בפעם השנייה בהיסטוריה, חוקרים הודיעו כי נרפא אדם שנדבק בנגיף ה-HIV, שגורם למחלת האיידס. הפעם הראשונה בה מטופל החלים מהנגיף היתה לפני 12 שנה, ומאז לא הצליחו הרופאים לשחזר את ההצלחה. דו"ח בנושא יתפרסם היום (שלישי) בכתב העת NATURE. החוקרים מציגים באופן רשמי את המקרה כ"נסיגת ארוכת טווח", אך רוב המומחים כינו את התהליך כ"החלמה". הם ציינו כי קשה למצוא את ההגדרה המתאימה מפני שתועדו עד כה רק שני מקרים כאלה בעולם.

ההחלמה התאפשרה בשני המקרים הודות להשתלת מח עצם שנתרם למטופלים שנדבקו בנגיף, אך הטיפול נועד לטפל בסרטן שבו חלו, ולא ב-HIV. חרף ההצלחה, השתלת מח עצם לא צפויה להפוך בעתיד הקרוב לטיפול שכיח עבור מי שנדבקו בנגיף. כיום קיימות תרופות חזקות המסוגלות לדכא את הנגיף, בעוד שבהשתלות קיימים סיכונים וכן תופעות לוואי חמורות, שעלולות להימשך שנים.

טימותי בראון, המטופל הראשון שהחלים מ-HIV, שלשוםצילום: GRANT HINDSLEY / NYT

המומחים מציינים כי השתלת תאים חיסוניים שהונדסו להילחם ב-HIV, עשויה לשמש כטיפול. "זה יעורר אצל מטופלים תקווה שהחלמה אינה חלום", אומרת הווירולוגית במרכז הרפואי האוניברסיטאי אוטרכט בהולנד, אנמארי ונסינג, "זה בהישג יד".

המטופל שהחלים העדיף להישאר אנונימי והחוקרים מכנים אותו "המטופל מלונדון". "אני מרגיש אחריות לעזור לרופאים להבין איך זה קרה, כדי שהם יוכלו להתקדם במחקריהם", אמר לניו יורק טיימס בהודעת דוא"ל. לדבריו, הידיעה שהוא החלים מסרטן ומ-HIV היתה "סוריאליסטית". "לעולם לא חשבתי שיימצא טיפול בשנות חיי", הוסיף.

המטופל שנרפא מהנגיף ב-2007 כונה "המטופל מברלין", ובהמשך זוהה כטימותי ריי בראון, בן 52, המתגורר היום בקליפורניה. בראון כמעט מת במהלך הטיפול, אולם הטיפול ב"מטופל מלונדון" הוכיח כי אין צורך להגיע למצב של כמעט-מוות כדי שהטיפול יצליח.

אחות בסין מכינה קוקטייל תרופות לאיידסצילום: AFP

המטופל מלונדון קיבל תרומת מח עצם לאחר שלקה בסרטן מסוג לימפומה הודג'קין. בהמשך הוא טופל בתרופות לדיכוי המערכת החיסונית, אבל הטיפול היה אינטנסיבי פחות מזה שקיבל בראון ודומה למקובל בהשתלות רגילות. בספטמבר 2017 הפסיק המטופל מלונדון ליטול תרופות נוגדות HIV, ובגופו לא נמצאו עקבות הנגיף גם יותר משנה לאחר שהפסיק לקבל אותן.

"אני חושב שזה משנה מעט את כללי המשחק", אומר רבינדרה גופטה, וירולוג בקולג' לונדון יוניברסיטי, שהציג את הממצאים בסיאטל. לדבריו, "אחרי המטופל מברלין, כולם היו משוכנעים שצריך להגיע לסף מוות בשביל לגבור על הנגיף. עכשיו אולי כבר לא".

אף שמצבו של המטופל מלונדון לא היה חמור כמו זה של בראון אחרי ההשתלה, התהליך הוכיח את עצמו באותה המידה. ההשתלה הרסה את הסרטן בלי תופעות לוואי מזיקות, והבדיקות לא איתרו בגופו סימנים לנוכחות הנגיף. נוגדני HIV עדיין נמצאים בדמו, אבל רמתם ירדה עם הזמן, כפי שקרה אצל בראון. ממצאים אלו אינם ערובה לכך שהמטופל מלונדון יצא מכלל סכנה, אבל הדמיון לתהליך ההחלמה של בראון, הוא סיבה טובה לתקווה עבורו.

מנהל היחידה לאיידס ומחלות מין בבית החולים שיבא בתל השומר, ד"ר איציק לוי, אמר כי יש להתייחס למקרה בפרופורציות, בין היתר משום שמדובר בשלב זה בהפוגה של כשנה וחצי במחלה ללא טיפול תרופתי. לדבריו, יש להמשיך לעקוב אחר המטופל בשנים הקרובות כדי לתאר את המקרה כ"אבן דרך". "אנחנו לא יודעים עדיין את כל הפרטים על המקרה החדש, למעט העובדה שמדובר בחולה סרטן מלונדון. גם המטופל מברלין עבר השתלת מח עצם לצורך טיפול בסרטן והתברר שההשתלה גרמה להפוגה ארוכה של המחלה. מבחינתו זה ריפוי לכל דבר, הוא כבר 12 שנה ללא תרופות", אמר לוי.

ד"ר לוי מסביר כי החוקרים לא יודעים מהו בדיוק צירוף הנסיבות הרפואי שהוביל להיעלמות הנגיף בשני המקרים, בזמן שהנגיף לא נעלם מגופם של נשאי HIV אחרים שחולים בסרטן ושעברו השתלת מח עצם.

"מבחינה מעשית, לא מדובר כאן בהתקדמות", אמר ד"ר לוי. "ברור שהשתלת מח עצם לנשאי HIV היא לא פתרון ממשי. אם יש למקרה הזה תרומה לרפואת האיידס היא אולי מחשבתית, וכאן שווה לציין שני כיוונים: האחד זה לנסות ולבצע באמצעות תאי גזע שינוי גנטי בחלבון שבו משתמש הנגיף כדי לחדור לתאים. השני, לנסות ולגרום לנגיף לצאת החוצה מהמחבוא שלו בתוך התאים ולאתר אותו. כשתחול התקדמות באחד משני הכיוונים הללו, נוכל אולי לדבר על התקדמות לקראת ריפוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ