בדיון במחאת המתמחים ברפואה, אמר אדלשטיין כי יפעל לקיצור התורנות מ-26 שעות

שר הבריאות אמר בדיון בוועדת העבודה והרווחה בכנסת כי דרושה תוספת של תקנים למערכת הבריאות. הוועדה לבחינת מתכונת עבודת הרפואים התכנסה אתמול לראשונה, ואדלשטיין אמר כי אינו מחויב לקבל את המלצותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת מתמחים בירושלים, בחודש שעבר
מחאת מתמחים בירושלים, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום (רביעי) כי יפעל לקצר את משך המשמרות של מתמחים ברפואה בבתי החולים. לדבריו בדיון בנושא בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, "שני העקרונות שאני עומד עליהם הם שום פשרה באיכות ההכשרה וקיצור התורנויות". יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, הוסיף כי "רופא שעובד 26 שעות זה לא טוב ולא נראה טוב. ניכנס לנושא ונביא למציאת פתרון". דבריהם נאמרו על רקע מחאת המתמחים נגד הכוונה להחזיר את התורנויות להיקף של 26 שעות, כפי שהתנהלו לפני התפרצות הקורונה בישראל. 

"צריך תוספת תקנים באופן מיידי", אמר עוד אדלשטיין, "זה יסייע לנו גם בהתמודדות עם הקורונה ובכלל. צריכים לעשות צעדים אמיצים בנושא ההכשרה והגדלת מספר הלומדים, ואולי גם שינוי קריטריונים בקבלה ללימודי רפואה". הוא הוסיף: "יש מאות אנשים שמחכים להתמחות. תוספת תקנים תאפשר לנו שיפור גם באופן מיידי וגם בקביעת תוכנית רב-שנתית, שכל שנה יתווספו עוד רופאים". 

אדלשטיין בסיור בבני ברק, אתמולצילום: מגד גוזני

מאבק המתמחים לקיצור שעות התורנות התעורר מחדש במהלך תקופת הקורונה, לאחר שהעבודה בתורנויות קצרות יותר חשפה בפניהם את היתרונות שבתנאים אלו ואת השיפור באיכות העבודה. בשבועות האחרונים פורסמו בכלי התקשורת עדויות רבות של מתמחים לגבי הקושי וההשלכות של עבודה בתורנות של 26 שעות במשך שנים של התמחות. ואולם, המאבק אינו זוכה לתמיכה גורפת במערכת הבריאות. לטענת גורמים רבים, מדובר בנושא מורכב שנוגע בין היתר בצורך בתקנים נוספים בבתי החולים ושישפיע על מסלול ההכשרה והקניית הידע של רופאים בתחומי התמחות שונים. 

אתמול התכנסה לראשונה הוועדה העליונה לבחינת מתכונת עבודת הרופאים ואופי התורנויות בבתי החולים, שבראשה עומדים פרופ' רן טור-כספא ופרופ' יוסף קלאוזנר. בוועדה חברים סטאז'רים, מתמחים, רופאים מומחים, מנהלי מחלקות בבתי חולים, חברי המועצה המדעית ונציגי משרד הבריאות. במסגרת הוועדה יוקמו כמה ועדות משנה שידונו בנפרד בתחומי התמחות שונים, בין היתר עבור המקצועות כירורגיה, הרדמה וטיפול נמרץ, גינקולוגיה ומיילדות וילדים, הסביר טור-כספא. לדברי קלאוזנר, "המתמחים הם שותפים אמיתיים ושווים של כולנו ואנו רוחשים להם הרבה כבוד. חשוב לנו לתת להם את הבמה ולשמוע את דעתם, ואני בטוח שהכבוד יהיה הדדי".

הפגנת מתמחים בחיפה, בחודש שעברצילום: רמי שלוש

נציגת פורום המתמחים בוועדה, ד"ר עומר אניס, אמרה בדיון אתמול: "חייבים לשנות, אבל אין קונצנזוס איך לעשות זאת. צריך לייעל את ההכשרה. חייבים לזכור שיש לשמור על בריאותו של המתמחה ומערכת תורנויות הלילה אינה משפרת את בריאותו. כמו כן, עומס התורנות חייב לקבל מענה מעשי שיש עליו פיקוח".

בחודש שעבר הפגינו כ-1,500 מתמחים בכיכר הבימה בתל אביב נגד הארכת המשמרות. בחודשיים האחרונים עובדים המתמחים בתורנויות של 12 שעות כחלק מההיערכות של בתי החולים למשבר. חלקם כבר הוחזרו לתורנויות של 26 שעות, וחלקם צפויים לחזור בהמשך. המתמחים דורשים החלת פיילוט של קיצור תורנויות באמצעות הוספת תקנים; פתרון מלא לילדי הצוותים הרפואיים שתואם את שעות העבודה של הרופאים והעברה של כלל התקנים הזמניים שניתנו לתקופת משבר הקורונה, לתקני קבע.

מאבק המתמחים חזר לאחרונה לתודעה הציבורית, אך הוא נמשך כבר קרוב לעשור, מאז שנחתם הסכם הרופאים הקיבוצי בשנת 2011. ההסכם, שהושג בתום מאבק רופאים ממושך רווי שביתות ומחאות, הבטיח גם פיילוט לקיצור תורנות הלילה, אך מאז לא נוספו התקנים המובטחים והמצב נותר על כנו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ