אמר פרופ' רון אלישר, יו"ר ועד מנהלי המחלקות בהדסה, אחד מארבעה ועדי רופאים בבית החולים. "אנחנו לא רוצים שביתה. כולנו אנשי הדסה. גדלנו כאן זה ביתנו השני. זה כואב לנו לפגוע במטופלים וכואב לפגוע בהדסה. אנחנו רוצים לעבוד".

אתמול ביקר סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בבית החולים בניסיון להביא לסיום המשבר. בפגישה, שהתקיימו ללא מנהל הדסה שנמצא בחו"ל, הציע ליצמן כי שבעת הרופאים המתמחים יחלו את עבודתם במארס, חודש אחר המועד המתוכנן לתחילת עבודתם. אולם, הרופאים לא התרצו.

רוטשטייןצילום: אוליבייה פיטוסי

"בכל חודש נקלטים מתמחים, כי מתמחים מסיימים התמחות", אמר אלישר, "מה תיתן דחייה של חודש ומה היא אומרת לגבי קליטת המתמחים של חודש מארס?". הוא הזכיר כי גם מתמחה שאמור להתחיל בחודש הבא כבר קיבל זימון לשימוע. "אם נוותר  על המתמחים לא ירצו לבוא אלינו רופאים. גם ככה קשה להדסה למצוא מתמחים טובים – זה נזק נוראי. הסיבה היחידה לשביתה היא קבלת המתמחים, וברגע שיחלו לעבוד תסתיים השביתה".

לדבריו, אתמול שלח מנהל הדסה עין כרם, פרופ' יורם וייס, מייל לרופאים שבו דווח כי 51 מטופלים שוכבים במיון זמן רב וביקש לשחרר חולים מהמחלקות כמה שיותר מהר. "מי מטפל בחולים האלה? מי מקבל אותם בחדר מיון? מי מקבל אותם לאשפוז במחלקה – זה הכל הרופאים המתמחים", אמר אלשיר, "דווקא בימים שאנחנו קוראים יום יום בעיתונים על המצוקה בחדרי מיון ומחלקות האשפוז, הנהלת הדסה עושה צעד שמחמיר את המצב".

לצד מכתב ששלחו הרופאים לראש הממשלה בנימין נתניהו, בבקשה שיתערב במשבר, הפיצו אנשי הרפואה מסר גם לציבור המטופלים: "צר לנו מאוד שהגענו למצב בו אתם המטופלים נמצאים בין הפטיש לסדן במאבק הזה. אנא האמינו לנו כי ניסינו ככל יכולתנו להמנע מכך. אנא האמינו לנו כי הגענו לכך לא מתוך מאבקים של אגו או רדיפת שכר, כפי שוודאי תשמעו בכלי התקשורת השונים בימים הקרובים, אלא מתוך אמונה כי הגזירה האחרונה מהווה פגיעה אנושה ובלתי הפיכה בטיב הטיפול שאנו מציעים לאוכלוסיית ירושלים".

בארגון נשות הדסה, בעלי בית החולים, מגבים את רוטשטיין ברמה ההצהרתית, אך לא מתערבים במשבר באופן פעיל. בתגובה שפרסם הארגון נכתב כי הוא מחויב לתכנית ההבראה של בית החולים. "אנחנו קוראים לרופאים לעבוד יחד עם ההנהלה על מנת לגשר על ההבדלים, ולהמשיך להבטיח את איכות הטיפול בחולים ואת היציבות העתידית של בית החולים הדסה", נמסר.

מהנהלת הדסה נמסר עם פתיחת השביתה כי פרופ׳ רוטשטיין "שב ומבקש מרופאי בית החולים לגלות אחריות לשלומם של מטופליהם ולסיים את השביתה, שתוצאותיה תהיינה לבטח הרסניות לבית החולים וישאירו חותם למשך זמן רב". 

הדסה עין כרם, היוםצילום: אמיל סלמן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ