בכירה שנייה במשרד הבריאות תפרוש אחרי שהתלוננה כי המנכ"ל מתעמר בה

רויטל טופר חבר-טוב, סמנכ"לית הבקרה על קופות החולים, תעזוב אחרי 18 שנה במשרד לאחר שהגיעה להסדר פרישה. מכתב התלונה שהגישה לנציבות טרם נבדק, בדומה לשתי תלונות נוספות שהגישו בכירות במשרד נגד המנכ"ל

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בר סימן טוב. לדבריו, מיעוט מקרב העובדים במשרד ובמערכת התקשו לקבל את השינויים והרפורמות שקידם
עידו אפרתי
עידו אפרתי

סמנכ"לית הבקרה על קופות החולים במשרד הבריאות, רויטל טופר חבר-טוב, החליטה לפרוש מתפקידה כחודשיים לאחר שהגישה לנציבות שירות המדינה תלונה נגד מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, בגין התעמרות. ב-1 בספטמבר היא תעזוב את המשרד בתום 18 שנות עבודה, לאחר שהגיעה להסדר פרישה מול נציבות שירות המדינה. היא הבכירה השנייה במשרד הבריאות שפורשת ממנו ברקע טענות על התעמרות מצד בר סימן טוב - והשלישית שהגישה נגדו תלונה בנציבות. 

טופר חבר-טובצילום: אלון רון

טופר חבר-טוב, שמונתה לתפקידה ב-2012, נחשבה שומרת סף של האינטרס הציבורי מול קופות החולים ולא היססה להתעמת מול הנהלת הקופות בסוגיות שונות - גם במסגרת חברותה בוועדת סל הבריאות. במסגרת זאת גם התעמתה עם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן. בחודש שעבר חשף "הארץ" כי היא התלוננה נגד בר סימן טוב - וכמה ימים אחר כך הודיע לה המנכ"ל שבכוונתו לזמן אותה לשימוע לפני פיטורים. השימוע לא נערך לאחר שהושג הסדר הפרישה עם הנציבות. מנכ"ל הנציבות טרם עסק בתלונתה ובתלונות שתי הבכירות הנוספות - ד"ר ענת עקה-זוהר, שעמדה בראש תוכנית מדדי הבריאות הלאומית ופרשה, וד"ר טל ברגמן, מנהלת האגף לבריאות הנפש.

במכתבה לנציבות טענה טופר חבר-טוב כי המנכ"ל נקט נגדה טקטיקה דומה לזו שנעשתה נגד עקה-זוהר - כשקיבלה ממנו במארס שני מכתבי תלונה מצד שני עובדים לשעבר. שני המכתבים נשאו תאריך זהה. היא הוסיפה כי יש לה ראיות חותכות וחד-משמעיות שלפיהן בר סימן טוב הזמין את המכתבים. עותק ממכתב התלונה הועבר גם למבקר המדינה יוסף שפירא, ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולבר סימן טוב עצמו. 

טופר חבר־טוב עובדת במשרד הבריאות מאז 2001, ומשמשת בתפקידה הנוכחי מ-2012. בשנים האחרונות נרשמו חיכוכים בינה לבכירים במשרד, תחילה עם סגן השר ליצמן ובהמשך עם בר סימן טוב. בעבר סירבה לדרישתו של ליצמן לרכך את דרישותיה מקופת חולים "מכבי" בנוגע להפעלת מסלול ביטוח משלים (שב"ן). במארס 2016 פרץ עימות ביניהם, לאחר שליצמן ביקש ממנה לאפשר הסדר מיטיב עם קופת חולים "מאוחדת". בשיא הוויכוח גירש אותה ליצמן מחדרו בצעקות. לטענת טופר חבר־טוב, מנכ"ל המשרד סירב להתערב בעימות ואמר ש"זה היה יכול להימנע". בעקבות אותה ישיבה פנתה טופר חבר־טוב לנציב שירות המדינה דאז, משה דיין, בבקשה להתערב, אך לא נענתה. לדבריה, מאז אותה תקרית נמנעו סגן השר או עוזריו לפנות אליה או לפגוש אותה.

ליצמן בכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

הסמנכ"לית הוסיפה כי בעקבות העימות החל המנכ"ל בפעולות שנועדו לכרסם במעמדה ובסמכויותיה, והן פגעו באופן עקיף גם באינטרס הציבורי. בפנייתה ציינה גם את הפסקת חברותה בוועדת סל התרופות ואת אי מינויה למועצת הבריאות. בהמשך היא הוכפפה לבעל תפקיד חדש במשרד, מנהל חטיבת הרגולציה. בעקבות המינוי פנתה טופר חבר-טוב לבית הדין לעבודה בשנת 2016, אך תביעתה נדחתה ב-2018.

"מהרגע שהגישה את תביעתה בבית הדין לעבודה, נדמה כי דמה הפך הפקר", כתבה עו"ד אילה הוניגמן, המייצגת את טופר חבר-טוב, במכתב לנציב. "היא חווה מסכת התעמרות, פגיעות, השפלות וביזוי על בסיס יומיומי. צעדיה מוצרים, מוטחות בה האשמות שווא והכל מול הכפיפים לה ועמיתיה". במארס השנה העניק לה המנכ"ל את הציון הנמוך ביותר בהערכת העובד השנתית בפרמטרים הנוגעים ליחסי אנוש וציונים נמוכים בפרמטרים אחרים. בעקבות זאת שלחה הסמנכ"לית לבר סימן טוב מכתב תגובה ובו מחתה על הציונים. בתגובה כתב לה בר סימן טוב במכתב כי הוא רואה "קשיים ממשיים ומשמעותיים בתפקודה", והוסיף, "בהיעדר שיפור משמעותי בטווח קרוב, ניאלץ לשקול חלופות אחרות לפתרון הבעיה".

עו"ד הוניגמן הוסיפה היום: "הגב׳ טופר חבר-טוב פנתה כבר לפני מספר חודשים לנציב שירות המדינה בבקשה לסיים את תפקידה. נציב שירות המדינה ביקש ממנה להמתין בסבלנות בשלב זה ועד לאחר הבחירות במרץ 2019. בהינתן הנסיבות הנוכחיות במשרד בפרט ובמערכת הפוליטית בכלל, הגיעה הגב׳ טופר חבר-טוב להסכמה מכובדת עם המדינה בדבר סיום תפקידה". משרד הבריאות מסר: "גב׳ רויטל טופר חבר-טוב הגיעה לסיכום עם המדינה על סיום העסקה בהסכמה וללא כל טענה כנגד המדינה. המשרד מאחל לה הצלחה בהמשך דרכה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ