כ-60 אלף בני אדם התחסנו נגד שפעת בתוך יממה; בקופות נערכים להזמנת חיסונים נוספים

מלאי החיסונים שנותר בקופות החולים עמד בצהריים על פחות מ-250 אלף מנות חיסון, ובחלקן כבר מורגש מחסור נקודתי במרפאות. רופאים: זני השפעת השנה אלימים במיוחד

עידו אפרתי
עידו אפרתי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מתחסנת נגד שפעת בקופת חולים בתל אביב, היום
מתחסנת נגד שפעת בקופת חולים בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד
עידו אפרתי
עידו אפרתי

כ-60 אלף ישראלים התחסנו אתמול (רביעי) נגד שפעת - יותר מפי שלושה ממספר המתחסנים יום קודם לכן. הזינוק במספר המתחסנים התרחש על רקע הדיווחים בכלי התקשורת על עלייה משמעותית בתחלואה בשפעת השנה, וכן בעקבות מספר גבוה יחסית של מקרי מוות ואשפוז במצב קשה על רקע סיבוכי המחלה. בקופת החולים מכבי כבר הזמינו חיסונים נוספים, וביתר הקופות נערכים לעשות זאת במידת הצורך. 

מלאי החיסונים שנותר בקופות החולים עמד בצהריים על כ-200 עד 250 אלף חיסונים, כשבחלק מהקופות כבר מורגש מחסור נקודתי במרפאות. אם קצב ההתחסנות המוגבר יימשך בימים קרובים, ייתכן שיורגשו חוסרים עד הגעת מלאי חיסונים נוסף. במקרה כזה, בקופות החולים עשויים לקבוע מתן עדיפות לקבוצות סיכון של תחלואה בשפעת – בהם בני 65 ומעלה, תינוקות, פעוטות ונשים הרות.

בקופת חולים כללית, שבה חוסנו אתמול כ-30 אלף ישראלים (ו-930 אלף מאז תחילת החורף), עומד מלאי החיסונים על כמאה אלף. בקופה, שהיא הגדולה בישראל, מבוטחים כ-4.5 מיליון ישראלים. בקופת חולים מכבי חוסנו אתמול 18 אלף ישראלים, בהשוואה ל-2,200 בממוצע ביום חורף שגרתי. גל ההפניות לחיסונים נמשך גם הבוקר, ובתוך ארבע שעות חוסנו במכבי 12 אלף בני אדם.

מתחסן נגד שפעת בקופת חולים בתל אביב, היום
מתחסן נגד שפעת בקופת חולים בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

בקופת החולים כבר הזמינו עוד 45 אלף חיסונים, שיחולקו במהלך היום במרפאות. בקופת חולים מאוחדת חוסנו אתמול כ-8,700 ישראלים, ומלאי החיסונים הנותרים עומד כרגע על 45 אלף. בלאומית חוסנו אתמול כ-3,200 בני אדם, ובמלאי הקופה נותרו כ-35 אלף חיסונים. 

במשרד הבריאות מסבירים כי שיעור ההתחסנות נגד שפעת בישראל מגיע לכ-20% מהאוכלוסייה בכל שנה. "הזמנת החיסונים מתבצעת על ידי קופות החולים בחודשי האביב, כחצי שנה לפני תחילת עונת השפעת על פי צפי הצריכה", הסבירו במשרד, "היו שנים בהן קופות החולים נותרו עם מלאי חיסונים בלתי מנוצלים בגלל חוסר היענות הציבור. מדי שנה משרד הבריאות מנחה את קופות החולים שניצלו את כמות החיסון שהזמינו להגדיל את ההזמנה לעונה הבאה". עוד נמסר כי "האפשרות של הזמנת חיסונים נוספים תיבחן בהתאם לצורך ובהתאם לזמינות החיסונים לרכישה".

שפעת אלימה במיוחד

מספר מקרי המוות מסיבוכי המחלה החורף עומד על עשרה – ארבעה מהם רק בשבוע האחרון. אתמול דווח על מותה של תינוקת בת שנה וחצי בשל סיבוכי השפעת, ומוקדם יותר השבוע דווח על שלושה מקרי מוות נוספים, בהם של גבר בן 19 ונערה בת 14. מספר המתים מסיבוכי שפעת הינו גבוה ביחס לשלב בעונת השפעת, שלרוב מגיעה לשיאה בסוף חודש ינואר. 

במערכת הבריאות מתחדדת ההבנה כי התחלואה המוגברת אינה קשורה רק  בשיעורי ההתחסנות הנמוכים בנובמבר ודצמבר או בעיכוב בתחילת מבצעי החיסון, שנבעו מהאיחור היחסי שבו ארגון הבריאות העולמי אישר את תרכיב החיסון. לטענת מומחים, העלייה בתחלואה קשורה גם לעובדה שזני המחלה הופיעו השנה בגרסה אלימה במיוחד. עם זאת, תרכיב החיסון יעיל נגד זני המחלה.

"וירוס השפעת הוא ערמומי ומשתנה כל עונה",  אומר ד"ר ארז כרמון, רופא מחוז מרכז בקופת חולים מאוחדת. "הווירוס שהגיע אלינו השנה הוא הרבה יותר אגרסיבי ממה שמכירים משנים קודמות. זה לא רק זן 'שפעת החזירים', ההרכב הגנטי של כל יתר הזנים הפעילים הוא שונה ואלים יותר, ופוגע יותר בגוף. זה בא לידי ביטוי גם בתסמינים חמורים יותר וגם בשכיחות גבוהה יותר, ובמקרים קשים שיותר, שבהם גם צעירים בריאים ללא מחלות רקע עלולים להידרדר לכדי מצב קשה בשל סיבוכי השפעת. ולכן ההמלצה היא להתעלם מכל מיני אמונות עממיות וללכת להתחסן".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ