הסתיימה שביתת עובדי המעבדות הרפואיות, שימשיכו במשא ומתן לשיפור תנאיהם

כ-3,000 עובדים מחו מהבוקר בטענה כי מוטל עליהם עומס חריג בשל הקושי בגיוס כוח אדם, והמעבודת פעלו במתכונת שבת. יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד סייע להחזרת העובדים לפעילות סדירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדת במעבדה בבית החולים בילינסון, בדצמבר. הצדדים ימשיכו לדון

שביתתם של כ-3,000 עובדי המעבדות הרפואיות והמעבדות לבריאות הציבור הסתיימה אחר הצהריים (חמישי), כמה שעות לאחר שהחלה הבוקר. העובדים שבתו במחאה על תנאי עבודתם, ובמהלך היום פעלו המעבדות בבתי החולים הציבוריים, במרפאות שירותי בריאות כללית ובמעבדות של משרד הבריאות במתכונת שבת. 

הסיכום על חזרתם של עובדי המעבדות לעבודה סדירה, הושגה בתיווכו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד. העובדים ישהו את צעדיהם הארגוניים, ובימים הקרובים נציגי ההסתדרות והעובדים יחלו במשא ומתן עם נציגי משרדי האוצר והבריאות, בניסיון לפתור את הסוגיות שעדיין במחלוקת.

כרזה של השובתים שנתלתה בכניסה למעבדה, הבוקרצילום: אגף הדוברות בהסתדרות

לפי הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, הם פתחו בשביתה בשל עומס חריג שמוטל על עובדי המעבדות, הנובע מהקושי בגיוס כוח אדם ושימורו בתנאי העבודה והשכר הקיימים. העומס הרב המוטל על המעבדות הרפואיות נידון בדו"ח מבקר המדינה משנת 2016, וגם על ידי גורמים מקצועיים במערכת הבריאות. העומס בולט במיוחד על רקע יעדי מערכת הבריאות למאבק בזיהומים ולשיפור השירות למטופל, בהם יש לעובדי המעבדות הרפואיות חלק משמעותי.

במסגרת השביתה, לא נערכו בדיקות דם, שתן, צואה ומשטח גרון, אך ועדת חריגים היתה יכולה לאשר ביצוע בדיקות במידת הצורך. השביתה פגעה בעבודת חדרי הניתוח ומחלקות האשפוז בבתי החולים, אולם הבדיקות עבור חדרי המיון, המחלקות לטיפול נמרץ, פגים, אונקולוגיה ויחידות הפריון נערכו כבשגרה.

עשרות מהעובדים שפתחו בשביתה הפגינו הבוקר ליד אגף המעבדות בבית החולים שיבא שבתל השומר. כמו כן, בכניסה לכמה מהמעבדות נתלו הבוקר כרזות, בהן נכתב: "החיילים האלמונים שעושים את בדיקות המעבדה שלכם, אלה שמאפשרים לרופאים ולאחיות לטפל בכם בצורה הטובה ביותר. יש לנו השכלה, אחריות ומסירות אין קץ, אבל אין לנו שכר ותנאים ההולמים את כישורינו, ולכן אנו שובתים". המוחים כתבו גם כי הם מבקשים מהציבור לקבל "בהבנה ובאהדה" את מחאתם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ