משרד הבריאות: מבקרים במצפה התת-ימי באילת נחשפו לחצבת

במשרד הבריאות קוראים לכל מי שהיה במקום ביום שבת האחרון בשעות 13:30-10:30 ואינם מחוסנים באופן מספק להגיע לקבל חיסון, זאת לאחר שחולת חצבת ביקרה במקום בשעות אלו

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המצפה התת-ימי באילת, ב-2016
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות הודיע היום (חמישי) כי מבקרים שהיו במצפה התת-ימי באילת בשבת האחרונה נחשפו לחצבת. לפי ההודעה, אשה שחלתה בחצבת ביקרה במקום בשעות 10:30 עד 13:30. משרד הבריאות קורא לכל המבקרים ששהו באתר בערך באותן שעות, ואינם מחוסנים כלל או רק במנת חיסון אחת, לפנות בהקדם ללשכת הבריאות המחוזית כדי להתחסן.

"אנחנו חוששים שמאות מבקרים נחשפו למחלה בשל השהות של חולת החצבת באתר, אבל אין לנו דרך לאתר אותם", אמר ל"הארץ" רופא מחוז דרום של משרד הבריאות, ד"ר מיכאל גדלביץ. "לכן חשוב לנו שמי שביקר במצפה התת-ימי ומפתח תסמינים שעשויים להתאים לחצבת, יידע לציין זאת בפני הרופאים כשהוא מגיע להיבדק. שיעור ההתחסנות במחוז הדרום באופן כללי הוא גבוה, אבל כשמדובר בתיירות זה לא בשליטתנו".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב במבצע חיסונים לחצבת, בדצמברצילום: דוברות משרד הבריא

במצפה מבקרים בממוצע כ-1,500 בני אדם ביום, ובחודשי הקיץ אף יותר. חלקו של האתר שבו עוברים המבקרים הרבים אינו גדול וסגור. חצבת נחשבת למחלה המדבקת בעולם, וסיכון ההידבקות בה עבור לא מחוסנים הוא 90%. נגיף המחלה נישא באוויר ונותר עמיד בחלל הסגור עד כשעתיים לאחר שהחולה עוזב אותו.

מנת החיסון הראשונה לחצבת, שניתנת בגיל 12 חודשים, מספקת הגנה של 93%, ואילו מנת החיסון השנייה, שניתנת בגיל שש במסגרת שגרת החיסונים, מספקת כיסוי של 97%. לפי נתוני משרד הבריאות, שיעור ההתחסנות נגד חצבת בישראל במנת חיסון ראשונה הוא 97%. מי שחשופים במיוחד להידבקות במחלה הם תינוקות בני פחות משנה שטרם קיבלו את מנת החיסון הראשונה, וכן אנשים בעלי מערכת חיסון מוחלשת. במעגל הסיכון השני והרחוק יותר נמצאים מי שחוסנו רק במנת חיסון אחת, בהם ישראלים שנולדו בין השנים 1957 ל-1977.

במשרד הבריאות מבקשים ממבקרים שהיו במקום להימנע מהגעה למקומות ציבוריים ולאירועים רבי משתתפים אם הם סובלים מחום ומאחד מהתסמינים הנוספים: שיעול, נזלת, דלקת עיניים ופריחה.

במערכת הבריאות עדיין לא הצליחו למגר את משבר החצבת שהחל במארס בשנה שעברה, עם כמעט אלף מקרי הידבקות בחודש. בין מארס 2018 לאפריל 2019 תועדו בארץ 4,031 מקרים של הידבקות בחצבת. בחודשים האחרונים מפרסם משרד הבריאות על בסיס כמעט יומיומי הודעות על מקרי חשיפה לחולי חצבת - בטיסות מחו"ל, במופעי תרבות, בנסיעה בתחבורה ציבורית ובמקומות נוספים - וממשיך לקרוא לציבור ללכת ולהתחסן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ