167 בני אדם התאשפזו במצב קשה כתוצאה משפעת החורף; 15 מהם מתו

גבר בן 40 מת היום בבית החולים שיבא, וילדה בת 11 אושפזה במצב קשה, למרות שחוסנה. מלאי החיסונים בקופות החולים ובמרפאות חודש, ושיעור ההתחסנות בציבור הגיע ל-22%

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר מתחסן נגד שפעת בת"א, בשבוע שעבר
גבר מתחסן נגד שפעת בת"א, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

גבר כבן 40 מת היום (חמישי) בבית החולים שיבא תל השומר ממחלת השפעת. מותו מעלה את מניין המתים משפעת בחורף הנוכחי ל–15 בני אדם, שניים מהם ילדים. 167 בני אדם שחלו בשפעת אושפזו עד כה במצב קשה בבתי החולים במהלך השנה, בהם 45 ילדים — אחת מהן, ילדה בת 11, אושפזה היום בשיבא עקב סיבוכי המחלה.

מדובר במספרים גבוהים מאוד ביחס לתקופות המקבילות בשנים עברו. לפי נתוני משרד הבריאות, 68 חולים במצב קשה אושפזו השבוע. הנתונים מעידים כי בשנים 2016–2018 התאשפזו בממוצע מדי חורף 84 חולים בשפעת במצב קשה, ו–38 מהם מתו כתוצאה מהמחלה. מקורות במערכת טוענים כי מדובר בחורף הקשה ביותר זה עשור. לרוב שיאה של עונת השפעת מגיע בסוף ינואר או בתחילת פברואר, ובמערכת הבריאות לא יודעים עדיין לומר אם השנה הקדים שיאה של עונת השפעת או שהוא עוד לפנינו.

חיסונים נגד שפעת במרפאה בת"אצילום: מוטי מילרוד

במקביל נמשכים מבצעי ההתחסנות של קופות החולים ושיעור ההתחסנות בקבוצות הסיכון ממשיך לעלות. על פי נתוני משרד הבריאות, נכון להיום שיעור ההתחסנות הכללי עומד על 22% מהציבור, לעומת 18% בשנה שעברה. אצל בני 65 ומעלה עומד שיעור ההתחסנות על 57.5%, לעומת 56.3% בחורף אשתקד. עד כה התחסנו למעלה מ–1.8 מיליון ישראלים. העונה התאשפזו שישה ישראלים עקב שפעת אף על פי שהתחסנו, וגם אחד החולים שמתו מהמחלה חוסן לפני כן.

בקופות החולים קיים עדיין מלאי חיסונים, לאחר שבשבוע האחרון העביר משרד הבריאות לקופות עוד 50 אלף מנות חיסונים. ובמקביל הורה מנכ"ל המשרד לקופות החולים לרכוש חיסונים נוספים, והם צפויים להגיע בתוך כשבוע וחצי. בשלב זה, לא הוחלט על תיעדוף במתן החיסון, בין היתר משום שעיקר המתחסנים משתייכים לקבוצת סיכון של בני 65 ומעלה.

המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות דיווח בסוף השבוע שעבר כי נמשכת העלייה בתחלואה נשימתית. לפי הדו"ח השבועי של המרכז, זן השפעת הדומננטי הוא H1N1 — שפעת החזירים. העלייה מורגשת בשיעור פניות למרפאות, ובבתי חולים, בעיקר במחלקות פנימיות ובמחלקות למיון ילדים.

לטענת איגוד רופאי בריאות הציבור, החורף הנוכחי חושף את ההזנחה המתמשכת בתחום הרפואה המונעת. לדברי יו"ר האיגוד, ד"ר חגי לוין, לצד ההערכה למאמצים של הצוותים הרפואיים ושל משרד הבריאות — מלאי החיסונים החסר, שחיקת כוח האדם והיעדר קמפיין הסברה מסודר מבטאים את המצב הירוד שבו מצוי התחום: "זה המקום הראשון שמקצצים בו כי הוא לא מורגש באופן מיידי. חוסר המוכנות צף במצבי משבר ורזרבת החיסונים דלה בגלל שיקולי תקציב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ