בג"ץ קיבל את עמדת המדינה ואסר על קבלת תרומת זרע מהתורם המפורסם בעולם

השופטים דחו עתירה של רווקה בת 42 להרות מארי נאגל, אמריקאי המרבה לתרום את זרעו בגלוי ובחינם. משרד הבריאות התנגד להליך כיוון שנאגל חשף את זהותו ואינו מתכוון לשמש אב לילד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נאגל עם כמה מצאצאיו
נגל עם כמה מצאצאיו. בפסק הדין נכתב כי עולה ספק ליכולת של נגל לשמש כאב בפועל ללמעלה מ-38 ילדים, המשתרעים על עשרות תאי משפחה שונים ברחבי העולםצילום: מתוך פייסבוק

בג"ץ דחה היום (רביעי) את בקשתה של אשה ישראלית להרות מארי נאגל, אמריקאי התורם את זרעו בגלוי ובחינם לנשים רבות ברחבי העולם. השופטים קיבלו את עמדת משרד הבריאות האוסר על קבלת תרומות מנאגל, כיוון שלצד חשיפת זהותו הוא אינו מתכוון לשמש הורה בפועל לילד שיוולד מזרעו. השופט ניל הנדל כתב כי "מדובר במקרה המבקש לרוקן מתוכן את מוסד ההורות".

נגל. פקידי משרד הבריאות והשופטים לא מאמינים להצהרתו, שהוא מקבל על עצמו את מלוא החובות והזכויות כלפי הילד שייוולד, גם אם לא יחזיק במשמורת עליו וזו תהיה בידי האם בלבדצילום: מתוך הפייסבוק

העותרת, רווקה בת 42, ביקשה לבצע טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) מזרעו של נאגל. היא פנתה ב-2017 לבנק הזרע מדיקל סנטר כדי לבצע את ההליך ונענתה בסירוב, בשל קביעת היועצת המשפטית של משרד הבריאות כי התרומה אינה עומדת בדרישות החוק. בעבר תרם נגל זרע לשש נשים ישראליות, מבלי שמשרד הבריאות נדרש לכך כיוון שנאגל טרם התפרסם.

על פי החוק הישראלי, תרומת הזרע חייבת להיות אנונימית – כלומר התורם ומקבלת התרומה אינם יכולים לדעת זה את זהותו של זו ולהפך. אפשרות אחרת היא תרומה מבן זוג שמכיר בילד ומתחייב לגדל אותו במשותף. על מנת לעקוף את תקנת האנונימיות, חתם נאגל התחייבות להורות משותפת עם האשה, ובעבר גם עם הישראליות הקודמות שקיבלו ממנו תרומת זרע.

נאגל, יהודי בן 42 מניו יורק, החל לפני כעשור לתרום את זרעו בהתנדבות לשימוש מיידי או עתידי, ללא הליכים ביורוקרטיים או מעבר במעבדות. "אני פשוט אוהב לראות את השמחה של האמהות והילדים", הסביר נאגל את מניעיו לתרומות בראיון באתר ynet. "אף פעם אל תזלזל בייאוש של אשה בודדה אחת באפר ווסט סייד. ואני גם לא צריך לקום לתינוק הבוכה בלילה". 

אנשי משרד הבריאות לא השתכנעו שהוא מתכוון לשמש אב ולגדל את ילדם המשותף, על רקע היותו תורם זרע קבוע שהביא לעולם 35 ילדים מנשים שונות, לצד שלושה ילדים מאשתו הנוכחית. ביוני האחרון הודיע המשרד כי הוא אוסר על נשים ישראליות לקבל תרומת זרע מנאגל, והורה לבנקי הזרע שלא לקבל, לאחסן או להשתמש בתרומת הזרע שלו.

האשה עתרה בתחילת השנה שעברה בבקשה לאפשר לה להרות מזרעו של נאגל, ובאוקטובר הוצא צו על תנאי שחייב את משרד הבריאות לנמק מדוע הוא מונע את השימוש בתרומת הזרע של נאגל. במקביל, דרשו השופטים מנאגל להגיש תוך 30 יום תצהיר מפורט ומגובה במסמכים שמעיד כי עמד בכל התנאים שמציב משרד הבריאות לתורמי זרע, לרבות הסטטוס הנוכחי שלו ושל אשתו מנישואיו וילדיו ממנה.

לטענת האשה, תקנות ההפריה החוץ גופית והנהלים וההנחיות המסדירים את האפשרויות השונות לתרומת זרע, נקבעו בחוסר סמכות - כיוון שאינם נובעים משיקולים רפואיים או ארגוניים, אלא חברתיים וציבוריים. בנוסף, נטען כי ההחלטה בלתי סבירה, בלתי מידתית ופוגעת בזכותה של העותרת להורות.

מבחנות קפואות עם זרעצילום: BURGER / PHANIE / AFP

הנדל, שדחה את העתירה יחד עם השופטים מני מזוז וענת ברון, כתב בהחלטתו כי "ההכרעה במקרה זה קלה היא: הטעם בדבר הוא הנסיבות החריגות מאוד של המקרה, לרבות התנהגותו של העותר בעבר ובהווה והסכם 'ההורות' המלמד על כך שאין לעותר כל כוונה לפעול לפי החוק והאינטרס הציבורי.

"ניתן להבין ללבה ולנפשה של העותרת המעוניינת להיות אם בתנאיה שלה", כתב הנדל, "אך מדובר במצב שאינו מיטיב עם הילד, אף מנוגד לדין הקיים ואין זה ראוי כי בית המשפט יכפה על מוסד רפואי כזה או אחר לאפשר אותו. בפני העותרת פתוחות אפשרויות אחרות להגשים את שאיפתה לאמהות, והתקווה היא ששאיפה זו תצא לפועל בדרכים הקבועות בחוק ובמהרה".

עם זאת, הוסיפו חברי ההרכב כי הנושא "חברתי, חשוב ומורכב, בעל משמעות עצומה עבור כל אדם המבקש להיות הורה כמו גם עבור הילדים שעתידים להיוולד כתוצאה מההסדר שייקבע, ועל המחוקק להפנות מאמצים מתאימים כדי לקדם חקיקה בעניין".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ