פעוט כבן שנה מת מזיהום; במשרד הבריאות מאתרים את מי שבא עמו במגע

התינוק אושפז בטיפול נמרץ לאחר שהתגלו אצלו תסמינים המתאימים לחיידק האלים מנינגוקוק. בשני מקרים נוספים, פעוט כבן שנה נחנק למוות בזמן שאכל, ופעוט כבן שלוש מת שבוע לאחר שעבר ניתוח שקדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית החולים איכילוב, ב-2008

פעוט כבן שנה מהרצליה מת הלילה (רביעי) מזיהום חיידקי אלים בדם בבית החולים איכילוב בתל אביב. בלשכה המחוזית של משרד הבריאות יצרו קשר עם כל מי שבא עמו במגע על מנת שיקבלו טיפול מונע.

הפעוט פונה אתמול למיון ילדים בבית החולים לילדים דנה והובהל ליחידה לטיפול נמרץ. הוא סבל מחום גבוה, ירידה במצב ההכרה והופעת פריחה אופיינית ל"מנינגוקוקסמיה". מדובר בזיהום שנגרם מחדירה של החיידק מנינגוקוק, המוכר בכינוי "החיידק האלים", למחזור הדם ומשם לאיברים נוספים. החיידק יכול לגרום גם לדלקת חיידקית של קרום המוח (מנינגיטיס). טרם התקבל אישור כי מדובר בחיידק האלים, אך הרופאים מעריכים כי לפי כל הסימנים מדובר בו.

התינוק קיבל טיפול אינטנסיבי של מתן אנטיביוטיקה ובוצעו בו פעולות החייאה, אולם בשל חדירת החיידק לדמו מצבו הידרדר במהלך הלילה, והרופאים קבעו את מותו. המקרה דווח למשרד הבריאות וללשכת הבריאות המחוזית, שאיתרה את כל מי שבא עמו במגע, כולל ילדים ששהו עמו בגן הילדים, לצורך קבלת טיפול אנטיביוטי מניעתי.

מבית החולים איכילוב נמסר: "פעוט כבן שנה וחצי אושפז אתמול ביחידה לטיפול נמרץ ילדים עם תמונה קלינית נדירה ביותר של זיהום חיידקי בדם. לצערנו, חרף מאמצי הרופאים, הפעוט נפטר במהלך הלילה. בית החולים משתתף בצער המשפחה. לשכת הבריאות המחוזית כבר יצרה קשר למתן טיפול מונע עם מי שבא עמו במגע".

במקרה אחר, פעוט כבן שנה מלוד נחנק למוות בזמן שאכל בבית המטפלת שלו. חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו במצב קריטי לבית החולים אסף הרופא תוך כדי ביצוע פעולות החייאה. משה גלבשטיין ואנדריי ירמייב, פרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום, אמרו כי הפעוט היה מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה. "הענקנו לו טיפול רפואי שכלל הנשמות, עיסויים ושימוש בתרופות", אמרו השניים. בבית החולים קבעו את מותו והמשטרה עיכבה את המטפלת לחקירה. היא שוחררה כעבור כמה שעות תחת תנאים מגבילים.

בנוסף, פעוט כבן שלוש ממזרח ירושלים פונה לבית החולים שערי צדק שבוע לאחר שעבר ניתוח שקדים בבית חולים אחר. בשערי צדק ביצעו בו פעולות החייאה, ולבסוף קבעו את מותו.

מהו המנינגוקוק?

חיידק המנינגוקוקוס מצוי בלוע של כ-20% מהילדים. ברוב המוחלט של המקרים הוא אינו גורם למחלה, אולם בחלק מהמקרים הוא עלול להפוך לאלים. לאחר תקופת דגירה שנמשכת כמה ימים, מתפשט החיידק במהירות בשתי צורות עיקריות מוכרות: זיהום דם שגורם לפגיעה רב מערכתית חמורה (מנינגוקוקסמיה) או דלקת קרום המוח החיידקית (מנינגיטיס).

רק במקרים נדירים החיידקים חודרים למחזור הדם וגורמים למחלה קשה או קטלנית. ביתר המקרים שבהם החיידק מצוי בלוע, יוצרת מערכת החיסון נוגדנים כנגד החיידק, ומביאה לעמידות כנגד התפשטותו. כ-10% ממקרי זיהום הדם ובכ-5% ממקרי דלקת קרום המוח הנגרמים מהחיידק מסתיימים במוות. ההדבקה בחיידק מתרחשת במגע ישיר של רסיסי רוק או הפרשות האף, ודי בעיטוש קל כדי להפיצו. על כן, חולים שמופיעים אצלם תסמיני הזיהום מועברים מיד לבידוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ