נעה לנדאו
נעה לנדאו

קבינט הקורונה צפוי להטיל הערב (שלישי) מגבלות על אזורים עם תחלואה גבוהה בנגיף. לפי הודעת לשכת ראש הממשלה, ההחלטה התקבלה לאור העלייה הנוספת בנתוני התחלואה ולאחר דיון בהשתתפות שר הבריאות יולי אדלשטיין, השר לביטחון פנים אמיר אוחנה וראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת.

ועדת השרים תתכנס הערב לאשר את ההגבלות. עוד סוכם בקבינט הקורונה כי אם קצב התחלואה יימשך, תוקדם הבאת האמצעים הדיגיטליים - בהם המעקב אחר חולים - לשולחן הממשלה עוד לפני יום ראשון.

צעירה במרכז ירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

אלדשטיין אמר בתום הדיון כי לא מדובר בסגר מוחלט, אך סירב לציין באילו אזורים מדובר. "אנחנו נגיע במונחים צבאיים לסגר נושם. שיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות יגיע לאותה תוצאה - האטה בקצב ההדבקה, פחות חולים, משק פתוח וחיים בצל הקורונה", אמר שר הבריאות. הוא ציין כי עד סוף היום יוכרזו אזורים מסוימים - "מצומצמים ככל האפשר, אולי שכונות באזורים מסוימים בתוך ערים" - כאזורים מוגבלים.

אתמול הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי עקב העלייה בתחלואה, שוקל קבינט הקורונה להגביר את האכיפה "באופן דרמטי", לרבות הגדלת הקנסות ותגבור הכוחות האחראים לאכיפת התקנות. הקבינט אישר את הצעת משרד הבריאות, האוצר והביטחון להיערך לתוספת של 2,000 מונשמים מקורונה ו-2,000 מונשמים ממחלות אחרות.

בת ים, היוםצילום: מוטי מילרוד

עוד אמר ראש הממשלה אמש כי הקבינט שוקל להשתמש שוב בכלים דיגיטליים, לרבות מעקבים אחר חולים, לאחר ששב"כ הקפיא את מעקביו לבקשת ראש השירות, נדב ארגמן. לדבריו, "אנחנו יודעים שהנושא הזה בעייתי, אבל מנגד יודעים שהוא תרם לנו רבות לריסון המגפה, ונראה איך אנחנו יכולים להתגבר על הבעיות כדי להשיג הורדה של התחלואה".

ביום חמישי הטילה הממשלה סגרים על שכונות 13 ו-24 ברהט ושכונה 2 בערערה בנגב. באותו הערב חתם מנכ"ל משרד הבריאות על צווים הקובעים כי בשכונות עג'מי, חסכון וצהלון ביפו ייסגרו מוסדות החינוך, למעט בגרויות, ותיאסר התקהלות של עשרה אנשים ומעלה.

במוצאי שבת קבע מרכז המידע והידע הלאומי למאבק בקורונה כי ישראל נכנסת בימים אלה לגל שני של מגפת הקורונה. מומחי המרכז מעריכים כי בלא נקיטת צעדים מידיים ושקילה מחדש של ההקלות, עלול קצב התחלואה בישראל להגיע בתוך כחודש לכאלף חולים חדשים ביום. מספר המתים הכולל, הם סבורים, עלול להגיע למאות רבות.

מרכז המידע והידע הוקם במארס ומאויש בעיקר בידי חוקרים מאגף המודיעין בצה"ל. כיום הוא כפוף למשרד הבריאות. לפי המסמך, מספר הנדבקים היומי ירד לשפל של 16 נדבקים חדשים ביום באמצע מאי. בתחילת השבוע שעבר הוא עמד על כ-200, ובימים רביעי וחמישי עלה לכ-300 ביום. מחברי המסמך טוענים כי הגל השני שונה במאפייניו מהגל הראשון, אך אינו פחות בחומרתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ