משרד הבריאות הורה למעבדה פרטית להפסיק לבצע בדיקות לאבחון סרטן השד

המשרד מינה ועדה שתבחן לעומק את פעילות מעבדת LEM בעקבות תלונה של רופאה אונקולוגית בנוגע לאמינות הבדיקות. לצד זאת, החליט בשלב זה שלא להזמין נשים שנבדקו לבדיקה חוזרת

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקות במרכז הסרטן הלאומי במרילנד
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות הורה לאחת משתי המעבדות הפרטיות הגדולות בישראל להפסיק לבצע את חלק מהבדיקות לאבחון סרטן השד בעקבות תלונה על אמינותן. המשרד מינה ועדה שתבחן לעומק את פעילות המעבדה, LEM, שמבצעת את הבדיקות עבור קופות חולים, בתי חולים וחברות ביטוח. משרד הבריאות החליט בשלב זה שלא לזמן נשים לבדיקה חוזרת עד לבירור מעמיק יותר.

מעבדת LEM מטפלת בכל חודש בכ-200 דגימות של גידולים החשודים כגידולי סרטן השד, לצד ביצוע בדיקות פתולוגיה לגידולים ממאירים אחרים. בדיקות אלו משמשות כלי מרכזי לאבחון סרטן, ויש להן משקל רב בהחלטות לגבי הטיפול בחולים. בהודעת משרד הבריאות נמסר כי "בעקבות תהליכי בקרה שערך משרד הבריאות במעבדה אשר הסתיימו בשימוע שנערך לחברה בשבוע שעבר, הורה המשרד למעבדה להפסיק באופן מוחלט לבצע בדיקות לרצפטורים (קולטנים) מסוימים בבדיקות סרטן שד". עוד נכתב בהודעה כי "מדובר בבדיקות שתפקידן לסייע בבחירת הטיפול בחולות סרטן השד", וכי ההחלטה התקבלה "מחשש לתוקף חלק מהבדיקות המבוצעות במעבדה".

תאים של סרטן שד שגודלו במעבדהצילום: Ewa Krawczyk / NCI\\Georgetown L

התלונה שהובילה לבדיקת המעבדה הוגשה על ידי רופאה אונקולוגית מבית חולים במרכז הארץ. הרופאה הלינה על כמה מקרים שבהם ממצאי מעבדת LEM לא תאמו את ממצאי המעבדה בבית החולים ואת האבחנה האונקולוגית. במקרה אחד אבחנה המעבדה גידול טרום-סרטני - אבחנה שיכולה להוביל לכריתה מונעת - במקרה שבו לא היה מדובר בסופו של דבר בגידול זה. במקרים אחרים היו שגיאות באבחון הימצאותם של סוג הקולטנים על תאי הגידול - קביעה שיש לה משמעות גדולה בנוגע לאבחון סרטן השד וההחלטות לגבי הטיפול בו.

הפרטים הועברו לנציב הקבילות למקצועות רפואיים במשרד הבריאות, ד"ר בועז לב, שהחליט לפתוח בבדיקה. במשרד הבריאות הסבירו כי עד כה התקבל דיווח על מקרים בודדים בלבד. "המקרים הפרטניים נבדקים וכן נבדקת התנהלות המעבדה", נמסר ממשרד הבריאות, "מפאת הזהירות המונעת החלטנו להפסיק בדיקות מסוימות במעבדה זו לתקופת הבדיקה. חשוב מאוד להדגיש שבשלב זה יש להמשיך בטיפול שהוגדר על ידי הרופא המטפל". בראש הוועדה המקצועית יעמוד ד"ר אשי שלמון, מומחה באונקולוגיה, רדיותרפיה ומינהל רפואי.

רופאה אונקולוגית מתחה ביקורת בשיחה עם "הארץ" על הפיקוח על המעבדות הפרטיות שמבצעות את בדיקות הפתולוגיה. "יש מעבדות יותר אמינות ויש פחות", אמרה", "אנחנו לא יודעים מה הולך מבחינת בקרת איכות ופיקוח. ולפעמים אם משהו לא מסתדר לנו, אנחנו בודקים בעוד מקום. למעבדות הפרטיות גם חסר את הרקע הכללי של המקרה, דבר שמשפיע גם הוא על האבחנה.

לצד זאת, רופאים פתולוגים מציינים עומס גובר ועלייה חדה בדרישה לבדיקות פתולוגיה, אף שחסר כוח אדם בתחום. בעשור האחרון גבר השימוש בבדיקות פתולוגיה במאות אחוזים. טעות בקביעת הפרופיל המולקולרי (מאפייניו הביולוגיים של הגידול) והגנטי של גידולים עלולה להוביל לטיפול שגוי ולפגוע בבריאות המטופל. תחום הפתולוגיה נמצא כיום בתנופה בעקבות ההתפתחות הטכנולוגית ויכולות המעבדה, והוא כלי מרכזי שמלווה את המטופל מרגע האבחון, במשך הטיפול, ולעתים גם במהלך ניתוח.

ממעבדת LEM נמסר בתגובה: "מעבדת LEM הינה מעבדה הפועלת למעלה מ-18 שנים ומקפידה על מתן שירות מקצועי ובסטנדרטים הגבוהים ביותר למען המטופלים. המעבדה פועלת תחת ניהולה הרפואי של ד"ר לטיציה שרייבר ותחת הנחייתו של היועץ הרפואי פרופ' אלימלך אוקון ועם עשרות רופאים פתולוגיים אשר עובדים במחלקות הטובות ביותר בבתי החולים בישראל. אנו מברכים על ביקורת משרד הבריאות, אשר בעקבותיה ביצעה המעבדה סדרת תיקונים ושיפורים ומנהלת שיח רציף וישיר עם המשרד לעמידה בכל הדרישות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ