רעיית הנשיא, נחמה ריבלין, עברה השתלת ריאה

ריבלין, שסבלה בשנים האחרונות ממחלת ריאות ונעזרה באספקת חמצן חיצונית, המתינה להשתלה במשך תקופה ארוכה. בית הנשיא מסר כי כעת היא מורדמת ומונשמת במצב יציב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמה ריבלין, 2017

רעיית הנשיא, נחמה ריבלין, עברה היום (שני) השתלת ריאה בבית החולים בילינסון בפתח תקוה, והיא מורדמת ומונשמת במצב יציב, כך מסר בית הנשיא. ריבלין ציין כי רעייתו נחמה נזקקה לניתוח בשל מחלת פיברוזיס ריאתי שממנה סבלה בשנים האחרונות, וכי ההשתלה נעשתה לאחר תקופת המתנה ממושכת.

לדברי הנשיא, "הניתוח המורכב ארך מספר שעות, בוצע על ידי פרופסור דן ערבות - מנהל מערך ניתוחי לב-חזה בבילינסון - ולווה על ידי רופאה האישי של נחמה, פרופסור מרדכי קרמר". הנשיא ביקש להודות לצוות הרפואי על טיפולו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר עם פרסום ההודעה: "בשם כל אזרחי ישראל, אני מאחל בריאות טובה ואריכות ימים לרעיית הנשיא נחמה ריבלין".

בישראל נעשים מדי שנה כ-60 ניתוחים להשתלת ריאה - כולם בבית החולים בילינסון, ושיעור ההצלחה עומד על כ-90%. עד היום נעשו בבילינסון יותר מ-700 השתלות ריאות ועשרות השתלות לב-ריאות. השתלת ריאות מיועדת לחולים עם מחלות ריאה סופניות, שאי אפשר לטפל בהם בתרופות. לפי פרופ' קרמר, המנהל גם את מערך הריאות בבילינסון, מטופלים אלה זוכים ל"חיים חדשים ומלאים" לאחר הניתוח. הוא הוסיף כי בקרב חולים הסובלים ממחלת פיברוזיס ריאתי, הרס ברקמת הריאה מוביל להצטלקויות, והן חוסמות את כניסת החמצן לגוף. הסיבה ליצירת הצלקות לרוב אינה ידועה, אך בחלק מהמקרים היא נגרמת משאיפת חומרים שונים כגון מתכות, שיש או אזבסט.

ראובן ונחמה ריבלין, לפני כשנתייםצילום: מארק ניימן / לע"מ

ההשתלה עצמה היא ניתוח מורכב, הכולל פתיחה מלאה של בית החזה. תחילה מנתקים את כלי הדם המחברים בין הריאה החולה ללב ולדרכי האוויר, כדי להוציא את הריאה החולה (או את שתי הריאות) מגוף המטופל. בשלב הבא משתילים את הריאה מהתורם בבית החזה של המטופל דרך חיבור הסימפונות, העורקים והוורידים של הריאה מהתורם - לאלה של המטופל. משך הניתוח נע בין ארבע לשמונה שעות בהשתלת ריאה בודדת, ובין שש ל-12 שעות בהשתלת שתי ריאות. מיד בתום הניתוח, המושתל מועבר לטיפול נמרץ במערך ניתוחי לב-חזה.

לאחר שחרורו מבית החולים, על המושתל ליטול באופן קבוע תרופות נוגדות דחייה, אך פרט לכך – הוא חוזר לשגרת חיים רגילה לחלוטין. המושתלים שעוברים את ההשתלה בהצלחה לרוב אינם נזקקים עוד לטיפול בחמצן, ותוחלת חייהם עולה עם השנים: עד לפני 20 שנה היא עמדה על תוספת של חמש שנים בממוצע, וכיום היא נעה בין עשר ל-15 שנה - אם החולים מקפידים ליטול תרופות, להגיע למעקב מסודר ולעסוק בפעילות גופנית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ