התפרצות חמורה של מגיפת חצבת בעולם – עשרות אלפים באוקראינה, ברזיל והפיליפינים

האו"ם הזהיר מפני השלכות הרות אסון לילדים וייחס את התפשטות המגיפה במדינות המפותחות, כמו צרפת, לתעמולה נגד חיסונים ■ בישראל, בניגוד לכך, נרשמה ירידה השנה בעקבות צעדי הרחבת התחסנות שנקט משרד הבריאות

גרדיאן
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים מתחסנים נגד חצבת בפיליפינים, החודש
גרדיאן
עידו אפרתי

מספר המקרים של חצבת בילדים מזנק לרמות מזעזעות ברחבי העולם, בהובלת עשר מדינות שאחראיות ל-75% מהעלייה, כך מזהירה סוכנות הילדים של האו"ם, יוניצף.

הסוכנות מזהירה מ"השלכות הרות אסון" לילדים אם המחלה תמשיך להתפשט ללא בקרה. לפי הדו"ח שפרסמה יוניצף, 98 מדינות ברחבי העולם דיווחו על עלייה במקרי החצבת ב-2018 לעומת 2017.

המספר הזה כולל מדינות שבעבר המחלה כבר הוכחדה מהן.

הגידול בתפוצת המחלה נרשם לא רק במדינות שסובלות ממלחמות או אירועים שמחבלים בגישה לחיסונים, אלא במדינות שבהן נרשמה עלייה ב"התנגדות לחיסונים, בשל מידע מטעה שמופץ על ידי מתנגדי חיסונים".

חצבת היא מחלה מדבקת מאוד, שמתפשטת יותר בקלות מאשר אבולה, שחפת או שפעת, ופוגעת בדרכי הנשימה. היא בעלת פוטנציאל קטלני לילדים הסובלים מתת תזונה ותינוקות לפני גיל החיסון. בנוסף, לאחר הדבקה, אין טיפול ספציפי במחלה, ולכן החיסון הוא האמצעי העיקרי להצלת חיים במקרה זה.

אזהרת חצבת בשדה תעופה בקנדה, ינואר 2019. ילדים שהחיסונים שלהם לא מתועדים, או שהם לא מחוסנים, מתקשים לפקוד את מוסדות החינוךצילום: AP Photo/Gillian Flaccus

בין עשר המדינות שבהן המחלה פגעה יותר מכל, הפיליפינים וברזיל רשמו את העלייה החדה ביותר במקרי חצבת. באוקראינה נרשמו 35,120 מקרים של חצבת ב-2018; המחלה גבתה את חייהם של 30 אנשים באוקראינה ב-2017-2018. במערב אוקראינה, שם שיעור נמוך של התחסנות בגלל תעמולה נגד, וכן מחסור במנות חיסון, נרשמה הפגיעה הגדולה ביותר.

לפי ממשלת אוקראינה, עוד 24,042 אנשים נפגעו במחלה בחודשיים הראשונים של 2019 בלבד.

חיסון ילדים בתימן. מאז המלחמה נמנעה גישה לחיסונים בחלקהצילום: REUTERS/Ali Owidha

בפיליפינים, 12,736 מקרי חצבת ו-203 מקרי מוות נרשמו מתחילת 2019, בהשוואה ל-15,599 מקרים ב-2018 כולה.

"זו קריאת השכמה", אמרה הנרייטה ה. פור, מנכ"לית יוניצף. "יש לנו חיסון בטוח, אפקטיבי ולא יקר נגד מחלה מאוד מדבקת – חיסון שהציל כמעט מיליון חיי אדם מדי שנה בשני העשורים האחרונים.

"המגפה הזו לא התרחשה בן לילה. בעקבות ההתפרצות הרצינית ב-2018, היעדר פעולה נגדית כעת תהיה בעלת השלכות הרות אסון לילדים מחר".

פשקוויל הקורא לציבור החרדי להתחסן נגד חצבתצילום: אמיל סלמן

בישראל, לעומת זאת, נמצאת התפשטות החצבת בנסיגה. בין מארס 2018 לפברואר 2019 נרשמו 3,590 מקרי חצבת, מתוכם 2,110 במחוז ירושלים.  מרבית מקרי ההדבקה נרשמו בקרב ילדים עד גיל 9. שיא המשבר נרשם בחודש אוקטובר 2018, שבו דווח על 947 מקרים חדשים במהלך חודש בודד. מאז, נוכח צעדים שנקט משרד הבריאות להעלאת שיעורי ההתחסנות, נרשמת מגמת ירידה במספר המקרים. בינואר השנה נרשמו 326 מקרי חצבת, בפברואר 136 מקרים.

הדו"ח של יוניצף מייחס את הזינוק הגלובלי במקרי החצבת ל"סערה מושלמת" של תשתיות בריאות נחותות, מלחמות, היעדר חינוך לבריאות, שאננות והתנגדות לחיסון. השילוב של גורמים אלו תרם להתפרצויות חמורות בעולם המפותח והמתפתח כאחת.

לדוגמא, מספר מקרי החצבת בארה"ב גדל פי שישה בין 2017 ל-2018, והגיע ל-791. התפרצויות אחרונות נרשמו בניו יורק ובוושינגטון.

כמה מהמדינות שסבלו מהמגיפה במיוחד נמצאות במצב של מלחמה או משבר חמור, כמו תימן ו-ונצואלה. עם זאת, נוכחותה של צרפת ברשימת עשר המדינות המוכות ביותר מעידה על השפעת מתנגדי החיסונים – בצרפת שיעור המתחסנים בחיסון MMR  (משולש) הוא מהנמוכים באירופה. שיעור האמון בחיסונים בצרפת הוא בין הנמוכים בעולם.

"כמעט כל המקרים האלה ניתנים למניעה, ולמרות זאת ילדים נדבקים במקומות שאין להם שום תירוץ", הוסיפה פור. "החצבת היא המחלה, אבל הנגע האמיתי הוא מידע כוזב, אי אמון ושאננות. חייבים לעשות יותר כדי ליידע כל הורה, כדי לסייע לחסן כל ילד".

לכתבה בגרדיאן 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ