שביתת אחיות כללית במערכת הבריאות: בתי החולים יפעלו במתכונת חירום

האחיות מוחות על מצוקת כוח אדם ועל מבדקי האיכות שאימץ משרד הבריאות. אתמול התפוצצה פגישה בין נציגי ההסתדרות לבין מנכ"ל המשרד

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת האחיות מול משרד הבריאות בירושלים, אתמול
עידו אפרתי
עידו אפרתי

הסתדרות האחים והאחיות הודיעה כי החל מהשעה 7:00 היום (שלישי) תתקיים שביתה כללית במערכת הבריאות, וכי בתי החולים ומרפאות קופות החולים יפעלו במתכונת חירום. השביתה הוכרזה בהמשך לסכסוך עבודה ולאחר מאבק שמנהלות האחיות בחודשים האחרונים. הן מוחות על מצוקת כוח אדם ומחסור בתקנים וכן על חיובן לעמוד במבדקי איכות. אמש התפוצצה פגישה בין נציגי הסתדרות האחיות לבין מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. במקביל, התקיימה הפגנה מול המשרד בירושלים, בהשתתפות עשרות אחיות.

חדרי הניתוח בבתי החולים יעבדו במתכונת חירום ויבצעו רק ניתוחים הכרחיים. בכל מחלקות האשפוז, בהן מחלקת טיפול נמרץ, יעבוד צוות סיעודי מצומצם, וכך גם במחלקות פגים, חדרי לידה, דיאליזה, אונקולוגיה ופריון, וכן במחלקות בבתי החולים הגריאטריים והפסיכיאטריים. בכל בית חולים יוקם צוות סיעודי לשעת חירום וכן ועדת חריגים, שתדון בטיפול במקרים רפואיים גבוליים.

האחים והאחיות מפגינים אתמול מול משרד הבריאות בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

במרפאות קופות החולים יפעלו האחיות במתכונת חירום ויספקו רק את השירותים הבאים: טיפולי בית, מתן אינסולין, טיפולי פוריות, טיפול בחולים אונקולוגים, דיאליזה וגסטרו (חלקי). התחנות לבריאות המשפחה יקיימו תורנות, ותחנה אחת בכל עיר תתן מענה לפגים ולנשים הרות בסיכון. שירותי בריאות התלמיד יושבתו, כולל מתן חיסונים, אלא במקרים דחופים, ומרפאות חיסוני חו"ל יהיו סגורות בכל לשכות הבריאות.

במאי האחרון הוכרז סכסוך עבודה לאחר שיו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן הודיעה לבר סימן טוב כי לא ישתפו פעולה עם מבדקי האיכות (אקרדיטציה) שאימץ המשרד. את המבדקים עורך אחת לשלוש שנים הארגון הבינלאומי JCI. לפי האחיות, תהליך האקרדיטציה מטיל עליהן עומס כבד, בא על חשבון הטיפול בחולים, ובמקרים רבים אינו יותר ממצג שווא.

מהסתדרות האחיות נמסר אתמול כי "האחים והאחיות בישראל הם המשאב האנושי החשוב ביותר ליציבותה ואיתנותה של מערכת הבריאות הציבורית. בלעדינו לא יכולה להינתן רפואה ראויה לאזרחי ישראל. על כן שמירה על מעמדן, תנאי העסקתן, סביבת עבודתן ומקצועיותן של האחיות בישראל היא אינטרס לאומי ראשון במעלה של מדינת ישראל ואזרחיה. נראה כי במשרדי הבריאות והאוצר שכחו שעידן העבדות עבר מן העולם, ובעזות מצח הפחיתו משכרן של האחים והאחיות".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות מכיר ומוקיר את עבודת האחיות, שנמצאות בלב העשייה של מערכת הבריאות והשירות הציבורי. אנחנו פועלים יחד עם כל הגורמים הרלוונטיים להקלת העומסים ולמציאת פתרונות להפחתת העומס והשחיקה, וזאת בהמשך להוספה של מעל 300 תקני אחיות רק לאחרונה. יחד עם זאת, לכולנו יש מחויבות ואחריות למטופלים ולביצוע כלל המשימות והדרישות הנדרשות לטיפול רפואי בסטנדרט הנדרש. לא תהיה התגמשות בסטנדרט רפואי מציל חיים מצד המשרד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ