תחקיר "המקור": ליצמן ולשכתו סייעו במשך שנים לעברייני מין חרדים

התחקיר הראה כיצד סגן שר הבריאות ואנשיו לחצו על אנשי מקצוע במערכת בריאות הנפש כדי שיקלו על העבריינים. גורמים בתחום אמרו ל"הארץ" כי פניות מצד ליצמן בנושאים אלה שכיחות ומעריכים שיש מקרים נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליצמן בכנסת, לפני שבועיים

סגן שר הבריאות ויו"ר יהדות התורה, יעקב ליצמן, פעל ישירות ודרך לשכתו כדי לסייע לעברייני מין חרדים, בהם פדופילים ואנסים סדרתיים - כך עולה מתחקיר "המקור" שפורסם אתמול (חמישי) בערוץ 13. לפי התחקיר, מאמצי הסיוע כללו הפעלת לחצים על אנשי מקצוע במערכת בריאות הנפש כדי שיקלו בהערכת מסוכנות האסירים, וכדי שיאשרו או יאריכו חופשות מחוץ לכלא - גם בקרב עברייני מין שטרם עברו שיקום. 

התחקיר, ששודר בהמשך לפרסומים קודמים, כולל ב"הארץ", מציג לראשונה עשרה מקרים שבהם היו מעורבים ליצמן ואנשי לשכתו, כולל ראש המטה שלו חיים יוסטמן ויועצו הקרוב יעקב טסלר (כיום ח"כ מטעם יהדות התורה). בתשעה מקרים מדובר בעברייני מין מורשעים שנשפטו לשנים רבות בכלא, רובם מהמגזר החרדי.

שלוש המתלוננות נגד מלכה לייפר בבית המשפט, במארס. ליצמן התערב, לכאורה, למנוע את הסגרתה לאוסטרליהצילום: אוליבייה פיטוסי

המקרה הנוסף, העשירי, נוגע לכך שליצמן התערב לכאורה כדי למנוע את הסגרתה של מלכה לייפר לאוסטרליה. נגד לייפר, השוהה כיום בכלא נווה תרצה, תלויים ועומדים באוסטרליה 74 סעיפי אישום של עבירות מין בקטינות - כולל אונס ותקיפה מינית של שלוש אחיות שהיו תלמידותיה בבית הספר בקהילה חרדית במלבורן. הליך הסגרתה ושאלת כשירותה לעמוד למשפט עוד נדונות בבית המשפט בישראל - יותר מ-50 דיונים התקיימו עד כה.

בתקופה האחרונה נחקרו ליצמן ואנשיו ביחידת להב 433 בנוגע לחלק מהמקרים. המשטרה גם גבתה עדויות מפסיכיאטרים בכירים ששימשו בעמדות מפתח בעשור האחרון, כולל פסיכיאטרים מחוזיים ופסיכיאטרים משפטיים שחוות דעתם חורצות גורלות בכל הקשור ליכולתם של עברייני מין לעמוד למשפט או לקביעת רמת מסוכנותם. בתחקיר נטען כי מדובר בהתערבות שבוצעה באופן שיטתי למען עברייני מין מהמגזר החרדי. גורמים בתחום בריאות הנפש אמרו ל"הארץ" כי פניות מצד ליצמן בנושאים אלה אינן נדירות ואף מעריכים כי יש מקרים נוספים על אלה שהוצגו בתחקיר.

התוכנית חשפה את הלחצים שהפעילו ליצמן ויוסטמן לצירוף יצחק פדר - עבריין מין חרדי שנידון ל-24 שנות מאסר בגין אונס חמש נשים - אל קבוצה טיפולית, שהיא תנאי לאישור חופשות ולקיצור בעונש. במרכז לבריאות הנפש (מב"ן) הסבירו שהדבר בלתי אפשרי, אך ליצמן לא קיבל את הסירוב ופנה ישירות למנהל המרכז, משה בירגר. במשך חודשים לחץ סגן השר על בירגר - והמנהל אף נדרש לספק רשימה של האסירים האחרים בקבוצה עם ציון תקופות מאסרם.

מתוך תחקיר "המקור"

תת-גונדר בדימוס דבי שגיא, לשעבר מנהלת בתי הכלא נווה תרצה ומעשיהו, אמרה בתחקיר: "הייתי מאוד מתוסכלת לראות שיש פתאום שינויים תהומיים בחוות דעת, בתוך חודש-חודשיים ובלי שנעשה שום שינוי. ממצב של רמת מסוכנות גבוהה מאשרים לאסיר לצאת לחופשות. לא קיבלתי הסבר משכנע. מאחר שבמשרד הבריאות יש שר בריאות מהעולם החרדי, והאסירים משתייכים לשם - יש לחצים. מי שאומר לך לא נכון - לא אומר אמת". מלבד פדר תועדה פעילותו של ליצמן (ושל אחרים) כדי לסייע לעברייני המין המורשעים שלום פבזנר, נחמן בורשטיין, נחמן סטל, יעקוב נויעוז, יעקב ראטה, טל צרפתי ואביחי זהבי.

בפברואר פורסם ב"הארץ" כי על פי כמה מקורות, הלחצים שהפעיל ליצמן על בירגר לא הסתכמו בבקשה או ברמיזה חד-פעמית, אלא כללו כמה פניות ואף זימון לפגישה בנושא. למסכת הלחצים שהופעלה על הפסיכיאטר היה שותף גם יוסטמן, שנחקר באחרונה באזהרה במשך שעות ארוכות במשרדי להב 433. "בירגר קיבל פניות ובקשות מליצמן על בסיס קבוע. מי שהיה המבצע, השליח מטעמו, היה יוסטמן", טוען גורם בכיר במערכת הבריאות. לטענת כמה מקורות, המצב הגיע לידי כך שמנהל המרכז לבריאות הנפש באר יעקב דאז, פרופ' משה קוטלר, פנה ישירות לליצמן וביקש ממנו להפסיק לפנות לבירגר. לטענת אחד המקורות, הלחצים על בירגר הופסקו עם עזיבת ליצמן את משרד הבריאות ב-2013, למשך התקופה הקצרה שבה כיהנה יעל גרמן כשרת הבריאות. עם היוודע דבר חזרתו של ליצמן למשרד הבריאות, הביע בירגר את חששו כי שוב יידרש להתמודד עם הלחצים המופעלים מצד ליצמן ואנשיו.

מטה יחידת להב 433 בלוד. חיים יוסטמן, ראש המטה של ליצמן, נחקר באזהרהצילום: מגד גוזני

לשכת ליצמן מסרה בתגובה לתחקיר "המקור" כי הוא מסייע לכל מי שפונה אליו ללא הבחנה. מסר זה הופץ גם באופן יזום, כשהלשכה רכשה באתר ערוץ 13 פרסומות בעלות עשרות אלפי שקלים שליוו את שידור התחקיר. עוד נמסר כי מבחינת סגן השר, "עבריינות מין ופגיעה מינית כמוהן כרצח. אין ולא תהיה כל סלחנות כלפיהן, ומקומם של הפוגעים מינית בכלא ללא הקלה. לצערנו, מדובר במסע ציד מתמשך ומתוזמן נגד איש ציבור מוערך ומוכר, תוך עלילת דם מרושעת כי כביכול קיימת סלחנות אצל ליצמן ולשכתו כלפי עבריינים שפוגעים מינית, במגזר החרדי".

עוד נמסר כי "צוות 'המקור' חבר לקבוצת אינטרסנטים ממערכת הבריאות ולמספר עסקנים שקצה נפשם מליצמן ושמעוניינים לפגוע בו פוליטית, כדי למנוע חזרתו שוב למשרד הבריאות ולפגוע במעמדו. אין ולא היתה מעולם כל אפליה בלשכת ליצמן לטובת עברייני מין". בתגובה נמסר גם כי "מעולם לא ניתנה מצד ליצמן בקשה להקלה בעונש או במתן זכויות שאינן מוקנות לפי חוק לאותם הפונים. מעולם לא הופעל לחץ משום סוג כלפי אף גורם במערכת, והפנייה היתה תמיד לפי כללי המינהל התקין ותוך הקפדה יתרה על דרישות החוק. עקב מחויבות לצנעת הפרט לא נוכל כמובן להתייחס ישירות למקרים ספציפיים. רוב הפונים לעזרה מעולם לא נבדקו, והם כלל אינם מוכרים ואינם שייכים לציבור החרדי ולקהילה מסוימת".

בנוגע למלכה לייפר נמסר: "אין כל שחר להדלפות ולהכפשות על סגן השר בנושא. ליצמן הקפיד שלא להתערב בעמדת גורמי המקצוע והורה להם לפעול אך ורק לפי החוק. הפסיכיאטרים הבכירים אף אמרו זאת בשמם ובאופן רשמי בתקשורת. הטענות על לחצים מצד ליצמן או מטעמו שקריות ותלושות. האמירות ההזויות שלפיהן לייפר נמנית עם הקהילה של סגן השר שקריות ומגלות בורות וחוסר הבנה בסיסי בקהילה החרדית. אין לליצמן וללשכתו כל עניין בה, ומעולם לא נעשה כל צעד בסיפור שאינו חוקי או מוסרי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ