דו"ח המבקר: ישראל היא המובילה בעולם במספר ניתוחי קיצור הקיבה החוזרים

ב-2017 עמד מספר ניתוחי קיצור הקיבה החוזרים על 17% - כל מנותח שישי - בעוד הממוצע העולמי עומד על 7% בלבד. "הניתוחים מתנהלים כ'מעגל שוטה'", נכתב בדו"ח, שמציין שורת כשלים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כניסה לחדר ניתוח בבית חולים, ב-2016
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מספר ניתוחי קיצור הקיבה (ניתוחים בריאטריים) המבוצעים בישראל עלה באופן דרמטי בשנים האחרונות, ומספר הניתוחים החוזרים המבוצעים בה הוא הגדול בעולם. לפי דו"ח מבקר המדינה, בשנת 2015 בוצעו בישראל כעשרת אלפים ניתוחים - יותר מפי שניים לעומת 2010.

דו"ח מבקר המדינה: 60% מעברייני המין משתחררים בלי שעברו טיפול בכלא // חיים כץ ומנכ"ל משרדו פעלו למינוי מקורביו לתפקידים במשרד הרווחה // תוכניות הלימוד לחרדים באקדמיה לא השיגו את מטרותיהן ואיכותן לא נבדקה // משרד הבריאות לא נערך כראוי לקצב הזדקנות האוכלוסייה // רק 12% מהמורים לעברית בבתי הספר היסודיים הוכשרו להוראת המקצוע // חשד לטובת הנאה בחלוקת הכרטיסים של משרד הספורט למשחק בין ישראל לארגנטינה // 92% מהתלונות על עבירות רכוש נסגרות - מרביתן תוך פחות משבוע // דו"ח המבקר: התנהלות אגף השיקום של נכי צה"ל פוגעת בסיכויי הנכים להשתקם

הסבר על ניתוחים בריאטריים

עוד נכתב שבשנת 2017 עמד שיעור הניתוחים החוזרים על כ-17% מהמנותחים, שהם כל מנותח שישי. המבקר מציין כי מדובר בכמות גבוהה ביותר של ניתוחים לעומת הממוצע העולמי, שהיה כ-7% בלבד בשנת 2016.

הדו"ח מותח ביקורת חריפה גם על האופן שבו מתנהלים הניתוחים הבריאטריים בישראל. "הניתוחים מתנהלים כ'מעגל שוטה', אף שמדובר בניתוחים בעלי סיכונים העלולים להביא בסופו של דבר אפילו למוות", כותב המבקר. על פי הדו"ח, מטופלים אינם עוברים הכנה מלאה וראויה טרם הניתוח, ההחלטה על סוג הניתוח מתקבלת ללא בקרת עמיתים, והליך התאמת הניתוח למטופל על בסיס שיקולים מקצועיים-רפואיים - וללא השפעת שיקולים זרים של הרווח הגלום בניתוח - נמצא לקוי.

בנוסף קבע המבקר כי המעקב אחר המנותחים אינו מספק, ולבסוף, אחד מכל שישה מנותחים חוזר לנקודת ההתחלה ומבצע ניתוח חוזר, שהוא בעל רמת סיכון מוגברת. "יש מנותחים שעברו גם שלושה, ארבעה ואף חמישה ניתוחים, דבר המצביע על אפשרות סבירה שמוכנותם להליך לא היתה מספקת", קובע המבקר, ומציין כי מחקר שביצעה קופת חולים מכבי אף מעיד כי לאחר ארבע שנים כ-60% מהמנותחים עלו במשקל ולא שמרו על מדד הצלחת הניתוח.

המסקנה העולה מהביקורת היא שמשרד הבריאות אינו מנהל נכון תחום רגיש כל כך ועתיר הוצאות כתחום הניתוחים הבריאטריים. המבקר מטיל אחריות גם על קופות החולים והמרכזים הבריאטריים בבתי החולים, אשר אינם מפעילים תהליכים סדורים לביצוע הניתוחים, ואינם מכינים כראוי את המטופלים לפני הניתוח ואינם מלווים אותם באופן מלא ועקבי לאחריו. "הליקויים שהתגלו בביקורת זו מחייבים את משרד הבריאות, קופות החולים והמרכזים הבריאטריים בבתי החולים, בשידוד מערכות יסודי בתחום הניתוחים הבריאטריים. ראוי שהדבר יבוצע בשיתוף האיגודים המקצועיים", קובע המבקר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ