עובדי המעבדות הרפואיות צפויים לפתוח מחר בשביתה; לא יבוצעו בדיקות דם

המעבדות יפעלו במתכונת שבת ולא יערכו בדיקות דם, שתן, צואה ומשטחי גרון. השביתה כוללת את הכללית, בתי החולים הציבוריים ומשרד הבריאות. העובדים מוחים על העומס הרב שמוטל עליהם

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדה בבית החולים בילינסון, בדצמבר
עידו אפרתי

כ-3,000 עובדי המעבדות הרפואיות והמעבדות לבריאות הציבור ברחבי הארץ צפויים לפתוח מחר (חמישי) בשביתה. השביתה כוללת את המעבדות בבתי החולים הציבוריים, במרפאות שירותי בריאות כללית ואת המעבדות של משרד הבריאות. בשל השביתה עלולים להיות שיבושים בעבודת חדרי הניתוח ובבדיקות בבתי החולים.

עובדי המעבדות יפעלו במתכונת שבת. במסגרת השביתה לא ייערכו בדיקות דם, שתן וצואה, וגם לא בדיקות משטח גרון. בדיקות אלו לא יבוצעו במרפאות הכללית ולא למאושפזים בבתי חולים או מטופלים לפני ניתוח. עם זאת, הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכמיאים ועובדי המעבדות תפעיל ועדת חריגים שתאפשר לבצע בדיקות במידת הצורך.

מעבדה בבית החולים בילינסון, בצמדברצילום: תומר אפלבאום

השביתה תכלול גם את שירותי הפיקוח והניטור על מים, מזון ומחלות מדבקות. בשל כך, לא ייבדקו מי השתייה והמים בחופי רחצה, בריכות שחייה ומקוואות. בנוסף, לא יבוצעו גם בדיקות לאיתור התפרצויות של מחלות והרעלות מזון.

השביתה הוכרזה על ידי הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, בטענה שמוטל על העובדים עומס חריג. לפי ההסתדרות, העומס נובע מקושי לגייס עובדים ולשמרם בתנאי העבודה והשכר הקיימים, בהעסקת עובדים על ידי עקיפת ההסכמים הקיבוציים, ובשינויים ארגוניים שנעשים באופן חד-צדדי ומטילים משימות חדשות.

העומס הרב המוטל על מעבדות הרפואיות הוכר בדו"ח מבקר המדינה מ-2016, וגם על ידי גורמים מקצועיים במערכת הבריאות. העומס בולט על רקע יעדי מערכת הבריאות למאבק בזיהומים ושיפור השירות למטופל, שבהם יש לעובדי המעבדות הרפואיות חלק משמעותי.

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון, אמרה כי "מצד אחד, המדינה הניפה כדגל את המלחמה בזיהומים, אך מצד שני היא מתנהלת בצורה הפוכה ומקשה על עובדי המעבדות המקצועיים והמסורים לבצע את מלאכתם". אדמון הוסיפה כי היא "קוראת לאנשי משרדי האוצר והבריאות להתעורר ולפתור את המשבר לפני שיהיה מאוחר מדי". לדבריה, "בריאות הציבור מונחת פה על הכף. לא ייתכן שהמעבדות הרפואיות והמעבדות לבריאות הציבור קורסות, ואף גורם ממשלתי לא נותן על כך את הדעת ולא מוכן לשנות את המצב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ