סקר: כחמישית מאוכלוסיית העולם לא מאמינה שחיסונים הם בטוחים

מסקר בו השתתפו כ-140 אלף איש עולה ששיעור האמון בחיסונים במדינות עניות גבוה מבמדינות עשירות. 76% מהנשאלים בישראל אמרו שחיסונים הם בטוחים, ורק 59% במערב אירופה

גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדת שירותי רפואה מחסנת ילדה מפני פוליו במחוז קנדהר שבאפגניסטאן, בחודש מארס
גרדיאן
הארץ

79% מאוכלוסיית העולם מאמינים שחיסונים הם בטוחים, כך עולה מדו"ח שפרסמה היום (רביעי) קרן ולקם הבריטית. מסקר שערך עבור הקרן מכון המחקר האמריקאי גאלופ עולה גם כי 84% מהנשאלים הודו ביעילותם של חיסונים, ו-92% ציינו שחיסנו את ילדיהם. בסקר השתתפו כ-140 אלף נשאלים ברחבי העולם.

לפי נתוני הסקר, צרפת היא המדינה בה חוסר האמון בחיסונים הוא הגבוה בעולם. 33% מהנשאלים שם אמרו שהם מתנגדים למשפט "חיסונים הם בטוחים, יעילים וחשוב שילדים יקבלו אותם".

תינוק מחוסן מפני פוליו בבירת פקיסטאן קראצ'י, שלשוםצילום: AFP

לקריאת נתוני הסקר לפי מדינות

מתוך 1,010 משתתפי הסקר בישראל, 76% הסכימו שחיסונים הם בטוחים. על אף מערכות הבריאות והחינוך באירופה, שנחשבות מתקדמות יחסית, בכמה מחלקי היבשת נרשם שיעור נמוך של נשאלים שנתנו אמון בחיסונים. 59% מהנשאלים במערב אירופה ו-50% במזרחה אמרו שחיסונים הם בטוחים.

ד"ר היידי לרסון, מנהלת הפרויקט לאמון בחיסונים מטעם בית הספר להיגיינה ולרפואה באזורים טרופיים בלונדון, הסבירה כי הרשתות החברתיות מעצימות את החרדות של חלקים מהציבור מחיסונים. הסקר מראה קשר ישיר בין האמון שנותנים בני אדם ברופאים, באחיות ובמדענים ובין האמונה שלהם שיש להתחסן. כמו כן, מהסקר עולה שרוב מוחלט של הנשאלים שהביעו חשדנות כלפי מוסדות ממשלתיים מטילים ספק בבטיחות השימוש בחיסונים.

אשה מתחסנת נגד חצבת, חזרת ואדמת בניו יורק, בחודש מארסצילום: Seth Wenig/אי־פי

לפי לרסון, מדענים מתקשים להתמודד עם הפצת מידע מוטעה ברשתות החברתיות משום שבמקרים רבים הוא לא פורסם בפומבי. לדבריה, רוב המידע הכוזב מתפרסם כעת בקבוצות פייסבוק סגורות או בפורומים דומים שהגישה אליהם מוגבלת. כמו כן, היא הזהירה כי ייתכן שיעברו שנים עד שנחזה בהשפעות המלאות של ההתנגדות לחיסונים.

מהסקר עולה כי רואנדה ובנגלדש הן המדינות בהן שיעור התומכים בחיסונים הוא הגבוה ביותר. 99% מהנשאלים ברואנדה, ו-97% בבנגלדש, אמרו שהם מאמינים שחיסונים הם יעילים. כותבי הדו"ח הדגישו שבני אדם שגרים במדינות עשירות הביעו הכי פחות אמון בחיסונים, בעוד שהאמון בהם היה גבוה יותר במדינות עניות יותר.

סת ברקלי, מנהל בכיר בארגון ברית החיסונים (GAVI) פירט על הרצון העולמי להתחסן. "ראיתי אימהות עומדות שעות בתור כדי לחסן את ילדיהן במדינות מתפתחות, בהן מחלות קטלניות כמו דיפתריה וחצבת נפוצות יחסית. מנגד, במדינות עשירות יותר אנחנו לא רואים את ההשפעה ההרסנית של המחלות האלו, שניתן למנוע". לפי ברקלי, "האזרחים במדינות הללו מעדיפים לשתוק - מותרות שאסור שיהיו לנו".

לכתבה של שרה בוזלי בגרדיאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ